Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Tek Tek Açıkladı Ama Borçları Açıklayamadı!…

Tek Tek Açıkladı Ama Borçları Açıklayamadı!…

Kaybetmek Kolay Kazanmak Zor…

Kaybetmek Kolay Kazanmak Zor…

Mavi Göl’de Sonbahar Güzelliği…

Mavi Göl’de Sonbahar Güzelliği…

Derneğin Yeni Başkanı Sanatçı Karaçam Oldu…

Derneğin Yeni Başkanı Sanatçı Karaçam Oldu…

Emniyet Drone İle Havadan Trafiği Denetliyor…

Emniyet Drone İle Havadan Trafiği Denetliyor…

CHP, “Adil ve Makul Bir Taban Fiyat” İstedi…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 2 Ağustos 2018 - 21:35:56
  •  47
CHP, “Adil ve Makul Bir Taban Fiyat” İstedi…

CHP, yaklaşık 3 milyar dolar ile ülkemize en fazla ihracat getirisi olan tarım ürünü olan fındık üreticisinin sorunlarının araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi. Önerge sahibi CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Derhal adil ve makul bir fiyat belirlenmeli” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, 26 milletvekilinin imzasını taşıyan, fındık üreticisinin sorunları için bir meclis araştırması açılmasını talep eden önergesini, TBMM Başkanlığı’na sundu.

Fındıkta acil çözülmesi gereken konular bulunduğunu belirten Adıgüzel, “Her fırsatta ve her yerde haykırıyorum; derhal adil ve makul bir taban fiyat belirlenmeli. Ancak sorun sadece bu değil. Orta ve uzun vadeli çözüm isteyen işlerle ilgili de Meclis’in devreye girmesi ve bu stratejik ürünümüzü nasıl kurtarırız diye çalışması gerekir. Bu nedenle araştırma önergemizi verdik” dedi.

CHP’nin Meclis Araştırma Önergesi’nde şu ifadelere yer verildi:

“Fındık, ülkemiz ekonomisi ve tarımı açısından son derece kritik öneme sahip bir üründür. Yaklaşık 3 milyar dolar ile ülkemize en fazla ihracat getirisi olan tarım ürünü olma özelliğini taşıyan fındıktan ne yazık ki yeterli ekonomik ve sosyal kalkınma elde edilememektedir. Dünya fındık üretiminin yüzde 70 civarı ülkemizindir. Dünya fındık bahçelerinin yüzde 70’i Türkiye’dedir ve ülkemiz fındık üretimi için gerekli olan özel iklim ve coğrafi koşullara en fazla sahip olan ülkedir. Yaklaşık 400 bin aile doğrudan fındık üretimi yapmakta ve toplam 8 milyon insanımız fındığın sağladığı ekonomiden geçimini sağlamaktadır.

“PİYASA TÜCCAR VE ARACILARIN İNSAFINA BIRAKILDI”

1983 yılında 9 madde olarak çıkan Fındık Kanunu’ndaki yetersizlikler ve özellikle AKP döneminde yürütülen fındık politikası, üreticiyi zarara uğratmış ve fındığı üretici açısından ekonomik bir ürün olmaktan çıkarmıştır. Özellikle FİSKOBİRLİK’in etkinliğinin azaltılması ve TMO’nun fındık alımına başlaması ile piyasa tüccar ve aracıların insafına bırakılmıştır.

En büyük yerli firmanın, İtalyan rakibine satılması ile piyasa yabancıların eline geçmiştir. Böylece dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye’de fındık piyasasına yabancı bir firma egemen olmuştur.

2018 YILI İÇİN TAHMİNİ REKOLTE 530 BİN TON

2017 yılı itibariyle fındıkta rekolte yaklaşık 640 bin tondur. 2018 yılında tahmini rekolte 530 bin tondur. Özellikle bu yıl sahil kesimlerinde ciddi bir rekolte düşüşü vardır. Normalde arz düştüğü için fiyat yükselmesi gerekirken piyasa tekelleştiği için rekabet ortadan kalmıştır. Dolayısıyla fiyatlar üreticinin lehine gelişmemektedir. Sonuçta aracılar ve yabancılar piyasayı belirlemekte ve rekolte azalsa da kâr etmektedir.

Fındık konusunda fiyatlandırma o kadar üretici aleyhine gelişmiştir ki, şu anda üretici, FİSKOBİRLİK’in 2006 yılında alım yaptığı fiyatlardan fındık satmaktadır. Yani 12 sene öncesi fiyatlarla ürün satarak ayakta kalmaya çalışmaktadır.

Devletin müdahalesi için acil bir yöntem geliştirilmesi, orta ve uzun vadeli olarak da fındık için strateji ve politika geliştirilmesi elzemdir. Bu politikanın detayları için yasama organı olarak TBMM’nin üzerine düşeni yapması fındık üreticilerinin temel beklentilerindendir.

“ÜRETİCİ ZARAR EDİYOR”

Son olarak, fındık piyasası ne yazık ki üreticimizi zarar ettiren bir karmaşa içerisindedir. Üreticimizi, artık katlanılmaz hale gelen bu başıboş ve yabancı tek bir firmanın tekelleştiği, dolayısıyla fiyatları tek başına belirlediği ortamdan kurtarmak devletin görevidir. Fındık fiyatı belirlenirken, üretim maliyetlerinin objektif kriterlerle çıkarılması, enflasyon oranlarının doğru hesaplanması ve üretici refah payının eklenmesi gerekmektedir.

Ayrıca, fındığın işlenmesi, son ürün haline getirilmesi ve markalaşma üzerine çalışılarak katma değeri en üst düzeyde üreticiye yansıtılması da bir politika olmalıdır.”

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz