Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Giresun’da Başkan Adayı Aytekin Şenlikoğlu’ndan Tepki Çeken Afiş…

Giresun’da Başkan Adayı Aytekin Şenlikoğlu’ndan Tepki Çeken Afiş…

Millet İttifakı Adayı Dural “Hepimiz Engelli Adayıyız”…

Millet İttifakı Adayı Dural “Hepimiz Engelli Adayıyız”…

Resmen Açıklandı! 15 Bine Yakın Kişi Oy Kullanamayacak!…

Resmen Açıklandı! 15 Bine Yakın Kişi Oy Kullanamayacak!…

Rakamlar Açıklandı! İşsizlik Arttı…

Rakamlar Açıklandı! İşsizlik Arttı…

Bektaşoğlu’ndan Başarı İçin Birlik Çağrısı…

Bektaşoğlu’ndan Başarı İçin Birlik Çağrısı…

CHP Grubu“Üzüm Mü Yiyeceğiz, Yoksa Bağcıyı Mı Döveceğiz”…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 5 Kasım 2018 - 22:36:06
  •  10
CHP Grubu“Üzüm Mü Yiyeceğiz, Yoksa Bağcıyı Mı Döveceğiz”…

İl Özel İdaresi’nin 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü İl Genel Meclisi Kasım Ayı Toplantıları başladı. 2019 yılı içerisinde yapılacak hizmetler ve çalışmalar için hazırlanan bütçe taslağı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna hava edilirken, CHP Grubu, AKP iktidarının bu ayda fındık fiyatını kim için verdiğini sordu.

FINDIK PİYASASI DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU oluşturulması ve son günlerde tartışmaya açılan liman için ise daha önce adının GİRESUN -ORDU LİMANI olması yönündeki önerilerini hatırlatan CHP grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz “Üzüm mü yiyeceğiz yoksa bağcıyı mı döveceğiz” buna karar vermeliyiz “ dedi.

CHP grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz ” Değerli arkadaşlar, alın terimiz ,göz nurumuz Fındığımız, tarihinde ilk kez AKP iktidarı tarafından Kasım ayında hatırlandı ve TMO tarafından destekleme alımı yapılacağı ilan edildi. Bir fındık üreticisi olarak soruyorum. Tüm dünyada taban fiyatı ürün pazara inmeden önce ilan edilirken, siz bu ayda kimin fındığına fiyat verdiniz ? AKP milletvekillerinin deyimiyle, Ağustos ayında başlayan fındık piyasasını ” izleme” çalışmaları sonucu 3 Dolar’dan ,2 Dolar’a düşen fındık fiyatları sonrası ,isyan eden üretici için TBMM’de AKP dışındaki tüm partilerin desteklediği bir Fındık piyasası araştırma önergesi verilmişti, Özellikle Giresun milletvekillerinin de coşkulu alkışları ile red edilmişti bu araştırma önergesi. Üreticilerimizin içini acıtan bu olayın ”usulden” olduğu yine AKP Milletvekili sn.Sabri Öztürk tarafından savunulmuştu. Fındık için ,yoksul üretici için, başından beri kaçak güreşen iktidar, yeni bir “usul” olarak sezon öncesi Temmuz ayında 70 bin ton fındık satarak, şimdi de Kasım ayında taban fiyatı açıklayarak, kimin iktidarı olduğunu tam olarak ortaya koymuştur.

Değerli arkadaşlar ,Eylül ayı toplantımızda hatırlarsanız, üreticisinden yana , taban fiyatı uygulayan ülkeleri örnek göstermiştim sizlere. ABD badem piyasası, Fransa’nın erik piyasası, Avusturalya’nın üzüm piyasası gibi. ABD’de ta 1910 yılından beri uygulanan Kaliforniya modeli de denilen Blue Diamond taban fiyatı belirlemesi ile bugüne kadar badem üreticisini memnun ettiğini, daha pek çok ülkede ürün daha pazara inmeden belli kurullar tarafından fiyatının belirlenmek te olduğunu ve bu fiyatın altında kesinlikle ihracaata izin verilmediğini söyleyerek, CHP Grubu olarak, Fındık fiyatı için bir öneride bulunmuştuk. Bu da , yasal olarak bir FINDIK PİYASASI DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU oluşturulması ve her yıl fındık fiyatının bu kurul tarafından belirlenmesi önerisi idi. Maliyet ve rekolteye göre, ürün pazara inmeden bir fiyat belirlenerek, bu fiyatın altında ürün ihracına izin verilmemelidir demiştik .

Değerli arkadaşlar ihraç edilen tarımsal ürünler için bu model uygulanarak üreticinin korunup zarar görmemesi sağlanabilir. Tarımın sürdürülebilir olması, üreticinin ayakta kalması için pek çok ülkede uygulanan bu fiyat sisteminin zamanı çoktan geldi de geçiyor diyoruz.

Değerli arkadaşlar, geçtiğimiz günlerde Giresun Limanı , yapılan imalatlar açısından ,özellikle imar ve kent estetiği yönünden tartışmaya açılmıştı. Ancak ne acıdır ki, 20 yıldır çalıştırılmayan Giresun limanı için ağzını açmayan, liman faaliyeti ile uzaktan yakından ilgisi olmayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ucube binası limanın vitrinine kondurularak, şehrin bir penceresi kapatılırken alkışlayan AKP’ li siyasetçiler bu tartışmayı başlatmışlardır. Oysa ki bu tartışma birilerinin çıkarı için değil, gerçekten Kent estetiği ve imar açısından mutlaka yapılabilir. Ancak , öncelikle Giresun olarak “üzüm mü yiyeceğiz,yoksa bağcıyı mı döveceğiz” buna karar vermeliyiz. İlimizin Kalkınma stratejisinin önemli bir ayağı olan Limanımızın yeniden eski canlılığına kavuşturulması en önemli ortak hedefimiz olmalıdır.

Değerli arkadaşlar,2000’li yıllara kadar devlet yatırımları ve istihdam açısından bölgenin yıldızı olan ve komşuları tarafından kıskanılan bir il olan Giresun, maalesef bugün komşularına gıpte eden, en son Erzincan-Gümüşhane Demiryolunu da Trabzon’a kaptırarak ,bölgenin en geri kalmış illerinden biri haline gelmiştir. Bu yüzden Limanda ,Eğribel Tünelinde, Tirebolu-Torul bağlantısında birlikte olmak zorundayız. Hep söylüyorum, Giresun’un Kurtuluş reçetesi bu sac ayağıdır.

Hazır liman tartışması açılmışken, bir konuyu daha tekrar gündeme getirmek istiyorum . Biliyorsunuz daha önce sizlerle paylaşmıştım .Bu konu Limanımızın adının GİRESUN-ORDU LİMANI olmasıydı . Havaalanında biz komşumuza sahip çıktık. Adımızı verdik. Onlarda bizim limanımıza sahip çıkmalıdır. Siyaset, tüm odalar, borsa, sendika ve dernekler hep birlikte bu konuda bir araya gelmeliyiz. Ordu’da, Fatsa ve Ünye ilçeleri arasında liman savaşı var. Her iki ilçede limanı kendine istiyor. En azından Ordu limanını yapana kadar, deniz yolunda bize destek olmalıdır. Giresun’un böyle bir hakkı olduğunu düşünüyorum ve hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 
BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 23 15 6 1 54
2 . GÖRELESPOR 23 15 7 1 52
3 . Haçkaspor 23 13 3 7 42
4 . Araklı 1961 23 11 5 7 38
5 . T.Doğanspor 23 10 8 4 38
6 . Yakutiyespor 23 9 7 7 35
7 . Arhavispor 23 10 5 8 35
8 . 1926 Bulancakspor 23 9 3 11 29
9 . Çayelispor 23 7 8 8 29
10 . Iğdır Esspor 23 10 2 11 29
11 . K.Belediyespor 23 7 5 11 26
12 . Bayburt Bld. 23 4 4 15 17
13 . Serhat Ardahan 23 3 5 15 13
14 . S.Gençlerbirliği 23 2 2 19 8
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz