Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği…

Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği…

Buse Tosun Romanya’da Tarih Yazdı!…

Buse Tosun Romanya’da Tarih Yazdı!…

“Giresunlu Takımına Sahip Çıksın”…

“Giresunlu Takımına Sahip Çıksın”…

Türkiye Şampiyonasına Katılacaklar…

Türkiye Şampiyonasına Katılacaklar…

Prof. Dr. Hayrettin Cebeci Vefat Etti…

Prof. Dr. Hayrettin Cebeci Vefat Etti…

Donarak Ölen Askerlerimiz ve Sarıkamış Faciası Üzerine…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 28 Ekim 2018 - 16:31:35
 • 13

Hiç huzurlu değilim. Canım sıkkın beynim adeta uyuşuyor. Milenyumdayız, teknolojinin doruklarında dünyamız. Bizim fidan gibi askerimiz görev sırasında donarak ölüyor. Beynim durdu, yukarı koyuyorum almıyor aşağıya koyuyorum dolmuyor. Yetkililerden doğru bir açıklama yok. Acaba utançlarından mı açıklama yapamıyorlar. Bir de demokratik ülkelerde istifa diye bir mekanizma var. Japonya da Kobi depreminde şehire su veremeyen başkan özür dileyerek intihar ediyor. Kimse ölmesin intihar etmesin ama artık biz bu ülkeyi yönetemiyoruz deyin. Anlayın artık. Biraz da dürüst olun. Bir coğrafyada güvenli yaşayabilmeniz için o coğrayanın koşullarını bilmeniz, öğrenmeniz gerekir. Öğrecilerim bilirler. Coğrafyasını tanımayan öğrenmeyen insanlar o coğrafyada yaşayamazlar.
Bu can sıkıcı canımı yakan iki canımızın donarak öldüğü bu olay 1914 yılında yaklaşık 60000 askerimizin donarak ölümüne sebep olan SARIKAMIŞ harekatını hatırlattı. Nerden nereye yüz yıl sonra bütün teknolojiye rağmen yine çocuklarımız donarak ölüyor.
14. Ocak 1914 yılında Osmanlı Devleti, Genelkurmay Başkanı Enver Paşa nın bizzat önerisi ve planı ile 93 savaşlarında kaybettiğimiz (KARS- ARTVİN- ARDAHAN ı geri almak için Çarlık Rusya’ya sefere kalkıştı. Bu seferin asıl amacı BAKÜ PETROLLERERİ ni Almanların denetimi altına almaktı. Doğu Anadolu Coğrafyasının fiziki yapısı ve ocak ayının sert iklim koşulları hiç dikkate alınmamıştı. Üçüncü Ordu Komutanı İzzet Paşa seferin bahara bırakılmasını teklif edince Enver Paşa, İzzet Paşa’yı görevden alarak komutayı bizzat devraldı ve sefer başladı. Erzurum- Kars yaylasının eksi -50 lere varan dondurucu soğuğunda 60.000 askerimiz, anadolu evladı malesef donarak can verdi. Enver Paşa 10. Ocak 1915 te komutayı Tuğgeneral Hafız Hakkı Paşa ya devretmek zorunda kaldı. Askerlerimizin donmalarının nedeni kış koşullarına uygun tedbirler alınmamasıydı. Yardım malzemeleri olarak yazlık çadırların gönderildiği söylenmektedir. İstanbuldan iki gemi ile Batum a gönderilen yardımlar Zonguldak açıklarında gemilerin Ruslar tarafından batırılması sonucu bu yardımlarda ulaştırılamadı ve altmışbin vatan evladı Enver Paşa nın ihtirası, coğrafya bilgisinin olmayışı, ben bilirim ve ben karar veririm mantığı ile donarak öldüler. Şehit oldular.
Tarih hiç tekerrür etmez. Tarih tekerrür eder demek dialektik bilimsel tarih görüşüne terstir. Ancak tarihten ders almazsanız yaşadığınız olumsuz olaylar başka bir biçimde tekrarlanarak toplumun canını yakabilir. Burada düşünülmesi gereken en önemli husus, teknolojinin geliştiği, Türk Ordusunun her koşula karşı eğitimli olduğu bu devirde askerlerimizin donarak ölmelerine hangi zafiyet neden olmuştur. Mutlaka ortaya çıkarılıp toplumun bilgisine sunulmalıdır. Bu olayda sorumlu olan siyasi ve askeri yöneticiler mutlaka hesap vermelidirler. Ordunun saçmasapan davalarla yıpratılmasının bu olayda etkisi var mı, mutlaka sorgulanıp ortaya çıkarılması gerekir. Şehitlerimize rahmet diliyorum.
Laik Cumhuriyetimizin ilan edildiği en büyük bayramımızda bu yazıyı içim sızlayarak kaleme almak zorunda kaldım.
Aklın ve bilimin egemen olduğu, demokrat bir Türnkiye de Laik Cumhuriyetin kazanımlarını özgürce yaşayabilmemiz düşüncesi ile saygılar sunuyorum. 28.10.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 8 7 1 0 22
2 . GÖRELESPOR 8 5 3 0 18
3 . Iğdır Esspor 8 4 2 2 14
4 . Yakutiyespor 8 3 4 1 13
5 . 1926 Bulancakspor 8 4 0 4 12
6 . T.Doğanspor 8 3 2 3 11
7 . Arhavispor 8 3 2 3 11
8 . Araklı 1961 8 3 1 4 10
9 . Haçkaspor 8 2 3 3 9
10 . Serhat Ardahan 8 2 2 4 8
11 . K.Belediyespor 8 2 1 5 7
12 . Bayburt Bld. 8 2 1 5 7
13 . Çayelispor 8 1 4 3 7
14 . S.Gençlerbirliği 8 2 0 6 6
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz