Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Müze Olarak Kullanılan Vapurdan Düşen Öğrenci Yaralandı…

Müze Olarak Kullanılan Vapurdan Düşen Öğrenci Yaralandı…

İnsan Hakları Mekanızmaları’na Erişim Çalıştayı Ankara’da Yapıldı…

İnsan Hakları Mekanızmaları’na Erişim Çalıştayı Ankara’da Yapıldı…

Tecrübeli Teknik Adam Taş”Zor Maçtı”…

Tecrübeli Teknik Adam Taş”Zor Maçtı”…

Diyabet Hastalığına Ameliyatlı Çözüm!…

Diyabet Hastalığına Ameliyatlı Çözüm!…

Tiroid Bezi Hastalıkları Ve Belirtileri…

Tiroid Bezi Hastalıkları Ve Belirtileri…

Fiyat Geç Açıklanıyor, Üretici Aldatılıyor…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 6 Kasım 2018 - 21:38:17
  •  13
Fiyat Geç Açıklanıyor, Üretici Aldatılıyor…

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Trabzon İl Başkanı Bilal Akcelep, üreticinin hiçbir şekilde hakkını alamadığını, fındık satışlarının tüccar ve fabrikatörleri memnun ettiğini belirtti.

“Fındık hasadı bitti. Ürün satılmaya başlandı. Ağustos, eylül ve ekim ayları geçti. Yetkililerden, ne rekolte ne maliyet ne fiyat açıklaması ne de alım açıklaması yapılmadı” diyen Akcelep, üreticinin çaresizlikten dolayı ürününü düşük fiyata fabrikatöre ve tüccara sattığını söyledi.

Akcelep, “Cumhurbaşkanı ekim ayı sonunda fındık fiyatını 14-14,5 lira olarak açıkladı ve TMO’nun fındık alacağını söyledi. Üretici elindeki ürünü ekim ayı öncesinde sattığı için bu durum üreticiyi değil tüccarı memnun etti” dedi.

Akcelep açıklamasının devamında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fındık rekoltesini 670 bin ton olarak beyan etmesiyle üreticinin fındığının piyasada 7.5-10 lira arasında fiyat gördüğü ve vahşi bir sömürünün ortaya çıktığını savundu.

2018 yılında da rekoltenin 450 bin ton civarında belirlenmesiyle maliyetin arttığını belirten Akcelep, “Teknik olarak bilinmelidir ki verim düştükçe maliyet artar. Verim geçen yıla göre yüzde 30-40 civarında düşmüştür. Artan gübre, ilaç, nakliye ve işçilik ücretleri de maliyete eklendiğinde 2018 yılın da 1 kilo fındığın maliyeti 18-20 lira civarındadır. Bu durumda fındığın gerçek satış değeri 22-24 lira olmalıdır. Açıklanan 14 liralık fiyat hem çok geç hem de aldatmacadan ibarettir” diye konuştu.

Fındık üretiminin Karadeniz çiftçisinin geçim kaynağı olan 2,5 milyar dolarlık ihracat gelirine sahip olduğunu belirten Akcelep, fındık üretiminin devlet politikalarıyla kaderine terkedildiğini vurguladı, “Yabancı firmaların ithalat ve ihracatçı olduğu, tekelleştiği, piyasayı ele geçirdiği bir düzende, fındık üreticisi, iktidarın yaptığı tercih ile yoksulluğa ve üretmemeye, yabancı firmaların kölesi olmaya mahkum edilmiştir” ifadesinde bulundu.

Akcelep açıklamasında çiftçinin örgütsüzleştirilerek mücadele bilincinden uzaklaştırıldığını belirterek, Ziraat Odaları’nın da şu anki yapıları ile iktidarın payandası ve destekçisi olmak dışında hiçbir varlıkları olmadığını ileri sürdü.

Fiskobirlik’in iktidarın ayak oyunlarıyla atıl hale getirilmiş olduğunu ifade eden Akcelep, bu durum nedeniyle de çiftçiye destek olamayacağını ve ürün satın alamaz hale getirilip iktidarın fındık politikasına da ses çıkarmayarak fındık üreticisi açısından olmayan varlığını sürdürdüğünü dile getirdi.

Akcelep, fındık üreticisinin ürününden hak ettiği geliri elde etmesi için Fiskobirlik’in bizzat çiftçilerin söz sahibi olduğu gerçek çiftçi kooperatifi haline getirilmesi gerektiğini vurguladı. Ürün alımının ve satımının çiftçi lehine her türlü iş ve işlemi yapacak hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Akcelep, üreticilerin fındık üretiminden beklentisini şöyle açıkladı:

“Ürün pazara çıkmadan, çiftçilerin de bizzat katılacağı şeklide rekoltenin belirlenmesi, bu rekolteye göre maliyetin ortaya çıkarılması, bu maliyetin üzerine enflasyon, çiftçilerin refah ve yaşam payı eklenerek bir fiyat belirlenmesidir. Bu belirlemeden sonra Fiskobirlik ve TMO tarafından açıklanan taban fiyatı ile üreticinin ürününün gerçek değeri belirlenmelidir. Bunun sonucunda; bahçesine dönen üretici, verim ve kaliteyi artırmak, alın terini kazanmak için çalışır.”

Bu beklentilerin gerçekleşmediği takdirde hem üreticinin hem de ülke ekonomisinin döviz getiren önemli bir ürününden uzaklaşıldığını ifade eden Akcelep, “AKP hükümetinin acilen yapması gerekenin fındığını tüccara satmak zorunda kalan üreticilerin, satış belgesini getirmek kaydıyla oluşan fiyat farkının üreticiye ödemesidir” önerisinde bulundu.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 8 7 1 0 22
2 . GÖRELESPOR 8 5 3 0 18
3 . Iğdır Esspor 8 4 2 2 14
4 . Yakutiyespor 8 3 4 1 13
5 . 1926 Bulancakspor 8 4 0 4 12
6 . T.Doğanspor 8 3 2 3 11
7 . Arhavispor 8 3 2 3 11
8 . Araklı 1961 8 3 1 4 10
9 . Haçkaspor 8 2 3 3 9
10 . Serhat Ardahan 8 2 2 4 8
11 . K.Belediyespor 8 2 1 5 7
12 . Bayburt Bld. 8 2 1 5 7
13 . Çayelispor 8 1 4 3 7
14 . S.Gençlerbirliği 8 2 0 6 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz