Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ağlatma Bizi Çocuk…

Ağlatma Bizi Çocuk…

Karadeniz’in Yaşanabilir Tek Adası Onların Da Dikkatini Çekti…

Karadeniz’in Yaşanabilir Tek Adası Onların Da Dikkatini Çekti…

Düşler Vadisi İle Gururlandık…

Düşler Vadisi İle Gururlandık…

Galibiyetle Dönün…

Galibiyetle Dönün…

Öncü, Görevine Başladı…

Öncü, Görevine Başladı…

İbaş: “Satış Seçimlerden Sonraya Ertelenmelidir”…
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 5 Ekim 2018 - 15:47:18
  •  13
İbaş: “Satış Seçimlerden Sonraya Ertelenmelidir”…

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İbaş, “ Türk fındığının fiyatını düşürmek için fırsat kollayanlar, 1 Ocak 2019 tarihinde TMO’nun fındık satacağı dedikodusunu yaparak piyasayı baskı altına almışlardır. TMO yöneticileri ve siyasilerden ricamız, satışın en erken seçimlerden sonra yani Nisan 2019 tarihinde yapılabileceği veya değerlendirmelerin bu şekilde olacağı yönünde değiştirilmesidir” dedi.

İbaş, borsa binasında düzenlediği basın toplantısında, şu an 13 lira civarında seyreden fındık piyasasının ilerleyen zaman diliminin de umut vermediğini söyledi.

Bunun birçok sebebinin olduğunu belirten İbaş, şöyle devam etti:

“Sezon başında, başlangıçta yığılan arz fazlası 30-40 bin ton fındığı Toprak Mahsulleri Ofisi alsın derken bu günleri yaşamamak için söylemiştik. Çünkü önceki senelerde, arz fazlası olan fındıklar, faizlerin yüzde 14-16 bandında seyretmesinin dolayı, tüccar, fabrikacı, entegreci ve ihracatçı tarafından satın alınıp stoklanabiliyordu.”

İbaş, bu sezonun başında, ülkede yaşanan veya yurt dışı bağlantılı yaşatılan ekonomik sıkıntıların faizleri yüzde 40’lara çıkardığını vurgulayarak, sektör temsilcilerinin bu fiyattan fındık stoklayamadığını ve piyasanın adeta sıkışmış bir vaziyete dönüştüğünü aktardı.

Bankaların döviz kredisi kullanan ihracatçılara, döviz kredisi kullandıramayacaklarını bildirdiğini ifade eden İbaş, bankaların kredileri ancak Türk Lirası bazlı yüzde 40 faizle kullandırabileceklerini ilettiğini kaydetti.

İbaş, bu durumun da fındıkta tekelci firmaların ekmeğine yağ sürdüğünü vurgulayarak, “Piyasada çok ciddi manada bir nakit sıkışıklığı oluşmuş ve fındık fiyatları düşüş eğilimine geçmiştir. Şu an fındık sektöründe çok büyük bir sıkışıklık yaşanıyor. Ayrıca en büyük alıcı, yerli ihracatçıların fındık sattıkları Avrupalı alıcılara, piyasanın altında fındık satış taahhüdünde bulunmuş ve alıcıları Eylül ve Ekim aylarında piyasaya sokmamıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Eğer TMO 30 bin ton fındık almış olsaydı bugün 15 liraların üzerinde fiyatları konuşuyor olacaktık” diyen İbaş, şunları kaydetti:

“TMO’nun, belki 2 lira fazla fiyat vererek 60 milyon lira fazla ödeme yapmış olması gözükse de, geriye kalan 500 bin ton fındık 2 lira daha yüksek fiyatla satılarak, üreticimiz ve devletimiz 1 milyar lira daha fazla gelir elde edecek ve TMO elindeki stoklarda bulunan fındıklarla birlikte 15-16 lira fiyatlardan satış yapabilecekti.”

İbaş, fındığın şu an için muadillerine göre çok ucuz bir ürün haline getirildiğine dikkati çekerek, “Rekoltenin geçen seneye göre en az yüzde 30 eksik olduğu bu sezon döneminde maalesef fiyatlar dolar bazında yüzde 35 düşmüş veya düşürülmüştür. Badem, kaju, ceviz ve fıstık fiyatları artarken, az rekoltede fındık değer kaybetmiş veya kaybettirilmiştir.” diye konuştu.

TMO’nun 2018 yılında fındık satmayacağını açıklamasının piyasada ters bir algı yarattığına vurgu yapan İbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaten düşük bantta seyreden ve en ucuz kuruyemiş ürünü haline gelen Türk fındığının fiyatını düşürmek için fırsat kollayanlar, 1 Ocak 2019 tarihinde TMO’nun fındık satacağı dedikodusunu yaparak piyasayı baskı altına almışlardır. TMO yöneticileri ve siyasilerden ricamız, satışın en erken seçimlerden sonra yani Nisan 2019 tarihinde yapılabileceği veya değerlendirmelerin bu şekilde olacağı yönünde değiştirilmesidir. İnanın piyasaların toparlanması ve şekillenmesinde bunun iyi yansımaları olacağını düşünüyoruz.”

İbaş, fındıkta üreticilerin lisanslı depoya ilgi göstermesi gerektiğini belirterek, “Üretici ürününü satmadan, lisanslı depoya koyduğunda fındığın yüzde 75’lik bir kısmına, ürün senedi karşılığında 9 ay vade ile 0 faizli krediyi Ziraat Bankası’ndan kullanacağını bilsin istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Fındık Müzesi projesiyle ilgili yer arayışlarının devam ettiğini dile getiren İbaş, borsa binasına için de Avrupa Birliği destekli 3 milyon liralık güneş enerjisi projesini hayata geçireceklerini aktardı.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz