Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Giresunspor’da Kupa Mesaisi Başladı…

Giresunspor’da Kupa Mesaisi Başladı…

Kaya: Herşeye Zam Var Fındığa Yok!…

Kaya: Herşeye Zam Var Fındığa Yok!…

Türker”Halkımız Sefalet,AKP Sefa İçinde”…

Türker”Halkımız Sefalet,AKP Sefa İçinde”…

Karadeniz’de PKK’ya Büyük Darbe…

Karadeniz’de PKK’ya Büyük Darbe…

AK Parti Giresun İl Başkanlığından Öğrencilere Aşure İkramı…

AK Parti Giresun İl Başkanlığından Öğrencilere Aşure İkramı…

İftar Yemekleri ve Düşündürdükleri…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 6 Haziran 2018 - 04:04:57
 • 32

Ramazan aylarının en önemli etkinlikleri iftar yemekleridir. ilk zamanlar araştırmıştım. Bu yemeklerin maliyetini kimler karşılıyor diye. Gayri resmi bilgilerle hayır sahipleri diye yanıt almıştım. Şimdi ise sosyal medyada anlı şanlı bakanların kendi personellerine ülkemizin seçim ortamında devletin parası ile lüks otellerin salonlarında iftar yemeği verdiğini okuyunca aklıma Osmanlının yıkılma dönemindeki yıllarda üstat TEVFİK FİKRET ‘in “Han – yağma “ şiiri geldi. Osmanlı padişahları da özelikle Kırım Savaşı’ndan sonra batılı devletlerden aldıkları paraları har vurup harman savurmuşlardı. Bu paralarla saray yaptırmışlar, aldıkları paraları taşa toprağa çimentoya sözüm ona güvercin pisliğine dökmüşlerdi. Aldıkları paraları gelir getirecek yatırımlarda kullanmadıkları için borçlarını ödeyememişler alacaklı batılılarda “Duyun u Umumi” adında kurdukları bir kurumla Osmanlı Devletinin hazinesine el koymuşlardı. Osmanlı Devleti ekonomik yoksunluk, iktisadi cahillik sonunda yıkılmıştı. Kendini Osmanlının devamı diye topluma anlatmaya çalışan Abdülhamitçi iktidar da batıdan ve Ortadoğuda ki batı güdümündeki Araplardan aldıkları borçları ödeyemeyecek duruma gelmişlerdir. Buna rağmen har vurup harman savurmaya devam etmektedirler.
Sevgilli halkım emperyalizm, yani alacaklı batı Kurtuluş Savaşı verdiğimiz yıllardan daha akıllı. Seçim konuşmalarında muhalif adayların söylediği 800 milyar dolara yakın borcu nasıl ödeyeceksiniz. Egemenler gemilerini düz ovada yüzdürür, siz sakin denizde batarsınız. Birileri şunu diyebilir, nasıl yani nasıl biz ödeyeceğiz bizi ilgilendirmez, hükümetin sorunu hükümet ödesin. Zaten her gün her alışverişte ödüyorsunuz. Dün beş liraya aldığın bir ürünü altı liraya alıyorsan zaten ödemen artmış demektir.
Osmanlının borçlarını, Kurtuluş Savaşını kazanmamıza rağmen toplumun devamlılığ ilkesi ile 1952 yılına kadar hiç sorumluluğu olmamasına rağmen bu yoksul Cumhuriyet, yani bizlerin dedeleri, babaları ödediler. Bu iktidarın alıp ta ödeyemediği borçları da çocuklarımız ve torunlarımız ödemek zorunda kalacaklar.
Yazımı bitirmeden üstat ‘ Tevfik Fikret ‘in aynı şiirinde bir dörtlüğü paylaşmak istiyorum.
Yiyin efendiler yiyin bu han-ı iştiha sizin.
Doyunca tıksırınca patlayıncaya kadar yiyin.’
Özgür bağımsız, kendine yeten, demokrat, çağdaş bir Türkiye düşüncesi ile sağlıcakla kalınız. Güneşin bütün aydınlığı üzerinize doğsun. Gelecek günler tüm ülkeme tüm insanlararımıza mutluluk barış ve en önemlisi sağlık ve mutluluk getirsin. 06.06.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Görelespor 1 1 0 0 3
2 . Iğdır Es Spor 1 1 0 0 3
3 . Arhavispor 1 1 0 0 3
4 . Sarıkamış G.B. 1 1 0 0 3
5 . Çayelispor 1 0 1 0 1
6 . Kendirli Bld. 1 0 1 0 1
7 . Haçka Spor 1 0 1 0 1
8 . Kelkit Hürriyet 1 0 1 0 1
9 . Tonya Doğanspor 1 0 1 0 1
10 . Yakutiyespor 1 0 1 0 1
11 . 1926 Bulancak 1 0 0 1 0
12 . Araklı 1961 1 0 0 1 0
13 . Bayburt BS 1 0 0 1 0
14 . Serhat Ardahan 1 0 0 1 0
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz