Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Giresun’da Efsaneler Söylenecek Masallar” Kitabı İçin İmza ve Söyleşi…

“Giresun’da Efsaneler Söylenecek Masallar” Kitabı İçin İmza ve Söyleşi…

Lider GÖRELESPOR, Iğdır Deplasmanında…

Lider GÖRELESPOR, Iğdır Deplasmanında…

Üretici Fiskobirlik’e Destek Olsun!…

Üretici Fiskobirlik’e Destek Olsun!…

Ordu Emniyeti’nden EDS Açıklaması!…

Ordu Emniyeti’nden EDS Açıklaması!…

Eynesil Belediyespor, Tireboluspor’u Konuk Edecek…

Eynesil Belediyespor, Tireboluspor’u Konuk Edecek…

İsmet İnönü’nün ABD Başkanı Lyndon Johnson’a Mektubu Üzerine…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 11 Ekim 2018 - 22:19:22
 • 6

Son zamanlarda iktidar en üst perdeden gündem değiştirmek amacı ile kendilerinin de inanmadıkları söylemleri dile getirip kamu oyunu yönlendirmek istemektedirler. İsmet İnönü(Paşa) nın elindeki Türk Bayrağını fotoşopla silerek İnönünün ABD bayrağı taşıdığını topluma söyleyerek siyasi propoganda yapmak istiyorlar. Asıl amaç ekonomik bunalımın hayatın her alanında kendini hissettirdiği, halkın sıkıntılarının hat safhaya çıktığı, geçim sıkıntısının halkı bunalttığı bu ortamda gündemi değiştirip halkın algısını başka yöne çekmektir. Tabi burada yetkiliyi yönlendiren danışmanlarının tarih bilgisinden ne kadar yoksun oldukları ortaya çıkmaktadır. ABD başkanının Ankara’ ya geldiği günde İlber Ortaylı hocamız da o gün Ankara’ da olduğunu protokol gereği İsmet Paşa dahil herkesin elinde Türk ve ABD Bayrakları olduğunu bizat açıklama gereğini duydu. Ben de Kıbrıs sorununun en hassas olduğu 1960 lı yıllarda ABD başkanı Johnson un mektubuna İsmet İnönü nün cevap olarak yazdığı mektubunun o ünlü sözünü sizlere sunmak istedim.
Kıbrısta Türklere karşı saldırı da garantör olan Türkiye’ nin, askeri hareket dahil tüm tedbirleri gündeme alması ABD yi rahatsız eder. ABD başkanı Lyndon Johnson 5. Haziran 1964 te bu rahatsızlığını dile getiren küstahça yazılmış bir mektubunu İsmet Paşa’ya gönderir. “Hatta bizimle görüşmeden bu harekete girişirseniz NATO Konseyini, BM leri acilen toplantıya çağırmakla tehdit eder”. Bunun üzerine İsmet Paşa TİME dergisine verdiği mülakatta bu küstah mektuba şöyle cevap verir. ” Kıbrısta ki bu haksız durum devam eder, müttefikler bizi yalnız bırakır, NATO yanımızda olmaz, anlayışsızlık hüküm sürer, Türk azınlık ezilir, böyle devam ederse günün birinde batının bu savunma sistemi yıkılır, yeni şartlarda yeni bir sistem ve dünya kurulur, Türkiye de bu yeni dünya içinde yerini alır.” İşte İkinci Cumhur başkanımız Kurtuluş savaşının Batı Cephesi Komutanı İsmet paşa ABD nin tehditkar mektubunu galaya bile almaz. Aynı sertlikle devlet adamı sorumluluğu ile yerinde bir cevap verir. Zamanımızdaki yöneticilerle karşılaştırın istedim.
Barış dolu, savaşsız sömürüsüz, tüm çocukların şeker de yiyebildikleri bir yaşam dileği ile saygılar sunuyorum. 09.09.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz