Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Giresunspor’u Kaosa Sürükleyenler Derslerini Alacaklar”…

“Giresunspor’u Kaosa Sürükleyenler Derslerini Alacaklar”…

Balıkhane İhtiyaç Sahibi Kadınlara Ekmek Kapısı Oldu…

Balıkhane İhtiyaç Sahibi Kadınlara Ekmek Kapısı Oldu…

TAŞ VE ORCUN SOKAK’TA ASFALT ÇALIŞMASI

TAŞ VE ORCUN SOKAK’TA ASFALT ÇALIŞMASI

Deriden Eşya Yapan Kadınlar Aile Bütçesine Katkı Sağlıyor…

Deriden Eşya Yapan Kadınlar Aile Bütçesine Katkı Sağlıyor…

Okullarda Yeni Dönem – 81 il Valiliğine Talimat Gönderildi…

Okullarda Yeni Dönem – 81 il Valiliğine Talimat Gönderildi…

Horon Hayranı ABD’li Kirsten, Kemençe Öğreniyor…
  •  109
Horon Hayranı ABD’li Kirsten, Kemençe Öğreniyor…

Geçen yıl İzmit’e gelerek özel bir okulda İngilizce öğretmenliği yapmaya başlayan Kirsten, önce horon oynamayı daha iyi öğrendi, ardından da kemençe kursu almaya başladı.

​2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nden annesi ile birlikte Türkiye’ye tatile gelen Kirsten Maclellan, horon oynayan bir ekibi izledi. Horonu çok beğenen Kirsten Maclellan, ülkesine döndüğünde Los Angeles da Türk Halk Oyunları eğitimi aldı. Kirsten Maclellan, Türk halk oyunları ve Türk kültürüne olan sevgisiyle Türkiye’ye yerleşme kararı aldı. 2017 yılının başında Türkiye’ye gelen Kirsten, İzmit’te bir özel okul ile anlaşarak İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı.

Kirsten Maclellan, öğretmenlik yaptığı sırada halk oyunları eğitimi de aldı. Kasap, Roman ve horon gibi birçok yöresel halk oyununu öğrenen Kirsten Maclellan, bunların ardından kemençe çalmayı öğrenmek için İzmit Belediyesi tarafından açılan İZ-MEK Kemençe Kursu’na katıldı. Kirsten Maclellan şimdi kemençe çalmayı öğreniyor.

‘FAVORİM HORON’

Türkiye’de gördüğü horona aşık olduğunu söyleyen Kirsten Maclellan, “İlk kez 2004 yılında annem ile birlikte Türkiye’ye tatile geldim ve Türkiye’ye aşık oldum. Daha sonra 2016 yılında buraya tekrar geldim. Los Angeles’ta Türk dansları eğitimi almıştım. 2016 yılındaki ziyaretimden sonra buraya gelerek Türkiye’de yaşama kararı aldım. Geçen yıl buraya geldim ve İzmit’te çalışmaya başladım. Geldiğimden beri horon oynamayı öğrendim ve yakın zamanda da kemençe çalmayı öğrenmeye başladım. Türk folklor danslarını öğrenmeye basit danslarla başladım. Horonu ilk gördüğümde aşık olmuştum ve olabildiğince çabuk bir şekilde horon öğrenmeye çalıştım. Los Angeles’ta çok az bir şekilde öğrenebildim. Türkiye’ye geldikten sonra ise çok daha fazlasını öğrendim. İzmit ve İstanbul’da horon dersleri aldım. Türk folklor danslarından roman havası oynamayı öğrendim. Kasap havası gibi basit danslara çalıştım. Birçok diğer türü de denedim, ama favorim her zaman horon oldu” dedi.

KEMENÇE ÇALMAYI ÖĞRENİYOR

Kirsten Maclellan 2 aydır kemençe eğitimi aldığını belirterek, “Kemençe öğrenmeye yeni başladım. Önce İstanbul’da kemençe dersleri aldım. Yaklaşık 2 aydır da İzmit’te kemençe dersleri alıyorum. Horonu ilk defa görüp, müziğini duyduktan sonra kemençe çalmayı en kısa sürede öğrenmek istemiştim. İnternette aratarak bulabildiğim kadar çok müzik buldum. Kemençe çalmanın çok zor olduğunu düşünüyordum, ancak korkularımın üzerine gidip kemençe öğrenmek istedim ve başladım. Ben flüt çalarak ve müzik öğrenerek büyüdüm. Fakat şu anda kemençeye çalışıyorum. Kemençe çalmayı daha fazla öğrenmek istiyorum” diye konuştu.

Haber61

 

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 12 10 2 0 32
2 . GÖRELESPOR 12 8 4 0 28
3 . Haçkaspor 12 6 3 3 21
4 . 1926 Bulancakspor 12 6 1 5 19
5 . T.Doğanspor 12 5 4 3 19
6 . Arhavispor 12 5 3 4 18
7 . Yakutiyespor 12 4 5 3 17
8 . Iğdır Esspor 12 5 2 5 17
9 . Araklı 1961 12 4 3 5 15
10 . K.Belediyespor 12 3 3 6 12
11 . Çayelispor 12 2 5 5 11
12 . Serhat Ardahan 12 3 2 7 11
13 . Bayburt Bld. 12 2 1 8 7
14 . S.Gençlerbirliği 12 2 0 9 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz