Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ağlatma Bizi Çocuk…

Ağlatma Bizi Çocuk…

Karadeniz’in Yaşanabilir Tek Adası Onların Da Dikkatini Çekti…

Karadeniz’in Yaşanabilir Tek Adası Onların Da Dikkatini Çekti…

Düşler Vadisi İle Gururlandık…

Düşler Vadisi İle Gururlandık…

Galibiyetle Dönün…

Galibiyetle Dönün…

Öncü, Görevine Başladı…

Öncü, Görevine Başladı…

İki Bin Rakımlı Dağa Tuz Ektiler…
  •  12
İki Bin Rakımlı Dağa Tuz Ektiler…

Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği- Giresun Baltama Platformu tarafından Giresun merkeze bağlı 2 bin rakımlı Çal Dağı’nda düzenlenen festivalle tuz ekimi geleneği sürdürüldü.

Yaklaşık 500 yıl önce yöre halkı tarafından “Ya tutarsa” denilerek tuz ekimi yapılmasıyla başlayan gelenek altıncısı yapılan “Tuz Ekim” festivaliyle yaşatıldı.

UNESCO’nun ‘Dünya Somut Olmayan Kültürel Listesi’ ne aday efsaneleriyle ünlü Çaldağ’ ın ( Melikli )zirvesinde gerçekleşen festivale Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah Önal, İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi Ünzile Yüksel, İl Genel Meclisi üyeleri Mehmet Yılmaz, Tahsin Dervişoğlu, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Eroğlu, İstanbul Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Görele Yazarlar Derneği Başkanı Nihat Öztürk, Çanakçı Kuşdili Derneği Başkanı Şeref Göçek, Giresun Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fatma Ertürk, Giresun Sosyal Hizmet Derneği Yaşlı Yaşam Evi Başkanı Ayşe Öndaş, Giresun Fotoğrafçılar Derneği (GİFOD), Rotary Kulübü, Zirve Off Road Kulübü, Samsun Alucralılar Derneği Başkanı Mustafa Kocaoğlu, Çaldağ Köyü Muhtarı Abdullah Aşık, Gedikli Köyü Muhtarı Eşref Turan, Uzgara Köyü Muhtarı Hasan Şenel, Giresun Seldeğirmeni Mahallesi Muhtarı Yavuz Genç, Şeyhkeramettin Mahallesi Muhtarı Selahattin Gedik, kurum/ kuruluş temsilcileri, daire amirleri, iş insanları ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Festivalde açılış konuşmasını yapan Batlama Platformu Başkanı İbrahim İlyasoğlu, Tuz Ekim Festivali’ni Çaldağ’ın zirvesinde, 500 yıllık Çaldağ efsanelerini tanıtmak, gelecek nesillere aktarmak ve bölgemizde turizmin gelişmesini sağlamak için yaptıklarını söyledi.Festivale ilginin her geçen yıl arttığını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını belirten İlyasoğlu katılımcılara teşekkür etti.
Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Murat Akyol da büyük emek verdikleri festivalin görkemli geçmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Bu sene festival alanımıza 2050 metre yükseltide bulutlarla içiçe, Guinnes Rekorlar Kitabı’ na resmi başvurusu yapılmış, dünyada denizden en uzak Deniz Feneri’ ni inşa etmenin haklı gurururunu yaşıyoruz.Festivalimizin ve fenerimizin yapılmasında desteklerini esirgemeyen tüm hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah Önal, efsaneler diyarı Çaldağ’ ın tarihi ipek yolunu Karadeniz’ den İçanadolu’ ya bağlayan bir merkez konumunda olduğunu söyledi.Festivali düzenleyen Kültür Sanat ve Turizm Derneği’ ne ve Batlama Platformu’na ve katılımcılara teşekkür eden Önal” Festivalimiz bölgemizin tanıtımı ve turizm potansiyelinin artması açısından büyük önem taşımaktadır.Derneklerimizin büyük özverilerle inşa ettiği Deniz Feneri’ nden Eynesil’den Ordu Perşembe’ ye kadar her yerin görünmesi bile başlıbaşına bir olaydır.Arkadaşlarımızı tekrar tebrik ediyor, festivalimize destek olan ve katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu da yaptığı konuşmada efsaneler diyarı bir bölgede yaşadığımızı anımsatarak, Tuz Ekim Festivali’ nin içinde çok sayıda efsaneyi barındıran bir etkinlik olduğunu söyledi.” 500 yıllık efsaneyi yaşatan dernek yöneticilerimizi kutluyorum” dedi.
Giresun’ un Kalesiyle, Adasıyla, yaylalarıyla ve tarihi dokusuyla doğa harikası, ayrıcalıklı bir il olduğuna vurgu yapan Aksu, ” Ne var ki bu değerlerimizi tanıtım eksikliğimiz var.Dolayısıyla turizmin nimetlerinden gereği gibi yararlanamıyoruz. Tanıtımın yüksek seviyeye ulaşması ve Giresun’ un her yönüyle turizm kenti olması için hepimize görev düşüyor” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından gelenek gereği toprağa tuz ekildiği festival sanatçı Ayşe Karacam’ın söylediği türkülerle devam etti.

Rivayete göre, yaklaşık 500 yıl önce Çal Dağı bölgesinde yaşayanlar tuz ihtiyacını Erzincan’dan gelen katırların oluşturduğu kervanlar aracılığıyla sağlıyormuş. Kıtlık ve yokluğun yaşandığı bir dönemde halk Erzincan’dan tuz getirtemediği için buğday ve sebze gibi tuz yetiştiriciliği yapmaya karar vermiş.

Tuz ekimi “Ya Tutarsa” denilerek her yıl tekrarlanmış ve zamanla bir gelenek halini almış.

Bölgede, 2012 yılından itibaren de festival kapsamında gelenek sürdürülüyor.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz