Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Zor Ama İmkansız Değil…

Zor Ama İmkansız Değil…

Fındık Üreticileri Sezona Hazırlanıyor…

Fındık Üreticileri Sezona Hazırlanıyor…

Canikli, Rabia Naz’ın Ölümünü Meclise Taşındı…

Canikli, Rabia Naz’ın Ölümünü Meclise Taşındı…

Giresun Kent Tarihi Bu Sergide Yer Alıyor…

Giresun Kent Tarihi Bu Sergide Yer Alıyor…

İşte Giresun’da Özlenen Tablo…

İşte Giresun’da Özlenen Tablo…

Kadınlar Rabia Naz İçin 45 İlde Eylem Yaptı…
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 14 Nisan 2019 - 02:43:33
  •  12
Kadınlar Rabia Naz İçin 45 İlde Eylem Yaptı…

Giresun’un Eynesil ilçesinde tam bir yıl önce evinin önünde yaralı halde bulunup, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünün ardındaki sır perdesi hala aralanamazken, ölümünün aydınlatılması ve adaletin yerini bulması amacıyla Kadın Meclisleri tarafından 45 ilde eş zamanlı olarak sokaklara çıktı.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde “Gerçekler açığa çıkarılsın. Rabia Naz için adalet” yazılı pankart açan kadınlar, çok sayıda “Rabia Naz’a adalet” yazılı ve Rabia Naz’ın fotoğrafının bulunduğu dövizler de taşıdı.

Eynesil’de düzenlenen etkinlikte konuşan baba Şaban Vatan, bugün Türkiye’nin 45 ilinde “Rabia Naz’a adalet. Gerçek açığa çıkarılsın, adalet için buluşuyoruz’ etkinliği düzenleneceğini belirtti.

İstanbul Kadıköy’de düzenlenen etkinlikte basın açıklamasını Dilber Sünnetçioğlu okudu. Rabia Naz için adalet kampanyasına destek verenlere ve alanda bulunan kadınlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Sünnetçioğlu, “Rabia Naz’a ne oldu?” sorusunu bugün Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlardan sorduklarını belirtti. Dün Rabia Naz’ın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirişinin birinci yılı olduğunu hatırlatan Sünnetçioğlu,

” dedi.

“BABA ŞABAN VATAN BİR ADLİ TIP UZMANI, SAVCI GİBİ ÇOCUĞUNUN ÖLÜMÜNÜ ARAŞTIRIYOR”

Hacettepe Üniversitesi’nin verdiği Adli Tıp Raporu’nda ölümün yüksekten düşme değil ‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiğinin ispatlandığını vurgulayan Sünnetçioğlu, şöyle devam etti:

“Ancak Rabia Naz’a çarpan arabanın kime ait olduğu dahi araştırılmıyor. Kamera kayıtları siliniyor. Olay yeri inceleme yeterince yapılmamış, görgü tanıklarının isimleri bilinirken, ifadelerine dahi başvurulmuyor. Baba Şaban Vatan; bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırıyor. Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz’a çarpan arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor.”

“MİLYONLARI DA MI AKIL HASTANESİNE KAPATACAKSINIZ?”

11 yaşında hayata bağlı bir çocuğun intihar edemeyeceğini söyleyen Sünnetçioğlu, eski AKP’li belediye başkanının yeğeninin, Rabia Naz’a arabayla çarparak öldürmesi konumunda şüpheli durumda olduğunun altını çizerek kendisinin İçişleri, Adalet Bakanlıklarınca korunduğunun iddia edildiğini dile getirdi. Baba Vatan Şaban’ın şikayet üzerine gözetim altına alınmaya çalışıldığını da aktaran Sünnetçioğlu, şunları kaydetti:

“1 yıldır dosyayı incelemeye almayan kurumlar; babanın akıl sağlığı ile ilgili bir başvuruyu hemen işleme koyuyorlar. Bir günde hem savcılık, hem mahkeme Şaban Vatan’a yaptığı paylaşımları soruyor. Ve hızla akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor. Şaban Vatan’ı ‘akıl sağlığı yerinde değil’ diyerek hastaneye kapatmaya çalışanlar şunu duysun: Biz de aynı soruyu tekrar tekrar soracağız, ‘Rabia Naz’a ne oldu?’ Tüm toplumu, milyonları da mı hastaneye kapatacaksınız?”

“BAŞKA RABİA NAZLAR OLMASIN DİYE…”

Vatan ailesinin bu mücadelede asla yalnız olmadığını ifade eden Sünnetçioğlu, “Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz.” dedi. Giresun Cumhuriyet Başsavcısı’nın Rabia Naz Vatan ile ilgili açıklama yaparken ‘cinayet’ ifadesini ağzından kaçırmasına da değinen Sünnetçioğlu, şu ifadelerle açıklamayı sonlandırdı:

“1 yıldır kılını kıpırdatmayanlar, mücadelemizle nasıl HSK inceleme başlattıysa, nasıl tanıkların ifadesinin alınmasına karar verildiyse tüm gerçeği açığa çıkartmak zorundalar. Rabia Naz’ın ölümündeki tüm gerçekler açığa çıkıp, adalet sağlanana kadar durmayacağız! Bu mücadele sadece Rabia Naz için değil bir daha asla bu ülkede başka Rabia Nazlar olmasın diyedir. Yapılması gereken bellidir: Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Toplum artık gerçeği açığa çıkarmanızı, failleri yakalamanızı ve adaleti bekliyor.”

“KIZ ÇOCUKLARINDA İNTİHAR ORANI YÜZ BİNDE 0,003”

Açıklamanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav söz aldı. Türkiye’de ilk defa ‘şüpheli çocuk ölümü’ olgusunun ortaya çıktığını dile getiren Kav, daha önce Eylül için Yağmur için buluştuklarını belirterek “O zamanlarda kamu ve devlet görevini yapıyordu. Şimdi tam tersine konunun üzerine gidileceği yerde üzerini örtmeye çalışıyorlar” dedi. Rabia Naz’ın intihar ettiğine kendilerini inandırmaya çalışıldığını ifade ederek buna itiraz ettiklerini kaydeden Kav, şöyle devam etti:

“Eynesil halkının duruşu ‘Bu toplumda böyle bir çöküşe, çocuklarımızın öldürülmesine asla izin vermeyeceğiz’ anlamına geliyor. Rabia Naz’ın yüzüne bakınca da intihar etmemiş olduğunun gayet açık olduğunu görüyoruz. Çocukta intihar olgusuna mesleki olarak da bakmak istedim. Kız çocuklarında oran yüz binde 0,003. O kadar nadir görülüyor ki. Görülürse belki erkek çocuklarında, o da ergenlikten sonra ve sınav dönemi ya da ailede başka sorunlar olduğu durumlarda görülüyor.”

“BİR KERE DE BİZ SOKAKLARA DÖKÜLMEDEN GEREKENLERİ YAPIN”

Bundan sonra hiçbir çocuk ölümü vakasında 1 sene beklenilmesine izin vermemeleri gerektiğini söyleyen Kav, “Eğer intihar olmadığını ağızlarından kaçırıyorlarsa gerçeği de ortaya çıkarmak ve faili bulmak zorundalar.” dedi. Şüpheli kimsenin gözaltına alınmamasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Kav, bunu Münevver Karabulut cinayetiyle benzeterek şunları söyledi:

Aylarca o fail saklanmıştı. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Biz böyle sokaklara çıkıyoruz ya hani; bir kere de biz bir şeyler yapmadan gerekenlerin yapılmasını istiyoruz. O kadar acıya rağmen başka çocukları da düşünerek ‘Okuldaki anma töreninden sonra çocuklar duygulanıyorlar, minik kardeşlerimiz gözyaşı döküyorlar. Çocuklara gözyaşı döktürdüler’ diyen baba Şaban Vatan’a saygı duyuyorum. İşte bir ebeveyn böyle olmalıdır. Biz HSK açıklamasından sonra süreci çok yakından takip edeceğiz. Hiç kimse hakkını arayan bir yurttaşı zorla hastaneye yatıramaz. Bu hukuksuzdur, hukuka uydurulduğunda da etik dışıdır. İnsanlık onuruna dayanarak gerçekleri ortaya çıkaracağız. Çocuklar öldürülmesin diye mücadelemizi büyüteceğiz.”

Açıklamanın ardından “Çocuklar öldürülmesin istiyoruz”, “Rabia Naz için adalet istiyoruz”, “Başka Rabia Nazlar olmayacak” sloganlarıyla eylem sona erdi.

AW675538

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 
BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 25 18 6 1 60
2 . GÖRELESPOR 25 16 7 2 55
3 . Haçkaspor 25 15 3 7 48
4 . T.Doğanspor 25 12 8 5 44
5 . Yakutiye 25 11 8 6 41
6 . Araklı 1961 25 12 5 8 41
7 . Arhavispor 25 11 5 9 38
8 . 1926 Bulancakspor 24 10 2 12 32
9 . Çayelispor 25 8 8 9 32
10 . Iğdır Esspor 24 10 2 12 32
11 . K.Belediyespor 25 7 5 13 26
12 . Bayburt Bld. 25 4 5 16 17
13 . Serhat Ardahan 25 3 4 18 13
14 . S.Gençlerbirliği 25 2 2 21 8
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz