Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karadeniz’de Fındığa Alternatif Kestane…

Karadeniz’de Fındığa Alternatif Kestane…

Türker”Şenlikoğlu Bildiğiniz Gibi”…

Türker”Şenlikoğlu Bildiğiniz Gibi”…

Kalp Hastalığı Olanlar Soğuklara Dikkat!…

Kalp Hastalığı Olanlar Soğuklara Dikkat!…

Geçmeyen Öksürüğünüz Varsa ve Nefesiniz Daralıyorsa Dikkat!…

Geçmeyen Öksürüğünüz Varsa ve Nefesiniz Daralıyorsa Dikkat!…

Karınca Kalesine Bayrak Dikildi…

Karınca Kalesine Bayrak Dikildi…

ARA GÜLER ‘in ANISINA…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 18 Ekim 2018 - 20:57:52
 • 38

Ara Güler Ermeni kökenli Şebinkarahisarlı bir hemşehrimiz. Ülkemizi başarı ile temsil eden dünya çapında fotoğraf sanatçımız. Yıllar yılı Giresun da Rum ve Ermeni komşularımız bizlerle barış içinde tuz ekmek komşuluğu yapmışlar, aralarında hiçbir sorun yaşamamışlardır. Hatta öyle iç içedirlerki coğrafi koşulların sertliği yüzünden özellikle kış aylarında komşuluk lişkileri çok samimi bir şekilde devam etmiştir. Gayrimüslim, Ermeni yada Rum aileler misafirliğe gelen müslüman komşuları için evlerinde namaz kılmlaları için seccade bile bulunduruyorlarmış. Dini bayram ve günlerini hep birlikte coşku içinde kutluyorlar, yaptıkları yemekleri paylaşıyorlarmış. Çocuklar derede, bağda, bahçede hep birlikte oynamışlar, hep birlikte hayvan otlatmışlar, deredeki göllerde birlikte yüzmüşlerdir. Ekin ve hasat zamanlarında hep birlikte imece usulüyle tarlalarını kazmışlar ürünlerini hasat etmişler, toplamışlardır. Ara Güler’in anısına onun bizzat kaleme aldığın bir anısını sizlerle paylaşmak istiyorum.
“Ara’nın babası Eczacıdır. Çok ta zengin bir adamdır. Yaşlanınca Ara ya oğlum ölmeden memleketi görmek istiyorum beni Giresun’a Şebinkarahisar’a götürürmüsün der. Ara da işleri çoktur bir türlü zaman bulamaz. Babasının ısrarı üzerine o zamanın Karadenize çalışan EGE VAPURU ndan bilet alıp Giresun a gelirler. Giresundan taksi tutarak Şebinkarahisar’a giderler. O zaman yol zorludur. Kolay gidilmez. Özellikle EĞRİBEL kış aylarında geçit vermemektedir. Şebinkarahisar’a vardıklarında babasının çocukluk arkadaşları onları bırakmaz. Otele göndermezler. Çocukluk yıllarındaki gezdikleri yerleri hep birlikte gezerler. çok güzel vakit geçirirler. Bu mutlu buluşmadan sonra aynı araba ile Sivas’a gidip oradan uçakla İstanbul a gitmek isterler. Yarı yola geldiklerinde babası Ara ya Ara bizim oraların yemişleri çok güzeldir yemiş almayı unuttuk der. Epeyde yol almışlardır, geri dönmeyi göze alamazlar. Buruk bir şekilde İstanbu a geri dönerler. Bu geziden bir kaç ay sonra Ara nın babası ölür. Cenaze Kilisesindedir. Sabah Ara cenazeye gitmek için evden çıkacağı zaman kapı çalınır. Kapıda dört kişi vardır. Ara yı görünce babasını sorarlar. Ara üzgün basının öldüğünü kendisinin cenazeye gideceğini söyler. Gelenler Ara’nın babasının çocukluk arkadaşlarıdır. Bir bavul dolusu yemiş getirmişlerdir. Hep birlikte üzgün bir şekilde cenazeye giderler. Babasının çocukluk arkadaşları getirdikleri yemişleri cenazenin tabutana koyarlar. Cenazeyi kimseye bırakmadan mezarlığa kadar taşırlar. ”
Halklar inançları milliyetleri ne olurlarsa olsunlar birbirleriyle hep dost geçinmişlerdir. Sonuçta bu toprakların insanlarıdır. Bu topraklar onların ortak vatanlarıdır. Halk arasında anlamsız kavga çıkaranlar bu topraklarda gözleri olan emperyalistlerdir.
Bütün insanların milliyetleri inançları ne olursa olsun barış içinde yaşayacakları, birlikte eğlenip birlikte gülebileceği laik bir yaşam, laik bir demokrasi dileği ile hemşehrimiz Ara Güler ‘e rahmet dililiyorum. Toprağı bol olsun. Yakınlarının ve ülkemizin başı sağ olsun. 18.10.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni
Giresun Tic. Lis. Eski. Md.

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 9 8 1 0 25
2 . GÖRELESPOR 9 6 3 0 21
3 . T.Doğanspor 9 4 2 3 14
4 . Iğdır Esspor 9 4 2 3 14
5 . Yakutiyespor 9 3 5 1 14
6 . 1926 Bulancakspor 9 4 1 4 13
7 . Haçkaspor 9 3 3 3 12
8 . Arhavispor 9 3 3 3 12
9 . Araklı 1961 9 3 2 4 11
10 . K.Belediyespor 9 2 2 5 8
11 . Çayelispor 9 1 5 3 8
12 . Serhat Ardahan 9 2 2 5 8
13 . Bayburt Bld. 9 2 1 6 7
14 . S.Gençlerbirliği 9 2 0 7 6
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz