Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Zor Ama İmkansız Değil…

Zor Ama İmkansız Değil…

Fındık Üreticileri Sezona Hazırlanıyor…

Fındık Üreticileri Sezona Hazırlanıyor…

Canikli, Rabia Naz’ın Ölümünü Meclise Taşındı…

Canikli, Rabia Naz’ın Ölümünü Meclise Taşındı…

Giresun Kent Tarihi Bu Sergide Yer Alıyor…

Giresun Kent Tarihi Bu Sergide Yer Alıyor…

İşte Giresun’da Özlenen Tablo…

İşte Giresun’da Özlenen Tablo…

Eynesilli Ziya Gül’den “Giresun Yol Hikâyeleri” İmza ve Söyleşi…
  •  20
Eynesilli Ziya Gül’den “Giresun Yol Hikâyeleri” İmza ve Söyleşi…

CHP’den İstanbul Adalar Belediye Başkanı seçilerek gurumuz olan Eynesilli gazeteci hemşerimiz Erdem Gül’ ün babası emekli Eğitimci-Yazar Ziya Gül, ‘ Giresun Yol Hikayeleri‘ adlı kitabı için söyleşi ve imza günü düzenledi.

Giresun Gazeteciler Derneği’nde gerçekleşen etkinliğine, 25- 26. Dönem Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Giresun Kent Konseyi Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu, Giresun İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, emekli öğretmen arkadaşları ve dostları, iş insanları, kurum/ kuruluş ve STK temsilcileri, esnaflar, yazarlar/ şairler ile çok sayıda kitapsever katıldı.

Etkinlikte duygu yüklü bir konuşma yapan ve katılımcılara teşekkür eden Ziya Gül, meşakkat dolu mesleki yaşamından kesitler sunarken kitabından da çarpıcı bölümler aktardı. Haktan, hukuktan ve emekten yana devrimci bir kişiliğe sahip olduğunu anlatan Gül, ” Ben ve benim gibi düşünceye sahip meslektaşlarım darbe dönemlerinde işkenceye tabi tutulduk. Hapislerde çile çektik. Birçok arkadaşım yaşamını yitirdi. Ancak o çok zor koşullarda bile haklı mücadelemizde, içinde yaşadığımız toplum için adalet, eşitlik ve barış istedik. Kısacası, kapitalizm karşıtı, özgürlükler ve barış üzerine kurulu yeni bir düzenin, yeni bir hayatın , insanlığın kurtuluşu olacağına inandık. Bu mücadelemizin bedelini çok ağır ödedik 12 Eylül’de” dedi.

Eğitimci/ Yazar Ziya Gül, kitabında, yaşayan ya da hayata veda eden yoldaşları ile ilgili bölümler bulunduğunu belirterek, konuşmasını” Kitabımda, bir çok kıymetli meslektaşımın yanında, yakın bir geçmişte yaşamını yitiren meslektaşım ve çok değerli dostum Cihat Kasapoğlu da yer alıyor. Ancak bu satırları okuyamayacak, üzüntüm sonsuz. Hem o hem de hayatını kaybeden değerli arkadaşlarım huzur içinde uyusunlar “ diyerek tamamladı.

“Giresun Yol Hikâyeleri”

“İnsanın adalete, eşitliğe, barışa dönük çabaları tarihsel süreç içerisinde bazen duraklamalar gösterebilir. Ama bilinmelidir ki bu gidişat durdurulamaz. Gün gelip bu çabanın, Dünya Halkları’nın güçlü elleri ve bitmez tükenmez azmiyle hedefine ulaşacağından asla şüphe etmeden yaşadım ben, bundan sonraki yaşamım da öyle olacaktır…

Biz, bu bölgede kentlerin sokaklarında meydanlarında, köy kahvelerinde, cami kapılarında, dost sohbetlerinde, evlerde demokrasiyi, inanç düşünce özgürlüğünü, insana saygıyı, toplumsal adaleti konuştuk.

Kadın erkek eşitliğini…

Sömürü, yalan, baskı, zülüm üzerine kurulu bu düzeni eleştirdik.

Zam, zülüm, işkence, düzenine karşı çıktık.

Bu düzene alternatif programlarımızı tartıştık buralarda…

Önermelerimizi kentlerde sendika dernek lokallerinde, kapalı salonlarda düğün, sinema salonlarında, sokaklarda, meydanlarda yüksek sesle dile getirdik.

Okul bahçelerinde, sınıflarda, fabrikalarda, işyerlerinde işçilerle tartıştık.

Köyde, tarlada, bahçede ırgatlarla konuştuk.

İşçilerle, köylü ve üreticilerle, gençlerle, memur, öğretmenlerle ‘üreten biziz, yönetende biz olacağız’ iddiamızı her yere yazdık çizdik. Meydanlarda binlerce, on binlerce insanla hep bir ağızdan, hep birlikte haykırdık.” (Kitaptan)

Belgesel olmaktan çok “hikâye, anı” içeriğine sahip olan “Giresun Yol Hikâyeleri”, Giresun ve çevresinde 1975-80 yılları arasında yaşanan siyasal ortama dair kesitler ve insan hikâyelerinden oluşuyor. Bölgenin ve ülkenin önemli tarım ürünlerinin başında gelen fındıktaki sömürüye karşı bölgede düzenlenen karşı politikalara ve mitinglere de yer veren bu kitapta Ziya Gül, o dönemde mücadele içerisinde veya sonraları aramızdan ayrılmış arkadaşlara özenle yer veriyor ve unutulmamaları gerektiğinin altını çiziyor.

Tanıtım Bülteninden

“Kitapta ağırlıkla Giresun ve çevresinde 1975-80 yılları arasında yaşanan siyasal ortama ait kesitlerle insan hikâyeleri yer alıyor. O dönemde mücadele içerisinde veya sonraları aramızdan ayrılmış arkadaşlara özenle yer verdik. Bu konuda oldukça hassas davrandığımı, onlara ait anılara biraz uzun yer verdiğimi söylemeliyim. Unutulmasınlar diye düşündüğümü itiraf etmeliyim. Bölgenin ve ülkenin önemli tarım ürünlerinin başında gelen fındıktaki sömürüye karşı bölgede düzenlenen karşı politikalara ve mitinglere de yer verdik. Kitap, bir anı hikâye düzeninde düşünülmüş olmasına karşın yer yer bazı hikâyelerde kurguların bulunduğunu söylemem gerekiyor. Dikmen-Kozköy (şimdiki adıyla Soğukpınar beldesi) Katliamı’nda böyle bir yan bulunuyor.

Kitapta yer alan anlatım, cezaevlerinden başlayarak gören duyanların çeşitli zamanlarda serbest anlatımlarına veya bu yazıları derlemeye çıktığımda aile ve yakınlarının bire bir anlatımlarına dayansa da anlatımda bir belgesel yaklaşım yer almıyor. Anlatım içerisinde olaylarda rolü bulunan birçok insanın ismini anmak kitabın kurgusu açısından mümkün olmamıştır. Anılan siyasal süreçte, yüzlerce genç, üretici, mahalleli, farklı mesleklerden insanların yer aldığını, emek verdiğini, özveri ile bu imeceye katıldığını biliyorum. Yoksa bu yaratıcı ve üretken hareket, öyle dar bir insan grubunun niyeti ve çabasıyla ortaya konulamazdı. Ben şimdiden isimlerini anamadığım dönemin Dev-Genç’li, devrimci öğretmen, devrimci memur, devrimci kadınlarından özür diliyorum. Adını anımsamadığım Devrimci Yolcu arkadaşlarımın bağışlamasını diliyorum”

Ziya Gül hakkında

1944 yılının sonbaharında, “Karadeniz’in kıyıcığında” Giresun’un Eynesil ilçesinde doğdu. İlk çocukluk yılları Eynesil’de geçti. İlkokul sonrası Samsun-Ladik Akpınar Yatılı İlköğretmen Okulu’na girdi. 1962 yılı yazında öğretmen oldu. 1963 yılında Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’ne girdi ve 1965 yılında Türkçe öğretmeni olarak mezun oldu. Beşikdüzü, Eynesil, Yağlıdere, Giresun, Çorum Merkez ve Alaca ilçelerinde ortaokul-lise Türkçe öğretmenliği yaptı. Öğretmenlik sürecinde Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Eynesil şubesi kurucu başkanı, 1975 yılından itibaren de TÖB-DER üyesi oldu. 1977-1978 yıllarında Giresun TÖB-DER başkanlığı yaptı. 12 Eylül’de tutuklandı ve 5,5 yıl çeşitli cezaevlerinde tutuklu kaldı. 1990 sonrası memur sendikalarının kuruluş çalışmalarına katıldı. Halen Giresun-Eynesil’de yaşıyor.

Bizde goreleden.com ailesi olarak kültürümüze böyle bir eser kazandırdığı için CHP İstanbul Adalar Belediye Başkan Adayı Eynesilli hemşerimiz Erdem Gül’ün babası Ziya Gül’ü tebrik eder başarılar dileriz.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 
BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 25 18 6 1 60
2 . GÖRELESPOR 25 16 7 2 55
3 . Haçkaspor 25 15 3 7 48
4 . T.Doğanspor 25 12 8 5 44
5 . Yakutiye 25 11 8 6 41
6 . Araklı 1961 25 12 5 8 41
7 . Arhavispor 25 11 5 9 38
8 . 1926 Bulancakspor 24 10 2 12 32
9 . Çayelispor 25 8 8 9 32
10 . Iğdır Esspor 24 10 2 12 32
11 . K.Belediyespor 25 7 5 13 26
12 . Bayburt Bld. 25 4 5 16 17
13 . Serhat Ardahan 25 3 4 18 13
14 . S.Gençlerbirliği 25 2 2 21 8
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz