Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Eynesil’de  30 Kursiyere Törenle Belgeleri Verildi…

Eynesil’de 30 Kursiyere Törenle Belgeleri Verildi…

Görele’de Köy ve Mahalle Muhtarları Aylık Toplantısı Yapıldı…

Görele’de Köy ve Mahalle Muhtarları Aylık Toplantısı Yapıldı…

Sivrioğulları 3.Geleneksel Piknik Şölenine Davetlisiniz…

Sivrioğulları 3.Geleneksel Piknik Şölenine Davetlisiniz…

SP’den Fiskobirlik Önerisi…

SP’den Fiskobirlik Önerisi…

Görele’de Aşure Dağıtımı…

Görele’de Aşure Dağıtımı…

Giresun Hep Kaybediyor…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 7 Mayıs 2018 - 18:14:20
  •  88
Giresun Hep Kaybediyor…

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “Giresun’un bölgesinde kaybeden il konumuna düşmesinin acısını yüreğimizde taşıyoruz” dedi

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “Ülkemiz yeni bir seçim sürecine girerken, biz Giresunlu olarak Giresun’un kurtuluşu için nefes tüketen, komşu illerle aramızda oluşan gelişme farklılığına dikkat çekmeye çalışan meclis üyeleri, bir muhalefet grubu olarak Giresun’un bölgesinde kaybeden il konumuna düşmesinin acısını yüreğimizde taşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, İl Genel Meclisi’nde gündem dışı söz alarak bir konuşma yaptı. Geçtiğimiz ay siyasette baş döndüren hızda, çok sıcak gelişmelerin yaşandığını ifade eden Yılmaz, erken seçime karşı çıkılmasına rağmen 24 Haziran’da erken seçim kararının aldığını hatırlattı.

Bu seçimin için İl Genel Meclisi Başkanı Mürşit Gürel’in istifa ederek milletvekili aday adayı olduğuna anımsatan Yılmaz, “Eski Meclis Başkanımız Mürşit Gürel’e milletvekili aday adaylığında ve onun yerine seçilecek olan yeni meclis başkanımıza da başarılar diliyorum. Doğaldır ki, siyaset, yönetimler, meclisler asla boş kalmaz, birileri giderken, mutlaka birileri bu boşlukları doldurur” dedi.

Mehmet Yılmaz, “Ülkemiz yeni bir seçim sürecine girerken, biz Giresunlu olarak Giresun’un kurtuluşu için nefes tüketen, komşu illerle aramızda oluşan gelişme farklılığına dikkat çekmeye çalışan meclis üyeleri, bir muhalefet grubu olarak Giresun’un bölgesinde kaybeden il konumuna düşmesinin acısını yüreğimizde taşıyoruz” diyerek devam ettiği konuşmasında Giresun’un devam eden sorunlarına değindi:

“2012 ÇED raporunda yer almasına rağmen, bizim en stratejik konularımızdan biri olan Harşıt’tan geçen tarihi İran-Karadeniz bağlantısının demiryolu yolu aksı olan, Torul –Tirebolu etabının; geçenlerde yapımına başlanacağı ilan edilen Erzincan –Gümüşhane –Trabzon hattıyla birlikte projeye dahil edilmemesi hepimizi yaralamıştır. Başlangıçta Bakanımız Nurettin Canikli tarafından Erzincan-Gümüşhane –Torul –Tirebolu hattı olarak gündeme getirilen demiryolu ana hattı maalesef Trabzon’a kaydırıldı. Şimdi de Torul-Tirebolu demiryolu etabı ne olacak diye sormak zorundayız AKP iktidarına. Yine 2 yıl önce sizinle bu mecliste görselini paylaştığım proje çizim ihalesi gerçekleşmiş olan ‘Tirebolu-Torul Karayolu İyileştirmesi Projesi’ hiç mi hiç konuşulmuyor. Yani kayıp. Yapım ihalesi ne zaman bilinmiyor. Evet değerli arkadaşlar, yine fındıkta kaybediyoruz. Birinci standart bölge ve Giresun, fındıkta bir ağırlığa sahipti. Yani fındığın merkezi olma özelliği vardı Giresun’un. AKP’nin iki kez fındık dikim alanlarını genişleten (Gümüşhane, Tokat dahil edilmiştir) Bakanlar Kurulu kararnamesi ile fındığın geleceği tehlikeye atılmıştır. Ayrıca daha önce de bu mecliste gündeme getirdiğim, Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından başlangıçta 200 bin fındık fidanı üretilerek özellikle Zonguldak bölgesinde orman köylülerine fındık diktirilmesi, Giresun ‘a bir kez daha kaybettirmiştir. Giresun Fiskobirlik’te de kaybediyor. 2002’den beri birliği kötüleme ve devre dışı bırakma politikaları, Giresunlu fındık üreticilerini kendi kurduğu en büyük birlikten uzaklaştırmıştır. Biliyorsunuz, 50kilo fındık vermeyenin oy hakkı olmadığından yönetim kurulundaki Giresun ağırlığı da başka bir bölgeye kaymıştır. Özellikle başta gençler olmak üzere 35 bine yaklaşan işsiz ordusuyla Giresunlu kaybediyor. Yüzde 12’ye varan kapanan işyeri sayısıyla Türkiye birincisi olan Giresun esnafı kaybediyor.

Dünyanın fakir ülkelerinin vasıfsız hayvanlarını ithal ederek köylümüze dağıttık. Ama bu yoksul köylü çuvalı 70 lirayı bulan yemi bu hayvanlara nasıl yedirecek? Yedirse bile bu işten nasıl kar edecek diye düşünmediğiniz için elinde 3-5 hayvanı olan Giresun köylüsü de kaybediyor. Daha pek çok alanda bölgesinde geri kalan Giresun’un artık kaybetmeye tahammülü kalmamıştır.”

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Görelespor 1 1 0 0 3
2 . Iğdır Es Spor 1 1 0 0 3
3 . Arhavispor 1 1 0 0 3
4 . Sarıkamış G.B. 1 1 0 0 3
5 . Çayelispor 1 0 1 0 1
6 . Kendirli Bld. 1 0 1 0 1
7 . Haçka Spor 1 0 1 0 1
8 . Kelkit Hürriyet 1 0 1 0 1
9 . Tonya Doğanspor 1 0 1 0 1
10 . Yakutiyespor 1 0 1 0 1
11 . 1926 Bulancak 1 0 0 1 0
12 . Araklı 1961 1 0 0 1 0
13 . Bayburt BS 1 0 0 1 0
14 . Serhat Ardahan 1 0 0 1 0
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz