Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
İYİ Parti Milletvekili Ağıralioğlu, Çavuşlu’yu Ziyaret Etti…

İYİ Parti Milletvekili Ağıralioğlu, Çavuşlu’yu Ziyaret Etti…

Bilgi Yarışması’nda Eynesil’i Temsil Edecekler…

Bilgi Yarışması’nda Eynesil’i Temsil Edecekler…

“Rabia Naz Vatan’ın Faillerinin Bulunmasını İstiyoruz”…

“Rabia Naz Vatan’ın Faillerinin Bulunmasını İstiyoruz”…

Eynesil Belediyespor, Play-Off’un İlk Maçına Çıkıyor…

Eynesil Belediyespor, Play-Off’un İlk Maçına Çıkıyor…

Kılıçdaroğlu: Hep Beraber, Huzur İçinde Yaşayacağız …

Kılıçdaroğlu: Hep Beraber, Huzur İçinde Yaşayacağız …

GÖRELE İSKELESİ ÜZERİNE BİR NOT…

___” Çalınan Hatıralar ! “_______
Ona erişenler iyi bilir anlamını.Herkesin hatıra yada hatıralarının olduğu vaz geçilmezlerimizden biri idi. Günlük yaşamımıza girmiş ondan daha önde olan başka bir unsur belkide yoktur Görele’de..
Çoğumuzun yüzmeyi,balık tutmayı ilk öğrendiği yerdir.Canı darlanının hatta keyiflenenin de gün içinde bir volta atmasada mutlak göz ucu ile mutlaka baktığı yerdir. İnsan var mı diye bakarız.Eğer kalabalık varsa balık vuruyor demektir.Mevsim yaz ise zaten Görele’nin çocukları iskelede denizin tadını fazlası ile çıkartıyordur. Şu fotoğraftaki ” baba ” dediğimiz gemi halatı bağlanan cisme basıp-zıplayarak denize baş dalmayan kaç kişi vardır aramızda ?
Emaktar sarıgulak oltacıları olurdu bacak dediğimiz merdivenli yerlerde.Saatlerce ve sabırla beklerlerdi. İlk balık adlarını bu iskelede öğrendik çoğumuz…
Eski jandarma karakolu vardı Gadagal’ın fırınının üzerinde ve fırının sırasında Habeloo Mehmed amca ve hemen onun dükkanının bitişiğinde de boncukcu Sakir (isimde yanlışsam uyarın lütfen) Aliyenin Sami gibide bir isim kalmış hafızamda.İki kardeşti onlar..
Bir gün biriktirdiğim para ile oradan kendime misine ve olta aldım.Çok misine ziyan ederdim nedense (!) hep dolaşırdı…Berberlerin birinden de yarım jilet kaptım ( yemlik kesmeye ) okulun ecza dolabında biten bant makaralarının birinide misine sarmak için lagat yaptım.Tek düşündüğüm yem yapacak balığım yoktu. Guloon ordan geçerken yerde ezik bir balık gördüm ve kapıp dosdoğru iskeleye. Uygun bir yer aradım önce.Öyle ya kalabalık nerde ise balıkta orda vururudu. Bir yer buldum kendime,balıkta vuruyordu.Yahu genlerimizde mi var ne ? şu yaşa geldim kim ne zaman ” balık ” dese aklıma ilk soba üzerinde darı unu ile kızartılmış tavanın kapağında nar gibi dizilmiş balık düşünürüm (!)
Üç-beş istavrit çektim. Yemlik garanti idi artık.Kimilerimiz balık tutuyor kimileri sahil boyu turlayıp iskeleye uğruyor balık tutanlara bakıyor tanıdıklar şakalaşıyorlardı.Rutin Görele döngüsü..Oldukca keyifli idim yani..
Uşak izmaritte çekiyordu arada ama ben hep istavrite talim ediyordum.Öle şimdiki gibi bizim misinemiz modern kamışlara vb bağlı değildi.Çoğu zaman misineyi kurşunsuz atardık..On balığım olmamıştı ki acayip bir ağırlık hissettim,nasıl asılıyorum misineye.İri bir balık olduğu kesindi.Arada etrafada bakıyordum tuttuğum balığı gören var mı diye.“Uşak ne büyük balık tuttu be ! “ diyen olur diye(!) senmisin sağa-sola hava olsun diye bakan,ayaklarımın ucunda gocca bi trakon (zehirlidir) korku ile misineyi saldım ve olan oldu,misine elimden gitti.Ne yaptıysam alamadım yukarı. Balık sürükledi kayboldu gittiiiii.
O çaresizliğimi,kursağıma dikilen hevesimi unutamam. Cepte metelik yok ki git gene misine al…Çekildim bir kenara zır zır ağlayacam ama ağlamayada utanıyorum.Kimsede demiyor ki ” al bende var fazla misine ! ” hem nerden olsun ki ?
Yavaşca balıkları dahi almadan sahile döndüm artık eve gideceğim.Demek üzüntüden boynumu eğmiş olucam ki etrafımı fark edemiyordum.
” Memed ! “ diye bir sesle irkildim,oda ne ? dayım geliyor ! ama dayım askerde idi nasıl oluur ? üstelik elinde de misine takımları. Sarıldım dayıma gözlerim dolu dolu (nur içinde yatası dayım..)
-Yemlik var mı ?
– Var dayı !
– Misine var mı ?
– Cık
– Noldu ?
– Dolaştı trakon götürdü ( başladım ağlamaya salya-sümük )
Aldı kolunun altına beni misinede verdi ve oturduk dayı-yeğen balık tutmaya devam ettik. O çocuk yüreğimde yaşadığım karmaşık duyguları asla unutamam. O gün bugün trakon balığını hala hiç sevmem (!)
İskele yıkıldığı gün oradaydım bir günlüğüne memlekete gitmiştim.O yıkılışı denk gelecekmişim meğer.
Nasıl bir acı çektiğimi,koca adam hıçkıra hıçkıra ,bakıp bakıp ağladığımıda unutmam : Onun için trakonu sevmem ammma bizim iskelemizi yok edenleri,hatıralarımızı çalanları hiç sevmem,sevmeyeceğimde…
Haa birde “ bu yol burdan geçmesin “ diye çabalarken kimimizi sap gibi ortada bırakanlarıda unutmayacağız..

  • Etiketler
  • Açıklama
  • ___” Çalınan Hatıralar ! “_______ Ona erişenler iyi bilir anlamını.Herkesin hatıra yada hatıralarının olduğu vaz geçilmezlerimizden biri idi. Günlük yaşamımıza girmiş ondan daha önde olan başka bir unsur belkide yoktur Görele’de.. Çoğumuzun yüzmeyi,balık tutmayı ilk öğrendiği yerdir.Canı darlanının hatta keyiflenenin de gün içinde bir volta atmasada mutlak göz ucu ile mutlaka baktığı yerdir. İnsan var […]

 

 
BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 22 15 5 1 53
2 . GÖRELESPOR 22 14 7 1 49
3 . Haçkaspor 22 12 3 7 39
4 . Araklı 1961 22 11 4 7 37
5 . T.Doğanspor 22 10 7 4 37
6 . Yakutiyespor 22 9 7 6 35
7 . Arhavispor 22 9 5 8 32
8 . 1926 Bulancakspor 22 9 2 11 29
9 . Çayelispor 22 7 7 8 28
10 . K.Belediyespor 22 7 5 10 26
11 . Iğdır Esspor 22 9 2 11 26
12 . Bayburt Bld. 22 4 4 14 17
13 . Serhat Ardahan 22 3 4 15 13
14 . S.Gençlerbirliği 22 2 2 18 8
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz