Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Tek Tek Açıkladı Ama Borçları Açıklayamadı!…

Tek Tek Açıkladı Ama Borçları Açıklayamadı!…

Kaybetmek Kolay Kazanmak Zor…

Kaybetmek Kolay Kazanmak Zor…

Mavi Göl’de Sonbahar Güzelliği…

Mavi Göl’de Sonbahar Güzelliği…

Derneğin Yeni Başkanı Sanatçı Karaçam Oldu…

Derneğin Yeni Başkanı Sanatçı Karaçam Oldu…

Emniyet Drone İle Havadan Trafiği Denetliyor…

Emniyet Drone İle Havadan Trafiği Denetliyor…

Emek Mücadelesi Ve Demokrasi Üzerine…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 26 Mayıs 2018 - 23:29:50
 • 39

İnsanlar yaklaşık yirmi bin yıl önce bizlere belge bırakmaya başlamışlardır. İlk insanlar toplum halinde yaşamıyorlardı, ilkeldiler. Doğada var olanı toplayarak hayatlarını devam ettiriyorlardı. Mağarada yaşıyorlardı. Aile ve üretim yoktu. Bir anne ancak iki doğum yapabiliyor gerek anne gerek doğan bebek doğa koşullarında yaşayamıyor ölüyordu. İnsan ömrü ortalama otuz- otuzbeş yıl arasında idi. Önce ateşi kullanmasını öğrendi insan. İlk zamanlar ateşi korunmak için kullandılar. Sonra besinleri pişirerek yemisini öğrendiler.
Doğada ilkel yaşayan var olanları toplayarak yaşamını sağlayan insanlar, yaklaşık on bin yıl önce tarım toplumuna geçip üretmeye başladılar. Sosyal yaşam ve aile yaşamı böyle başladı. Babalar avlanırken anneler çocukları ile tarım havzasında nehir kenarlarında tahılın yanı başında yaptıkları ilkel barınaklarda çocukları ile yaşamaya başladılar. İlk sosyal topluluk olan aile böyle oluştu. Sosyal yaşam başlayınca insanlar doğanın sırlarını da öğrenmeye başladılar. Anlam veremedikleri sırlara, çözemedikleri doğa olaylarına inanmaya başladılar. İlkel çok tanrılı totem dinleri böyle ortaya çıktı. Totemlerin varlığı insanların sosyal toplum olmalarında önemli katkı sunmuşlardır. (Üretimin başlamasıyla ortaya çıkan değiş tokuş ticaretinin sosyal toplumun oluşmasında önemli katkısı vardır.)
Mezopotamya da, Mısır da ve Anadolu da ortaya çıkan inanç sisteminin doğuşu bu şekildedir. Zaman içinde tanrılaştırdıkları totemlerini ölümsüzleştirmek için heykellerini yaparak putlaştırdılar. Pagan dediğimiz çok tanrılı dinler böyle ortaya çıktılar. Tarım toplumu olmaya başlayınca üretim aracı toprağa egemen olan azınlık gurup kendi egemenliklerini sürdürmek için kurallar koymaya başladı. İlk yazılı yasa Mezopotamya da URGAKİNA tarafından yapıldı. İlk hukuk devleti böyle ortaya çıktı. İlkel devlette bütün erkler bir kişide toplanmıştı. Mısırda (Firavun) Mezopotamya da (Kral) Anadolu Uygarlıklarında (Kral) devlet yöneticisi olmanın yanında rahip, yargıç aynı zamanda ordu komutanıdır. Yönetim erki ya babadan oğula, ya da egemen ailenin en güçlü kişisinin eline geçiyordu. Bir toplumda bütün erklerin bir kişide toplanması ilkel ilk çağ toplumunun özelliklerindendir.
Tarihi süreç içinde insanlar tek adam yönetiminden kurtulup kendi yönetimleri olan demokrasi kurmak için çok zorlu mücadele etmişlerdir. Bu uğurda onbinlerce insan hayatından olmuştur.
Tarih üretim aracına egemen bütün erkleri elinde bulunduran tek dam yada azınlık bir üst sınıf (oligarşi) ile kendi kol gücünden başka satacak gücü olmayan emek üretenlerin mücadelesinin tarihidir.
Tarihsel süreçte ekmekçiler bir araya gelip egemenlere karşı mücadele etimişlerdir. Bu bücadele halen en üst düzeyde devam etmektedir. En önemli örnek SPARTAKÜS tür. Makedonyalı bir asilzade olan Spartaküs Roma da köleleri örgütleyerek isyan etmiş, Roma yı yenecek hale gelmiştir. Zaman içinde ticaretin gelişmesi ile oluşan orta sınıf (Burjuva) Fransız devrimi ile yönetimde söz sahibi olabilmiştir. Burjuvaların yönetimi ele geçirmeleri de emekçilerin sömürülmesini engelleyememiştir. Fransız Devrimi ile en azından halk egemenliğine dayanan demokrasinin kurulması nın önü açılmıştır. Tek egemen kralın egemenliğine son verilmiştir. Demokrasi insan onuruna en yakışan yönetim şeklidir. Modern Dünyada bütün erkleri elinde barındarın tek kişi egemenliği çağın çok gerisinde kalmıştır.
Sanayi Devriminden sonra kapitalizmin gelişmesi ile sömürü emperyalist, acımasız bir şekle dönüşür. Yönetim gücü seçkin ezınlık oligarşik bir sermaye gurubunun eline geçmiştir. Sömürü bütün acımasızlığı ile ezilen halkların üzerinde uygulanmaktadır. Şu an ülkemizde, Ortadoğuda ve savaş olan her bölgede yaşanan kargaşa acımasız sömürünün devamı içindir.
Ülkemiz önemli bir dönemeçten geçmektedir. Ya halk egemenmliğine dayanan insan onuruna yakışan demokrasiyi tekrar tesis edeceğiz ya da bilimin rafa kaldırıldığı, aklın kullanılmadığı, dogmaların egemen olduğu, tarikatların yönlerdiği, karanlık ortaçağın tek adam yönetimine geçeceğiz.
Bilim ve aklın rehberliğinde demokrasi ile aydınlanmış mutlu ve ç ağdaş bir Türkiye dileği ile saygılar sunuyorum. 26.05.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz