Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Eynesil’de  30 Kursiyere Törenle Belgeleri Verildi…

Eynesil’de 30 Kursiyere Törenle Belgeleri Verildi…

Görele’de Köy ve Mahalle Muhtarları Aylık Toplantısı Yapıldı…

Görele’de Köy ve Mahalle Muhtarları Aylık Toplantısı Yapıldı…

Sivrioğulları 3.Geleneksel Piknik Şölenine Davetlisiniz…

Sivrioğulları 3.Geleneksel Piknik Şölenine Davetlisiniz…

SP’den Fiskobirlik Önerisi…

SP’den Fiskobirlik Önerisi…

Görele’de Aşure Dağıtımı…

Görele’de Aşure Dağıtımı…

Bilge”Engelsiz Bir Türkiye İçin Çalışacağız” Dedi…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 10 Mayıs 2018 - 23:56:19
  •  146
Bilge”Engelsiz Bir Türkiye İçin Çalışacağız” Dedi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Fikri Bilge,10-16 Mayıs Engelliler Haftası mesajında;Engelsiz bir Türkiye için,Eşit, adil ve herkesin mutlu olduğu bir Türkiye için,Daha fazla çalışacağız”dedi.

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge”CHP olarak ilçelerimizden Genel Merkezimize kadar tüm örgütümüzle, herkesin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi umuduyla 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyoruz.

CHP olarak kurulduğumuz günden bugüne her zaman haksızlığa uğrayan, dezavantajlı toplum kesimlerinin yanında olduk. Eşit, adil, herkesin mutlu olduğu ve insanca yaşadığı bir Türkiye umudumuzu gerçekleştirmek için bu zaman kadar çalıştık ve daha fazla çalışmaya kararlıyız.

Yurttaşların eşitliği anayasa hükmüdür ve fakat engellilerin diğer bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden mahrum edildikleri küresel düzeyde kabul edilmektedir.

ERİŞİM SORUNU: 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı yasanın en önemli hükmü erişim sorununu 7 yıl içersinde çözme vaadidir. Bu yasanın yürürlüğünün üzerinden 13 yıl geçmiştir ve hala erişim sorunu çözülmemiştir.

SAĞLIK SORUNU: Sağlık, yaşam hakkı ile doğrudan ilintili temel bir haktır. Son yıllarda sağlık alanında özelleştirmeler ile birlikte SGK kapsamında nitelikli bir hizmet alabilme olanağı kalmamıştır. Ayrıca sağlık hakkı, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)ndeki kısıtlamalar, KATKI PAYI İSTENMESİ, KALİTELİ TIBBİ CİHAZ VE MALZEMELERİN karşılanmaması ve 1 yılı bulan randevu alma sorunlarıyla ihlal edilmektedir. Bu sorunlarla tüm yurttaşlarımız karşı karşıyadır.

EĞİTİM SORUNU: Türkiye’de kadın engellilerin %54.9’u, erkek engellilerin ise %32.1’i okur yazar değildir. Türkiye’de engelliler içersinde lise ve üzeri eğitim düzeyi oranı %7.7’de kalmıştır. Okur yazar olabilmek birçok temel hak ve özgürlüklere ulaşabilmek için eğitime ihtiyaç duyan çocukların özel eğitim hakları yaş, saat sınırlaması, rapor alma zorluğu ve nitelikli personel eksikliği gibi nedenlerle ihlal edilmektedir.

İSTİHDAM SORUNU: Engellilerin sadece %20’si işgücüne katılabilmektedir. Bunların da en az %20’si iş bulamamaktadır. Dolayısıyla milyonlarca kişi işsizdir.

İşsiz engellilerin sadece ¼’üne sosyal yardım yapılmaktadır. On binlerce engellinin aylığı kesilmiştir. Kesilen aylıklar nedeniyle ciddi dramlar yaşanmaktadır. Haksız kesilen engelli aylıkları derhal geri bağlanmaktadır.

Evde bakım ücreti akrabaların gelirine de bakılarak bağlanmaktadır. Bu düzenleme hatalıdır. Bu hatalı düzenleme nedeniyle on binlerce engelli ve yaşlının geliri kesilmiştir. Haksız kesilen gelirler geri bağlanmalı ve 7/24 bakım hizmeti sunan anneler sigorta yapılmalıdır.

4857 sayılı iş kanununun 30.maddesine göre kamuda %4 oranında engelli çalıştırılması öngörülmüştür. Yıllardır yasayla tanınan engelli kadroları doldurulmamıştır. Boş duran 20.000’i aşkın kadro derhal doldurulmalıdır.

Engellilerin sorunları burada ifade ettiklerimizle sınırlı değildir. Engellilerin yaşadığı sorunların diğer bireylerin yaşadığı sorunların diğer bireylerin yaşadı sorunlardan ayrı görmüyoruz. İnsan odaklı sosyal devlet politikalarıyla başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşların sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz. Bu mücadelede engelli, engelsiz tüm bireyleri ortak mücadeleye çağırıyoruz. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü 1.önceliğimizdir. ülkemiz oldukça zengindir. Ülkemiz kaynakları doğru kullanıldığında engellilerin, yaşlıların, hastaların ve işsizlerin ekonomik sorunları çözülecektir.

Yalnız değilsiniz, sizler de bizleri yalnız bırakmayın. Birlikte başaracağız.

Tüm yurttaşlarımızı engellilerin hak mücadelesine duyarlı olmaya ve engelli vatandaşlarımızla yan yana durmaya davet ediyoruz.

1. Engelleri kaldırmak için YANINIZDAYIZ!

2. Engelsiz bir Türkiye mümkün, CHP çözer.

3. Engellileri muhtaç bırakmayacağız.

Engellilerin hakça, insan onuruna uygunca yaşayabilmeleri için daha fazla çalışacağız” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Görelespor 1 1 0 0 3
2 . Iğdır Es Spor 1 1 0 0 3
3 . Arhavispor 1 1 0 0 3
4 . Sarıkamış G.B. 1 1 0 0 3
5 . Çayelispor 1 0 1 0 1
6 . Kendirli Bld. 1 0 1 0 1
7 . Haçka Spor 1 0 1 0 1
8 . Kelkit Hürriyet 1 0 1 0 1
9 . Tonya Doğanspor 1 0 1 0 1
10 . Yakutiyespor 1 0 1 0 1
11 . 1926 Bulancak 1 0 0 1 0
12 . Araklı 1961 1 0 0 1 0
13 . Bayburt BS 1 0 0 1 0
14 . Serhat Ardahan 1 0 0 1 0
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz