Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Giresun’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Pazar Günü…

Giresun’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Pazar Günü…

Göreleli Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu Rahmetle Anıyoruz…

Göreleli Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu Rahmetle Anıyoruz…

Eynesil’de Sağlık Personeline Bilgi Güvenliği Eğitimi…

Eynesil’de Sağlık Personeline Bilgi Güvenliği Eğitimi…

Kaymakam Ermiş’ten Taksici Esnafına Kitap…

Kaymakam Ermiş’ten Taksici Esnafına Kitap…

Kaldır Üstündeki Kara Bulutları…

Kaldır Üstündeki Kara Bulutları…

İSLAM TARİHİNİN YÜZ KIZARTICI OLAYI “HARRE”, ÇOCUK İSTİSMARI VE CİNAYETLERİ…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 6 Temmuz 2018 - 00:24:38
 • 146

Muaviye bin Ebu Sufyan Hz Ali’nin öldürülmesinden sonra Şam da halifeliğini ilan ettmişti. Hz Ali’nin oğlu Hz.Hasan’ı da halifeliği saltanata dönüştürmeyeceği, oğlu Yezit’ i halife yapmayacağı taahhütü ile ikna etmişti. Muaviye bu sözünde durmamış, 680 yılında oğlu Yezit in halifeliğini garanti altın almış, halifeliği babadan oğula geçen saltanata dönüştürmüştü. Yezit’in halifeliğini Hz Ali’nin küçük oğlu Hz. Hüseyin tanımadı.Yezit’ de Hz. Hüseyin’i Kerbela da katlettirdi. (Kerbela olayı başlıbaşına ayrı bir konu olduğu için burada anlatmayacağım.) Kerbela olayı Müslümanların arasında Yezit ve Emevi ailesine karşı büyük bir kinin birikmesine neden olmuştu. Yezit’ te her fırsatta kendisine karşı olan Medine ve Mekke halkına baskı yapmaktan kalmıyordu. O yıllar Medine civarına büyük bir yağmur yağdı. Yezit ve Muaviye yanlıları suları Muaviyenin tarlasına akıtmak istediler. Medinelilerle Muaviye – Yezit yanlıları arasında tartışma çıktı. Bu tartışma kavgaya dönüştü. Bu tartışma ve kini Kerbela olayı doruk noktasına çıkarmıştı. Medineliler Emevilere karşı isyan ettiler. Bunu üzerine Yezit ordusunu, Müslim bin Ukbe komutasında Medine üzerine gönderdi. Medine kuşatıldı. Kuşatma sonucu Medine teslim olmak zorunda kaldı. Medine’nin teslim olması üserine Yezit in orduları Medineyi üç gün boyunca yağma etti. Bu süre içinde kadın ve kızlara tecavüz serbest bırakıldı. HARRE KATLİAMI olarak bilinen bu olay İslam tarihinin yüz karasıdır. Bu tecavüzlerden sonra doğan çocuklara HARRE ÇOCUKLARI denmeye başlandı. Yezit bununlada yetinmedi, Mekke’yi de kuşattı. Mekke mancılıkla taşa tutuldu. Kabenin duvarları yıkıldı örtüsü yırtıldı. Yezit in 12 Kasım 683 te ölüm haberinin gelmesi üserine Mekke kuşatması kaldırıldı.
Yezitten sonra yerine oğlu 2. Muaviye Halife oldu. O da kısa zaman içinde 684 te öldü. İç savaş ve kargaşa sonunda Hz. Osman’ın kuzeni ve aynı zamanda katibi Mervan bin Hakem Halife oldu. Halifelik Ümeye oğullarından alınmış el değiştirmiştir. Mervan ın 685 yılında ölümünden sonra oğlu Abdülmelik Halifi oldu. Abdülmelik döneminde de abdülmelik in ordu komutanı Haccac- ı Zalim tarafından Mekke tekrak kuşatıldı taşa tutuludu. Hatta Abdülmelik döneminde islam içinde büyük kargaşa vardır. Bir ara Kabe de dört islam bayrağının dikili olduğu söylenir.
Son yıllarda ülkemizde içimizi sızlatan bizleri tedirgin eden çocuk tecavüz ve cinayetleri toplumun büyük tepkisini çekiyor. Toplumu derinden yaralıyor. Her kesimden insan bu çirkin ahlak ve insanlık dışı olaylar karşısında tepkilerini dile getiriyor. Bir idam tartışmasıdır gidiyor. Bu caniler mutlaka hak ettikleri cezanın en büyüğüne çarptılımalı toplumdan soyutlanmalıdır. Ancak çok önemli bir konu göz ardı ediliyor. Değişik zamanlarda sosyal ve ulusal medyada bazı din adamı kisvesindeki kişilerin çocuk evlilikleri ve çocuklara karşı cinsel istismarlar karşısındaki söylemleri göz ardı edilmektedir. Çocuk yaşta kız çocuklarının evlenebilecekleri, bunun dinen caiz olduğu konusundaki söylemler dikkati çekmekte ve toplumun büyük kesimini rahatsız etmektedir. Toplumun ahlak değerlerine karşı, bu söylem ve fetvalar karşısında siyasi otoriteden hiç bir ses çıkmaması manidardır. Hatta erkek çocuklara karşı yapılar toplu istismar karşısında yetkilinin bir kereden bir şey olmaz gibi açıklaması toplumun her kesimini çok rahatsız etmiştir. Bu gün sosyal medyada Mısır daki bir Din aliminin söylediğini var saydığım inanmak ta zorlandığım sözler beni çok tiksindirdiği gibi çok ta rahatsız etti.
Suçlar kendiliğinden oluşmazlar. Devleti yönetenlerin en önemli görevlerinden biri, suç işleyenlere hukuk içinde en ağır cezayı vermek olduğu gibi, diğer asıl görevlerinin ise suç ortamını ortadan kaldıracak tedbirleri de almak olmalıdır. Bu sapkın düşünceleri ortaya atan kişiler karşısında siyasi otoritenin suskun kalması sanki bu yapıdaki insanları suça teşvik etmektedir. Bu iğreç insanlık dışı olay karşısında tepkisini göstermek isteyen bir sanatçıyı sosyal medyada linç etmek kolay. Asıl suçluları, toplumu bu suça iten odakları bulup ortaya çıkarmak gerekmektedir. Bu da devletin en baş görevidir.
İdam cezası binlerce yıldan beri uygulanan ilkel bir cezalandırma yöntemidir. Yıllardır en acımasız biçimde uygulanmasına rağmen hala caydırıcı özelliği tartışılmaktadır. Asıl olan suç ortamını ortadan kaldırmak, onun için akılcı tedbirleri almaktır. Bunun da yöntemi eğitim sistemini çağdaş, bilimsel ve insan ve insan haklarını temel alan bir statüye kavuşturmaktır.
Çocuklarımızın özgürce dolaşabildikleri, oynayabildikleri şeker de yiyebildikleri, demokrasinin ve insanlık değerlerinin egemen olduğu bir yaşam dileği ile saygılar sunuyorum. 05.07.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni.

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Fatsa Belediye 26 20 5 1 65
2 . Ünye 1957 26 15 6 5 51
3 . Yeni Amasya 26 14 8 4 50
4 . Ladik Bld. 26 14 7 5 49
5 . Çarşambaspor 26 13 6 7 45
6 . Sarkışla Bld 26 12 8 6 44
7 . Atakum Bld. 26 12 7 7 43
8 . 1926 Bulancak 26 7 11 8 32
9 . Turhalspor 26 10 2 14 32
10 . Sinopspor 26 6 8 12 26
11 . GÖRELESPOR 26 6 6 14 24
12 . Sivas Demir 26 4 4 18 16
13 . Ç.Eti Gençlik 26 4 3 19 15
14 . Orduspor 26 2 5 19 -1
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz