Giresun’da Fındık Fiyatı Sezona 13 Liradan Başladı…

Giresun’da Fındık Fiyatı Sezona 13 Liradan Başladı…

Adıyaman’da Çatışma Çıktı! Şehit Haberi Geldi…

Adıyaman’da Çatışma Çıktı! Şehit Haberi Geldi…

Bir Yada İki Transfer Daha Yapabiliriz…

Bir Yada İki Transfer Daha Yapabiliriz…

Hemşerimiz Buğra Çöten, Beykoz 1908 U-19 Takımına Teknik Sorumlu Oldu…

Hemşerimiz Buğra Çöten, Beykoz 1908 U-19 Takımına Teknik Sorumlu Oldu…

Eynesil’de Vatandaşlar Kist Hidatik Hastalığına Karşı Bilgilendirildi…

Eynesil’de Vatandaşlar Kist Hidatik Hastalığına Karşı Bilgilendirildi…

GÖRELE İSKELESİ ÜZERİNE BİR NOT…

___” Çalınan Hatıralar ! “_______
Ona erişenler iyi bilir anlamını.Herkesin hatıra yada hatıralarının olduğu vaz geçilmezlerimizden biri idi. Günlük yaşamımıza girmiş ondan daha önde olan başka bir unsur belkide yoktur Görele’de..
Çoğumuzun yüzmeyi,balık tutmayı ilk öğrendiği yerdir.Canı darlanının hatta keyiflenenin de gün içinde bir volta atmasada mutlak göz ucu ile mutlaka baktığı yerdir. İnsan var mı diye bakarız.Eğer kalabalık varsa balık vuruyor demektir.Mevsim yaz ise zaten Görele’nin çocukları iskelede denizin tadını fazlası ile çıkartıyordur. Şu fotoğraftaki ” baba ” dediğimiz gemi halatı bağlanan cisme basıp-zıplayarak denize baş dalmayan kaç kişi vardır aramızda ?
Emaktar sarıgulak oltacıları olurdu bacak dediğimiz merdivenli yerlerde.Saatlerce ve sabırla beklerlerdi. İlk balık adlarını bu iskelede öğrendik çoğumuz…
Eski jandarma karakolu vardı Gadagal’ın fırınının üzerinde ve fırının sırasında Habeloo Mehmed amca ve hemen onun dükkanının bitişiğinde de boncukcu Sakir (isimde yanlışsam uyarın lütfen) Aliyenin Sami gibide bir isim kalmış hafızamda.İki kardeşti onlar..
Bir gün biriktirdiğim para ile oradan kendime misine ve olta aldım.Çok misine ziyan ederdim nedense (!) hep dolaşırdı…Berberlerin birinden de yarım jilet kaptım ( yemlik kesmeye ) okulun ecza dolabında biten bant makaralarının birinide misine sarmak için lagat yaptım.Tek düşündüğüm yem yapacak balığım yoktu. Guloon ordan geçerken yerde ezik bir balık gördüm ve kapıp dosdoğru iskeleye. Uygun bir yer aradım önce.Öyle ya kalabalık nerde ise balıkta orda vururudu. Bir yer buldum kendime,balıkta vuruyordu.Yahu genlerimizde mi var ne ? şu yaşa geldim kim ne zaman ” balık ” dese aklıma ilk soba üzerinde darı unu ile kızartılmış tavanın kapağında nar gibi dizilmiş balık düşünürüm (!)
Üç-beş istavrit çektim. Yemlik garanti idi artık.Kimilerimiz balık tutuyor kimileri sahil boyu turlayıp iskeleye uğruyor balık tutanlara bakıyor tanıdıklar şakalaşıyorlardı.Rutin Görele döngüsü..Oldukca keyifli idim yani..
Uşak izmaritte çekiyordu arada ama ben hep istavrite talim ediyordum.Öle şimdiki gibi bizim misinemiz modern kamışlara vb bağlı değildi.Çoğu zaman misineyi kurşunsuz atardık..On balığım olmamıştı ki acayip bir ağırlık hissettim,nasıl asılıyorum misineye.İri bir balık olduğu kesindi.Arada etrafada bakıyordum tuttuğum balığı gören var mı diye.“Uşak ne büyük balık tuttu be ! “ diyen olur diye(!) senmisin sağa-sola hava olsun diye bakan,ayaklarımın ucunda gocca bi trakon (zehirlidir) korku ile misineyi saldım ve olan oldu,misine elimden gitti.Ne yaptıysam alamadım yukarı. Balık sürükledi kayboldu gittiiiii.
O çaresizliğimi,kursağıma dikilen hevesimi unutamam. Cepte metelik yok ki git gene misine al…Çekildim bir kenara zır zır ağlayacam ama ağlamayada utanıyorum.Kimsede demiyor ki ” al bende var fazla misine ! ” hem nerden olsun ki ?
Yavaşca balıkları dahi almadan sahile döndüm artık eve gideceğim.Demek üzüntüden boynumu eğmiş olucam ki etrafımı fark edemiyordum.
” Memed ! “ diye bir sesle irkildim,oda ne ? dayım geliyor ! ama dayım askerde idi nasıl oluur ? üstelik elinde de misine takımları. Sarıldım dayıma gözlerim dolu dolu (nur içinde yatası dayım..)
-Yemlik var mı ?
– Var dayı !
– Misine var mı ?
– Cık
– Noldu ?
– Dolaştı trakon götürdü ( başladım ağlamaya salya-sümük )
Aldı kolunun altına beni misinede verdi ve oturduk dayı-yeğen balık tutmaya devam ettik. O çocuk yüreğimde yaşadığım karmaşık duyguları asla unutamam. O gün bugün trakon balığını hala hiç sevmem (!)
İskele yıkıldığı gün oradaydım bir günlüğüne memlekete gitmiştim.O yıkılışı denk gelecekmişim meğer.
Nasıl bir acı çektiğimi,koca adam hıçkıra hıçkıra ,bakıp bakıp ağladığımıda unutmam : Onun için trakonu sevmem ammma bizim iskelemizi yok edenleri,hatıralarımızı çalanları hiç sevmem,sevmeyeceğimde…
Haa birde “ bu yol burdan geçmesin “ diye çabalarken kimimizi sap gibi ortada bırakanlarıda unutmayacağız..

  • Etiketler
  • Açıklama
  • ___” Çalınan Hatıralar ! “_______ Ona erişenler iyi bilir anlamını.Herkesin hatıra yada hatıralarının olduğu vaz geçilmezlerimizden biri idi. Günlük yaşamımıza girmiş ondan daha önde olan başka bir unsur belkide yoktur Görele’de.. Çoğumuzun yüzmeyi,balık tutmayı ilk öğrendiği yerdir.Canı darlanının hatta keyiflenenin de gün içinde bir volta atmasada mutlak göz ucu ile mutlaka baktığı yerdir. İnsan var […]

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Fatsa Belediye 26 20 5 1 65
2 . Ünye 1957 26 15 6 5 51
3 . Yeni Amasya 26 14 8 4 50
4 . Ladik Bld. 26 14 7 5 49
5 . Çarşambaspor 26 13 6 7 45
6 . Sarkışla Bld 26 12 8 6 44
7 . Atakum Bld. 26 12 7 7 43
8 . 1926 Bulancak 26 7 11 8 32
9 . Turhalspor 26 10 2 14 32
10 . Sinopspor 26 6 8 12 26
11 . GÖRELESPOR 26 6 6 14 24
12 . Sivas Demir 26 4 4 18 16
13 . Ç.Eti Gençlik 26 4 3 19 15
14 . Orduspor 26 2 5 19 -1
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz