Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Çocuklar Bizim Bugünümüz, Yarınımız ve Geleceğimizdir”…

“Çocuklar Bizim Bugünümüz, Yarınımız ve Geleceğimizdir”…

Giresun’da Umutsuz Bekleyiş Sürüyor!…

Giresun’da Umutsuz Bekleyiş Sürüyor!…

Görelespor’u İlk Maçta Yanlız Bırakmadılar…

Görelespor’u İlk Maçta Yanlız Bırakmadılar…

Temsilcimiz Görelespor, İlk Maçı Farklı Kazandı:0-4

Temsilcimiz Görelespor, İlk Maçı Farklı Kazandı:0-4

Çavuşlu’da İsmail Dede Köyünün ‘Tarihçisi’…

Çavuşlu’da İsmail Dede Köyünün ‘Tarihçisi’…

CHP Milletvekili Sındır”CHP’nin Ekonomide Neler Oluyor? Başlık Raporlarını Anlattı…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 13 Eylül 2018 - 01:39:41
  •  24
CHP Milletvekili Sındır”CHP’nin Ekonomide Neler Oluyor? Başlık Raporlarını Anlattı…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM Bütçe Plan Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Kamil Oktay Sındır, partisinin Giresun İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin dolar kronik olduğu ve ekonomik krizin tek adam rejiminden kaynaklandığını savundu.

CHP Giresun İl Başkanlığı binasında CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge ve partililerinde katıldığı toplantıda partisinin “Ekonomi Neler Oluyor?” raporunu paylaşan İzmir Milletvekili Sındır, Türk lirasının Papaz Brunson krizinden bu yana %30’a yakın değer kaybettiğini kaydetti. Türkiye’de iktidarın iddia ettiği gibi ekonominin temellerinin sağlam olmadığını söyleyen Milletvekili Prof. Dr. Kamil Oktay Sındır”2014’ten sonra AKP Genel Başkanı’nın tek adamlık hevesi, popülist politikaları ön plana çıkarırken otoriterleşme sürecini de hızlandırdı. İhtiyaç duyulan yapısal reformlar ertelendi, yapılmış olanlarda da geriye gidildi. Oysa ABD Merkez Bankası, 2013’ten itibaren parasal genişlemeye kademeli olarak son vereceğini açıklamıştı. Küresel sermaye ürkekleşmeye başlamış, itici faktörler zayıflamıştı. Artık çekici faktörlerini güçlendiren ekonomiler finansa ulaşmakta öne geçecekti. Buna karşın Türkiye’nin çekiciliğinin azalmasına neden olacak hataları üst üste yaptı. Türkiye dış politikada komşularla sıfır sorun derken sorun yaşamadığı komşusu kalmadı. Jeopolitik riskler arttı. Yatırımcıları çekmekte çok önemli olan demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, ifade ve basın özgürlüğü bu süreçte ciddi yaralar aldı. Kayırmacılık, kaynak israfı, yolsuzluk algısı had safhaya ulaştı. İktidar hesap vermekten kaçmak için denetim kurumlarını etkisiz hale getirdi. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında tek adam parti devleti rejimine geçiş sürecinde OHAL’le başlatılan sivil darbe, Türkiye’ye olan son güven kırıntılarını da yok etti. Ekonomide ise AKP, üretim tabanını güçlendirerek ekonomiyi büyütmek yerine sıcak parayla ekonomiyi şişirme stratejisini tercih etti. Dışarıdan alınan borçlar da Türkiye’nin ihracat potansiyelini artıracak sektörlere değil betona gitti” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekonomik krizle ilgili 13 maddelik çözüm önerisi bulunduğunu belirten Milletvekili Sındır” Ekonomide köklü çözüm için öncelikle sorun doğru teşhis edilmeli, ardından zaman kaybetmeden kararlı ve güçlü adımlar atılmalı. Ekonomi için en çok ihtiyaç duyulan güven sağlanmalı. Güven olmadan krizlerin üstesinden gelinemez. Alınması gereken önlemlerde gecikilen her gün maliyet daha da artırıyor. Bu çerçevede, CHP’nin ekonomide 13 maddelik eylem önerisi, Türkiye’de ekonominin işleyişinin değiştiği algısını yaratmaya dönüktür. Bu algı değiştirilip güven sağlanmadan kriz atlatılamaz” diye konuştu.

CHP olarak ekonomik krizle ilgili iktidara şu soruları yönelttikleri aktaran Prof. Dr. Kamil Oktay Sındır ”Tarımı bitir, çiftçiyi borç batağına sürükle, samandan mercimeğe – canlı hayvandan ete kadar tarım ürünlerini ithal et; diyen, dış güçler miydi? Yandaşlarına Türkiye’nin en büyük ihalelerini dolar endeksli ver, ver ki dolar yükseldikçe daha fazla kazansınlar diyen, dış güçler miydi? Haydi, ihaleyi dolarla verdin, Yandaşlarına dolarla gelir garantisini de ver diyen, dış güçler miydi? Haydi, dolarla yandaşlarına gelir garantisi de verdin, peki yandaşlarının, sözleşme değeri 123 milyar dolar olan projelerinin dış borcuna devleti kefil et diyen, dış güçler miydi? Döviz geliri olmayan şirketlere, döviz cinsinden borçlanmalarına izin ver diyen, dış güçler miydi? Geçmişteki üreten ve saygınlığı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’sini Londra’daki bir avuç tefeciye teslim eden dış güçler miydi? Merkez Bankası’na müdahale et, bağımsız kurumların bağımsızlıklarını sonlandır, her şeyi sen belirle diyen, dış güçler miydi? Haklı olarak borç alan emir alır diyordun. Memleketi bu hale getirmek için bugüne kadar emir aldığın dış güçleri açıklayacak mısın Geldiğimiz noktada artık Londra’daki tefeciler, faizi yetersiz buldukları ve sana güvenmedikleri için borç vermiyorlar. Şimdi borç almak için Katar’ın kapısını çalmaya ve yalvarmaya başladın. Yeni emirleri Katar’dan mı alacaksın?” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Fatsa Belediye 26 20 5 1 65
2 . Ünye 1957 26 15 6 5 51
3 . Yeni Amasya 26 14 8 4 50
4 . Ladik Bld. 26 14 7 5 49
5 . Çarşambaspor 26 13 6 7 45
6 . Sarkışla Bld 26 12 8 6 44
7 . Atakum Bld. 26 12 7 7 43
8 . 1926 Bulancak 26 7 11 8 32
9 . Turhalspor 26 10 2 14 32
10 . Sinopspor 26 6 8 12 26
11 . GÖRELESPOR 26 6 6 14 24
12 . Sivas Demir 26 4 4 18 16
13 . Ç.Eti Gençlik 26 4 3 19 15
14 . Orduspor 26 2 5 19 -1
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz