Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Çocuklar Bizim Bugünümüz, Yarınımız ve Geleceğimizdir”…

“Çocuklar Bizim Bugünümüz, Yarınımız ve Geleceğimizdir”…

Giresun’da Umutsuz Bekleyiş Sürüyor!…

Giresun’da Umutsuz Bekleyiş Sürüyor!…

Görelespor’u İlk Maçta Yanlız Bırakmadılar…

Görelespor’u İlk Maçta Yanlız Bırakmadılar…

Temsilcimiz Görelespor, İlk Maçı Farklı Kazandı:0-4

Temsilcimiz Görelespor, İlk Maçı Farklı Kazandı:0-4

Çavuşlu’da İsmail Dede Köyünün ‘Tarihçisi’…

Çavuşlu’da İsmail Dede Köyünün ‘Tarihçisi’…

12 EYLÜL…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 13 Eylül 2018 - 00:24:22
 • 56

Bu gün 12 Eylül. 38 yıl önce bu gün ülkemiz üzerinde pilanlanan emperyal oyunun son perdesi açıldı. Emperyalizm sunni olarak oluşturduğu kardeş kavgasına son vermek için kendi güdümüne aldığı Türk ordusuna darbe yaptırttı. Amerikalı yetkililerin bizim çocuklar başardı lafı bu düşünceyi doğruluyordu. Ülkemizin aydın, yurtsever, demokrat, anti faşist ve anti emperyalist gençleri birer birer ya içeri tıkılıp toplumdan tecrit edildiler ya da pusularda öldürüldüler ya da idam edilerek yok edildiler. Ülkedeki dışardan planlanıp kurgulanan anarşi durumu bir anda bıçak sırtı gibi kesildi. Hapishaneler dolduruldu. Kendi yetiştirdikleri cahil işkenceci polis ve askerlerle insanlarımıza katlanıması mümkün olmayan acılan yaşattılar.

Cezaevinden çıktım, göreve başladım, yaklaşık bir yıl görev yaptım. Hala anlamadığım şekilde yine tutuklandım. Bu sefer çok uzun yattım. Keşap, Trabzon Bahçecik, Erzincan sırayla önce bir nolu, üç nolu, iki nolu ceza evlerinde çile doldurdum. Çıktıktan sonra sanki açık ceza evinde gibiydim. Giresun siyasi polisinin nefesini hep ensemde hissettim. Görele de lokantada kavga edilir, emekli bir subay dayak yer, hadi Hüseyin hoca karakola, Hüseyin hoca o akşam Görelede bile değildir. Giresun da birileri birinin evine gider, bu Hüseyin hoca olabilir Giresun siyasi şubesi ayağa kalkar Emniyete çağrılıp tanımadığın birileri tarafından teşhis edilirsiniz. Hala anlam veremiyorum neden neden? Hüseyin Hoca aş ekmek kavgasında yazıhanede otobüs simsarlığı yapmaktadır. Yıllarca öğretmenlik okul müdürlüğü yapmış biri için hiç te kolay bir iş değildi yaptığım. ama katlanmak zorundaydım, bakmakla yükümlü olduğum bir ailem vardı. Hiç unutmam 1(Bir) tl kazanmak için karın altında saatlerce otobüs bekledim. Öyle içimi acıtmışki aklımdan bir türlü çıkmıyor.

Uzun yıllar sonra beraat ettim. Zor da olsa tekrar göreve başladım. Hiç küsmedim halkıma. Göreve ilk başladığımda Görele de üç okuldan herkesin beğendiği karma güzel bir “Bando Takımı ” çıkardım. Görele Musiki Derneği bünyesinde on a yakın tiyatro oyunu yönettim oynadım. Hiç pes etmedim etmeyeceğim de. Beni okutan okuduğum okulları vergileri ile yapan halkıma olan sorumluluğumu ve borcumu yaşadığım sürece yerine getireceğim.

Geldiğimiz noktada, ülkemiz emperyalizme teslim olmuş durumda. Eğitim tamamen çağın gerisine itildi. Demokrasinin olmazsa olmazı “Laiklik” rafa kaldırıldı. Ulusal Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Milli Eğitim müfredatından çıkarıldı. Merak ediyorum halkımız bunu neden sorgulamıyor Atatürk ün müfredattan çıkarılması kimin işine gelir. Dünyanın uzak diyarlarındaki devlet ve toplumlar Atatürk ü eğitim sistemlerinde mecburi ders olarak koyarken.

Sanki ulslar arası emperyalizm başta ÇANAKKALE ve sonra ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞI’ından intikam alır gibi davranıyordu.

Toplum din eksenli metafizik bilim ve akıl dışı yaşama mahkum edildi. Ülkemizin bütün değerleri yok pahasına yabancı sermaye ve yandaşlarına satıldı. Halk iradesi tamamen yok sayıldı. Olmayan varlığın fonunun başına yetkili kendi çıkardığı kanunla kendini ve damadını atadı. Türk parasının değeri ve onuru ayaklar altında. Dolar 6.5 Tl yi geçti. Yaşam katlanılması mümkün olmadığı biçimde zorlaştı.

Bu olumsuz yaşam biçiminin en önemli dönemeci ve surumlusu 12 Eylül faşis yönetimi ve bu yönetimi bizlere dayatanlardır.

12 Eylül Türk ulusunu emperyalizme teslim etmeye çalışan bir planın son aşamasıdır. Ama bilmelidirlerki bu ulus bu toprakları hiç bir koşulda başkalarına teslim etmez, etmeyecektir. Bu kaotik ortam mutlaka geçecek taşlar yerine oturacaktır. Tarihi boyunca özgür yaşamış bu ulus özgürlüğünü kimseye teslim etmeyecektir.

Özgür bağımsız demokrasinin kurum ve kuruluşları ile hayata geçirildiği bir Türkiye düşüncesi sağlıcakla kalınız. 12. 09. 2018

Hüseyin ÇAKICI

Emekli Tarih Öğretmeni

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Fatsa Belediye 26 20 5 1 65
2 . Ünye 1957 26 15 6 5 51
3 . Yeni Amasya 26 14 8 4 50
4 . Ladik Bld. 26 14 7 5 49
5 . Çarşambaspor 26 13 6 7 45
6 . Sarkışla Bld 26 12 8 6 44
7 . Atakum Bld. 26 12 7 7 43
8 . 1926 Bulancak 26 7 11 8 32
9 . Turhalspor 26 10 2 14 32
10 . Sinopspor 26 6 8 12 26
11 . GÖRELESPOR 26 6 6 14 24
12 . Sivas Demir 26 4 4 18 16
13 . Ç.Eti Gençlik 26 4 3 19 15
14 . Orduspor 26 2 5 19 -1
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz