Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karan”Üreticiyi Tüccara Muhtaç Etmeeyin”…

Karan”Üreticiyi Tüccara Muhtaç Etmeeyin”…

Temsilcimiz Görelespor Telafi Edecek…

Temsilcimiz Görelespor Telafi Edecek…

Sağlıkla İlgili Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Yasalaştı!…

Sağlıkla İlgili Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Yasalaştı!…

CHP’nin Mücadelesi Sonuç Verdi, AKP Geri Adım Attı…

CHP’nin Mücadelesi Sonuç Verdi, AKP Geri Adım Attı…

ATATÜRK’ün Fedailerinden Muhafızı Ömer Kudu…

ATATÜRK’ün Fedailerinden Muhafızı Ömer Kudu…

Ey Halkım Sizlere Sitemimdir…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 27 Haziran 2018 - 18:44:31
 • 71

Son yıllarda özellikle elli altmış yıldan beridir sizler nasıl davranıyorsunuz kestirmek hatta anlamak mümkün değil. Her koşulda hep sizlerin yanında oldum. Kendi kişisel çıkarım için hiç bir şey yapmadım. Bu uğurda işkenceler gördüm hapislerde yattım. Kovuşturmaya uğradım. Öğrencilerim, öğretmen arkadaşlarım sizler mutlu olsun emeğiniz değer kazansın, insan gibi yaşayın diye bu uğurda öldüler. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi niceleri, bu ülkenin eğitimli önemli değerleri sırf siz mutlu olasınız diye mücadele ettikleri için en verimli yaşlarında katledildiler. Sizlerin fındıkları değer kazansın diye Karadenizdeki tüm illerde fındık mitinglerine katıldım. Hala Şeker fabrikaları satılmasın diye mücadele ediyorum. Fabrikabalar satıldığında işsiz kalacaksınız. Biliyorumki şeker fabrikaları kapatılınca sizleri kanser üreten nişasta bazlı şekere mahkum edecekler. Hala yoğun olarak var olan ölümcül kanser hastalığı daha da artacak. Soma da ölen maden işçilerinin acısını tüm belleğimde canlı olarak yaşamaktayım.
Bu güzel ve dünyanın en verimli topraklarına sahip ülkemde samanı, eti, fasulye ve mercimeği her türlü tahıl ürününü ve tohumlarını dışarıdan satın almamız beni rahatsız ettiği gibi utandırıyor da. Çiftçi kardeşim sen mazota altı bin lira verirken lüks yatları olanların mazotu ücretsiz kullanmaları uykularımı kaçırıyor. Küresel ısınmanın tüm dünyayı etkilediği iklimlerin değiştiği kuraklığın ve su sıkıntısının can yaktığı zamanımızda binlerce ağacın kesilmesi canımı yakıyor. Devletin en üst kurumu Eğitim sisteminin çağın gerisine itilmesi gelecek kuşaklar için beni tedirgin ediyor. Onun için siz köylü ve emekçi insanlarımın haklarını koruyacağını düşündüğüm siyasi oluşuma elimden geldiğince destek vermeye çalıştım. Anadolunun orta yerinde yıllardan beridir siyasi otoriteye karşı direnen Pir Sultan ı, Nesimi yi Yunus u Hallac ı Mansur ve onların mücadelelerini saygı ile anıp sahiplendim. Ama, siz nasıl insanlarsınız. Vatan toprağınız elden gidiyor ses çıkarmıyorsunuz. Sizleri Anadolu toprağına getiren atanızın mezarı karunamadığı için yeri değiştiriliyor ses çıkarmıyorsunuz. Kendi çıkarları için egemenlerin çıkardığı çirkin bir savaşta gencecik çocuklarınız şehit oluyor ses çıkarmıyorsunuz. Sizleri yöneten yetkililer kendi çocuklarını ya çürük raporu alarak ya da bedel ödeyerek askere göndermiyorlar ses çıkarmıyorsunuz. Şeker fabrikalarının satıldığı illerde, fındığın yerlerde süründüğü benim memlekitim Giresun ve Ordu da, ürünlerinizi uluslar arası sermayeye peşkeş çeken siyasi iktidara karşı bu sevgi gösterinizi anlamakta güçlük çekiyorum. Ortaçağ karanlığını birebir yaşar gibiyiz. Siz kendini emekten yana sanan ya da öyle niteleyen alevi vatandaşlar sizler neredesiniz. Sizi ne deyip kandırdılar. Aklıma ortaçağda çocuğu olmaması nedeniyle metresi ile evlenmek isteyen İngiltere kralı geliyor. Bir gecede İngilterenin mezhebini Katoliklikten Angilisakson mezhebine çevirmiş, boşanma yasağını kaldırarak karısını boşayıp metresi ile evlenmiştir. Çünkü Katolik mezhebinde boşanma yoktur. Ortaçağ toplumlarında feodal bey hangi mezhepe inanıyor ise halk ta o mezhebe inanmak zorunda idi. Sizlerde sizi yöneten liderin mezhebini mi kabul ettiniz. Söylemeden geçemedim.

Emekli öğretmenim emekli maaşımla eşimle kıt kanaat geçinmeye çaba gösteriyorum. Her halukarda sosyal ve ekonomik durumum görünüşte sizlerden iyidir. Kendi kendime sormadan edemiyorum. Bu aç gezinlener, işsiz insanlar üretiği ürünler komik rakamlarla elinden alınıp açlığa mahkum edilen çiftçi kardeşlerim kendilerini düşünmüyorlarsa ben sizleri neden düşüneyim. Ne haliniz varsa görünüz. Her toplum layık olduğu biçimde yönetilir. Sizi savunan az çok eğitimli kitle kendi çocuklarını iyi okullarda okutuyorlar sizlerin çocukları çağdaş eğitim almaktan öte iyi örgütlenmemiş eğitim düzeyi bilinçli olarak kötü durama getirilmiş okullarda geleceğin işsiz topluluğu olarak caddeye gönderiliyor. Siz hala Ömer hayamın dediğ igibi celladınıza aşıksınız. Sizi anlamıyorum ey halkım, sizi anlamıyorum. Sizin için her konuşmamda büyük usta diyordum siz artık büyük usta değilsiniz.

Hoşça kalın ve sorunlarınızla başbaşa kalın. İleride belki Demokles gelir kılıcını sallar ve sizi sorunlarınızdan kurtarır. Tabiki özgürce yaşayabileceğiniz bir vatan özgürce yaşayabileceğiniz bir sosyal yapı bulabilirseniz. Sürçü lisan ettikse lütfen bağışlayın. Gönlümden yine aydınlık yarınlar sizlerin olsun demeden edemiyorum.

27. Haziran.2018

Hüseyin ÇAKICI

Emekli Tarih Öğretmeni

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 



ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 8 7 1 0 22
2 . GÖRELESPOR 8 5 3 0 18
3 . Iğdır Esspor 8 4 2 2 14
4 . Yakutiyespor 8 3 4 1 13
5 . 1926 Bulancakspor 8 4 0 4 12
6 . T.Doğanspor 8 3 2 3 11
7 . Arhavispor 8 3 2 3 11
8 . Araklı 1961 8 3 1 4 10
9 . Haçkaspor 8 2 3 3 9
10 . Serhat Ardahan 8 2 2 4 8
11 . K.Belediyespor 8 2 1 5 7
12 . Bayburt Bld. 8 2 1 5 7
13 . Çayelispor 8 1 4 3 7
14 . S.Gençlerbirliği 8 2 0 6 6
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz