Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Giresun’da Efsaneler Söylenecek Masallar” Kitabı İçin İmza ve Söyleşi…

“Giresun’da Efsaneler Söylenecek Masallar” Kitabı İçin İmza ve Söyleşi…

Lider GÖRELESPOR, Iğdır Deplasmanında…

Lider GÖRELESPOR, Iğdır Deplasmanında…

Üretici Fiskobirlik’e Destek Olsun!…

Üretici Fiskobirlik’e Destek Olsun!…

Ordu Emniyeti’nden EDS Açıklaması!…

Ordu Emniyeti’nden EDS Açıklaması!…

Eynesil Belediyespor, Tireboluspor’u Konuk Edecek…

Eynesil Belediyespor, Tireboluspor’u Konuk Edecek…

Fındık Kabuğundan Doğa Dostu Yakacak…
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 8 Ekim 2018 - 17:14:06
  •  15
Fındık Kabuğundan Doğa Dostu Yakacak…

Karadeniz Bölgesi’nin birinci sırada geçim kaynağı olan fındığın kabuğundan mangal kömürü elde ediliyor. Sobalı evlerde kömür ve odun yakıp ısınmada kullanılan, fırınlarda yakılarak ekmek pişirilen fındık kabuğu, ateşte saatlerce yapılan işlemlerin ardından mangal kömürü olarak ekonomiye kazandırılıyor. Ünye’de günde 10 ton fındık kabuğu yakılıp işleme tabi tutularak 3 ton mangal kömürü elde ediliyor.

İşletmeci Yunus Zor, yaptığı açıklamada, fındık kabuğundan elde ettikleri mangal kömürüyle hem doğayı koruduklarını hem de atıl olan bu ürünün geri dönüşümünü sağlandıklarını söyledi. İçi gıda sektöründe kullanılan fındığın kabuğunun da bu şekilde değerlendirildiğini belirten Zor, şöyle devam etti:

“Fındığın her aşamasını değerlendirmiş oluyoruz. Bugün fındık fabrikalarında kabuk atıl ürün olarak görünüyor. Birçok yerde doğalgaz var. Bu da demektir ki sobalar kalkacak, fındık kabuğu ihtiyacı biraz daha azalacak. Fındık kabuğu da atıl olarak elde kalacak gibi görünüyor ama bir şekilde otomasyon sisteminde de geçersek kendi bölgemizde bulunan fındık kabuğunu tamamen kendi bünyemizde işleyerek mangal kömürüne çevirebileceğiz.”

İşletmeci Zor, fındık kabuğundan yapılan mangal kömürünün yüksek kalorisi nedeniyle tercih edildiğini aktararak şunları söyledi:

“Normal preslenmiş kömür 2, 3 veya 4 saat kullanılabiliyorsa, fındık kabuğundan elde edilen mangal kömürü 7-8 saat kullanılabiliyor. Fındık kabuğundan mangal kömürü Karadeniz Bölgesi’nde geçim kaynağı olacak, aynı zamanda fındığın da değerlenmesini sağlayacak. Dolayısıyla hem fındık değerlenecek hem de fındık kabuğunu yurt içinde ve yurt dışında her türlü tanıtmış olacağız.”

ÜRÜNÜN YÜZDE 30’U KALIYOR

İşlem gören fındık kabuğunun kömür haline geldikten sonra yüzde 30’unun kaldığını anlatan Zor, fındık kabuğunun içinde metan gazı, katran ve zift olduğunu, çok kötü bir duman çıkardığını, bu duman sorununu aşmak için sulu filtre sistemi oluşturduklarını ve dumanı yüzde 90’ın üzerinde yok etmeyi başardıklarını ifade etti. Zor, 10 ton fındık kabuğu işlendiğinde ellerinde yaklaşık 3 ton ürün kaldığını vurguladı.

GÜNDE 3 TON MANGAL KÖMÜRÜ ÜRETİYORLAR

Zor, 6 kişilik bir ekiple günde ortama 3 ton mangal kömürü elde ettiklerine işaret ederek şöyle konuştu:

“Günlük ortalama 7,5 ton ile 10 ton arasında kabuk yakıyoruz. Yani 2,5-3 ton arasında ürün elde etmiş oluyoruz. Günlük ortalama kapasitemiz bu şekilde. Biz yeni kurulan bir firma olduğumuz için şu an tamamen beden gücü ile çalışıyoruz. Beden gücü ile de yaptığımız iş sınırlı kalıyor. İşletmemizin yakın vadeli planları içinde tamamen otomasyon sistemine geçmek var. Otomasyon sistemine geçtikten sonra günlük kömür kapasitemiz 7 tonun altına düşmeyecek. Bu da demek oluyor ki birçok fabrikanın ihtiyacını karşılayacak, daha çok fındık kabuğunun geri dönüşümünü sağlamış olacağız. Hem yüksek kalorili bir ürün üretiyoruz hem de fındık kabuğu gibi atıl bir ürünü geri dönüştürerek doğaya zarar vermemiş, doğa dostu bir ürün elde etmiş oluyoruz”

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz