Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karan”Üreticiyi Tüccara Muhtaç Etmeeyin”…

Karan”Üreticiyi Tüccara Muhtaç Etmeeyin”…

Temsilcimiz Görelespor Telafi Edecek…

Temsilcimiz Görelespor Telafi Edecek…

Sağlıkla İlgili Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Yasalaştı!…

Sağlıkla İlgili Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Yasalaştı!…

CHP’nin Mücadelesi Sonuç Verdi, AKP Geri Adım Attı…

CHP’nin Mücadelesi Sonuç Verdi, AKP Geri Adım Attı…

ATATÜRK’ün Fedailerinden Muhafızı Ömer Kudu…

ATATÜRK’ün Fedailerinden Muhafızı Ömer Kudu…

Fındık Toplama Makinesi Yaptı…
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 10 Ağustos 2018 - 21:54:49
  •  165
Fındık Toplama Makinesi Yaptı…

Düzce’de yaşayan Hasan Kum, fındıkta yaşanan maliyet sıkıntısı nedeniyle fındık toplama makinesi yapmaya karar verdi. Kum, 150 metrekarelik atölyesinde kendi makinesini yaptı.

Düzce Gölyaka’da bulunan atölyesinde çeşitli tarım makineleri yapımıyla uğraşan 60 yaşındaki Hasan Kum, kendi imkanlarıyla fındık toplama makinesi yaptı.

Uzun yıllar Avrupa’da yaşadıktan sonra Gölyaka’ya gelen ve evinin bahçesine kurduğu atölyede çeşitli tarım aletleri ve makineleri imal eden Kum, fındıkta yaşanan maliyet sıkıntısını göz önüne alarak fındık toplama makinesi yapmaya karar verdi.

Mevcut makineleri de araştıran Kum, farklı yöntemlerle fındık toplama makinesi yaptı.

“Ülkem için çalışacağım”

Hasan Kum’un 150 metrekarelik atölyesinde icat ettiği, 170 santimetre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğindeki 3 tekerlekli fındık toplama makinesi, fındığı makine içine alarak paletler yardımıyla diğer maddelerden ayrıştırıp kabuklu olarak çuvala alıyor. Kum’un doğa dostu olarak tabir ettiği makine, fındık bahçesinden toprak, dal ya da herhangi bir madde almadan fındığın çuvala girmesini sağlıyor.

Bir kişi fındık toplama makinesini kullanarak günde 10 litre benzinle yaklaşık 2 ton fındık toplayabiliyor.

Hasan Kum, uzun yıllar Avrupa’da yaşadıktan sonra “Ülkem için çalışacağım” diyerek Türkiye’ye döndüğünü anlattı.

“Ülkemizde yeteri seviyede icat olsaydı, Avrupa’ya gitmezdik”

İnsanların kendisini “mucit” olarak tanımladığını, kendisinin normal bir hayatının olduğunu söyleyen Kum, şöyle konuştu:

“1994’te Avrupa’dan döner dönmez, icat yapmaya başladım. Biz Avrupa’ya orada icat olduğu için gitmişiz. Ülkemizde yeteri seviyede icat olsaydı, biz Avrupa’ya işçi olarak gitmezdik. 18 sene Avrupa’da kaldım. Benden sonraki çocuklar ve torunlarımız o ülkelere icat muhtacı olarak gitmesin diye düşündüm. Bizim ülkemiz de icat yapan bir ülke olsun istedim. Bu yetenek bende vardı, bunu da Avrupa’da keşfettim. İcatçı olduğum Avrupa’da söylendi. ‘Senin yaptıklarını dünyada bir başkası yapamaz, sen icatçısın’ dediler. Bir başkasının yapamadığını yaparsan buna icat derler. Dünyada hiç kimsenin düşünmediğini düşünüp yaparsan o icat oluyor. Bende de o yetenek bol. O konuda zenginiz.”

“İş adamlarımız koşarak gelsinler”

Hasan Kum, üretimini yaptığı icatların artık seri üretime geçmesi gerektiğini vurgulayarak, 36 tane çalışması bulunduğunu, bunların 17 tanesinin icat kapsamında olduğunu söyledi.

Tanıdıklarının istekleri üzerine kanepe, ayakkabı ve diğer projeler derken 1994 yılından bu yana yaptığı çalışmaların 7 tanesinin üretim aşamasına geldiğini belirten Kum, “Üretiyorum, yavaş yavaş topluma satmaya başladık ama biz satıcı, üretici değiliz. Firmalara ‘Gelin, bizim üretim aşamasına getirdiğimiz ürünleri alın, üretin, satın’ diyoruz. Üretilen ürünlerin sadece Türkiye iç pazarına değil, dünya pazarına çıkmasını istiyoruz. İş adamlarımız koşarak gelsinler, üretimlerimizi alsınlar. Biz yeni icatların üretime hazırlanmasını sağlayalım” dedi.

“Bu makine şu an dünya standartlarının üzerinde”

Fındık toplama makinesinin yapım hikayesini paylaşan Kum, şunları anlattı:

“Bir gün Güneydoğu’dan gelen işçilerimize fındık toplattım. Harmana getirdim, satışını yaptım. Fındık işçisine 21 bin lira verdim, satıştan aldığım para 22 bin lira. Yani bin lira bana kaldı, zarar etmişim. Sonra ‘Bu iş böyle olmaz’ dedim. Zarar edince ‘Fındık toplama makinesi yapacağım’ diyerek araştırma yaptım, bu makineyi üreten ustaların yanına gittim. Ustalar hava yardımıyla çalışan bir makine yapmıştı, bu da toprağa zarar veriyordu. Ben de imkanlar el verince başladım fındık toplama makinesi yapmaya. 3 sene uğraştım, kısıtlı bütçelerle yaptığım için zaman genişledi. Makine şu an dünyada 1 numaralı fındık toplama makinesi oldu.”

Makineyi fındık üreticileri de kabul etti

Kum, makinenin başarıya ulaştığını ve fındık üreticileri tarafından kabul gördüğünü belirterek, şu an Gürcistan, Azerbaycan, İtalya, Ukrayna, İspanya gibi ülkelerden talep olduğunu söyledi.

“İtalya gibi bir ülke bizden fındık toplama makinesi istiyorsa bizde bir şey var demektir” diyen Hasan Kum, şöyle konuştu:

“Demek ki biz İtalya’dan daha üstün makine yaptık. Bizim bu ülkelere ihracat yapmamız gerekiyor. Benim bütçem buna uygun değil. Geçen yıl 150 adet makine istendi, üretemedik. İsteğe cevap veremiyoruz. 3 senede şu anki makinemizi bu hale getirdim. Bu makine şu an dünya standartlarının üzerinde. Sistem olarak İtalyan makinelerini de solladık. Makine, her türlü engebeli arazide çalışabilir durumda, yüzde 25 rampada da çalışabiliyor. Bu makine Türkiye’nin kazanımı oldu.”

Kaynak: AA

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 8 7 1 0 22
2 . GÖRELESPOR 8 5 3 0 18
3 . Iğdır Esspor 8 4 2 2 14
4 . Yakutiyespor 8 3 4 1 13
5 . 1926 Bulancakspor 8 4 0 4 12
6 . T.Doğanspor 8 3 2 3 11
7 . Arhavispor 8 3 2 3 11
8 . Araklı 1961 8 3 1 4 10
9 . Haçkaspor 8 2 3 3 9
10 . Serhat Ardahan 8 2 2 4 8
11 . K.Belediyespor 8 2 1 5 7
12 . Bayburt Bld. 8 2 1 5 7
13 . Çayelispor 8 1 4 3 7
14 . S.Gençlerbirliği 8 2 0 6 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz