Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ünlü Fotoğrafçı Ara Güler Hayatını Kaybetti…

Ünlü Fotoğrafçı Ara Güler Hayatını Kaybetti…

Batan Giresun’un Malları Bunlar!…

Batan Giresun’un Malları Bunlar!…

TRT Payı ve Kayıp Bedeli Alınmasın…

TRT Payı ve Kayıp Bedeli Alınmasın…

“Şehrin Önünü Bir Sur Gibi Kapatacak”…

“Şehrin Önünü Bir Sur Gibi Kapatacak”…

CHP Eynesil Teşkilatına Yeni Başkan!…

CHP Eynesil Teşkilatına Yeni Başkan!…

GERÇEK DOSTLUK…
 • SerdarKARA
  • Serdar KARA
  • serdar.kara@goreleden.com
  • 7 Temmuz 2018 - 01:16:38
 • 64

Hani bir şarkı vardır “Unutulmuş birer birer eski dostlar, eski dostlar… “ diye başlayan… Günümüzde unutulmuş eski dostluk ve arkadaşlık duyguları adeta… Eskiden ne güzeldi dostluklar, arkadaşlıklar ve komşuluklar…

Dostluk; paylaşmak, güvenmek, fedakârlık ve açık sözlülüktür.

Gelecek yaşandıkça hayal kırıklığına dönüşmesi sonucu geçmiş özlemi belirdiği vakit sarf edilen cümledir.

Hayat bazen insana o kadar ağır geliyor ki ne yapacağını bilemez hale getiriyor. Eminim herkes yaşamıştır bu durumu kendimizle çeliştiğimiz zamanlar hiç yok yere boşu boşuna efkârlandığımız günler oldu. İşte o anda yanınızda olmasını istediğiniz kişilerdir dostlarımız. Eski günler güzeldir elbette; çünkü güzel zamanlar hatırlanır çoğunlukla. Gelecek risklidir geçmiş ise garanti. Mutlu olduğumuzda çok insan bulabiliyoruz yanımızda ya mutsuzken. İşte, ‘dostluk bir mum ışığına benzer, karanlık hakim olduğunda belli olur’…

Bugünlerde ise bize en çok ihtiyaç duyduğumuz bir şey dostluklar olmalı. O’na sadece neyin doğru olduğunu söylemek, üzerinde istediğin baskıyı kurmaya çalışmak, kendi doğrunu kabul ettirmek değil sadece “Dostluk” olmalı. O’nu kırmadan saygı ile dinleyebilmek, sevgi ve şefkat ile o’nu teselli edebilmek, söylediklerini, eleştirmeden anlayabilmek olmalı.

Dostlukların anlamı şu günlerde daha da fazla anlaşılıyor. Yıllar geçtikçe dost diyebileceğiniz insanların ne kadar az olduklarını hayat insana gösteriyor. Bu dostlukların önemi yıllar geçtikçe daha da çok anlaşılıyor. Yıllar geçtikçe dost diyebileceğiniz insanların ne kadar az olduklarını hayat insana gösteriyor.

Dostluk… Bir kahvenin yudumlarında paylaşılır bazen, bazense aynı kahvenin telvelerinden yola çıkılarak anlatılan hayatlarda. Bazen bir sigaranın dumanındadır sisle puslanmış ve bazen beyaz bir kâğıda yazılan şiirlerde saklıdır. En zor anlarda bile birlikte olmaktır dostluk. Unutulmamak hep akıllarda kalmak.

Dost deyince aklıma hep şu enfes hikâye gelir. Buyurun birlikte okuyalım.

Genç adam, babasına her gün; ”Benim de senin gibi çok dostlarım var” derdi. Baba itiraz eder, “Olmaz öyle çok dost, dostun hakikisi belki bir, belki iki tanedir. Fazlasını bulamazsın” diye cevap verirdi.

Bu konuşma ve tartışma uzayınca gerçek dostun kim olduğunu anlamak için bir sınav yapmaya karar verdiler. Bir akşam bir koyun kesip çuvala koydular. Baba, oğluna ”Hadi bu çuvalı al, bir dostuna götür” dedi.

Delikanlı çuvalı sırtlayarak, sanki içinde öldürülmüş bir adam varmış gibi en iyi bildiği dostuna gitti. O dost, kan damlayan çuvalı görür görmez kapıyı hızla delikanlının suratına kapadı. Arkadaşını içeri almadı. Dost bildiği herkesi tek tek dolaşan delikanlı hepsinden aynı karşılığı gördü. Kapılar hep yüzüne kapandı.

Çaresiz geri dönerek “Haklıymışsın baba” dedi. ”Dost yokmuş bu dünyada; ne sana ne de bana.” “Hayır, evlat” dedi baba. “Benim bir dostum var. Hadi, çuvalı al da bir kere de ona git.”

Genç adam, çuvalı tekrar sırtlayıp alnından ter, çuvaldan kanlar damlar vaziyette babasının dostuna gitti. O dost, delikanlıyı hemen içeri aldı. Arka bahçeye geçerek bir çukur kazdı, çuvalı gömdüler. Çukuru kapatarak üstüne de cesedin kokusu belli olmasın diye sarımsak diktiler.

Genç adam, babasına gelerek ”Baba, işte dost buymuş” deyince babası; “Daha erken, o belli olmaz daha. Sen yarın ona git, bir kavga çıkart ve iki tokat at. İşte o zaman anlarsın dostun hakikisini” dedi.

Delikanlı, aynen babasının dediği gibi yaptı. Babasının dostuna istemeden iki tokat attı. Tokadı yiyen dost, şunu söyledi delikanlıya:

”Git de söyle babana, biz böyle iki tokada sarımsak tarlasını satmayız.”

Sahi, böyle kaç dostunuz var sizin iki tokada sarımsak tarlası satmayacak? Yoksa sizler de Âşık Veysel diliyle “Dost dost diye nicesine sarıldım/Benim sadık yârim kara topraktır.” diyenlerden misiniz?

Yani insanoğlu elden ayaktan düşmeye görsün, gün gelir en önce SENİ SEVİYORUM diyenler seni terk eder…

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz