Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karadeniz’de Fındığa Alternatif Kestane…

Karadeniz’de Fındığa Alternatif Kestane…

Türker”Şenlikoğlu Bildiğiniz Gibi”…

Türker”Şenlikoğlu Bildiğiniz Gibi”…

Kalp Hastalığı Olanlar Soğuklara Dikkat!…

Kalp Hastalığı Olanlar Soğuklara Dikkat!…

Geçmeyen Öksürüğünüz Varsa ve Nefesiniz Daralıyorsa Dikkat!…

Geçmeyen Öksürüğünüz Varsa ve Nefesiniz Daralıyorsa Dikkat!…

Karınca Kalesine Bayrak Dikildi…

Karınca Kalesine Bayrak Dikildi…

Kalmayan Fındığa Fiyat Açıkladılar!…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 29 Ekim 2018 - 01:52:12
  •  8
Kalmayan Fındığa Fiyat Açıkladılar!…

Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, Fiyat Kasım’da değil, Eylül’de açıklanır diyerek” Ankara’nın Fındık Hasadı Kasım’da mı?” diye sordu.

Türker”AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TMO ile 1 Kasım’dan itibaren fındığın kilosunu 14 liradan; Giresun fındığının kilosunu da 14.5 liradan almaya başlayacağız” açıklaması çok geç kalınmış bir açıklamadır.

FİYAT KASIM’DA DEĞİL, EYLÜL’DE AÇIKLANIR!

Yöremizin öncelikli geçim kaynağı olan, ülke genelinde 400 bin ailenin geleceğini sağlayan, ayrıca ülkemize hatırı sayılır döviz kazandıran baştacımız milli ürünümüz fındığın fiyatı Eylül ayı başında açıklanmalıyken; üreticinin elinde kalmayan fındığa Kasım’da fiyat açıklamak üretici ile dalga geçmekten başka birşey değildir.

Fındık üreticinin yaşam biçimidir. Düğününü, nişanını, çocuğunun okul masrafını, temel ihtiyaçlarını, evinin eşyasını dahi hep “fındıktan sonra” alıp yapar. Çünkü fındığını satıp ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hatta fındığı daha dalda iken borçlanmıştır piyasaya. “fındık veresiye” almıştır ihtiyaçlarını. o yüzden bir an önce kurutup satar.

ÜRETİCİDE ÇEREZLİK BİLE KALMADI!

Bu sene rekoltenin de düşüklüğünden üretici hükümetten emeğinin karşılığını alacağı bir fiyatı umutla bekledi. Ancak sadece beklemekle kaldı. Hükümet sustu, üreticiyi tekellere mahkum etti, yüzde 90 üretici fındığını zararına satmak zorunda kaldı. Şimdi beyler çıkmış, üreticinin elinde çerezlik fındık dahi kalmamışken fiyat açıklıyor!

GİRESUN VEKİLİ MİSİNİZ, ANKARA MI?

Anlam veremediğim bir nokta ise; Giresunlunun oyunu alıp Ankara’ya Meclis’e haklarını savunmaya giden milletvekilleri de mi hasad zamanını bilmiyor? Genel başkanlarına fındık takvimini doğru aktarmıyor? Bu nedir şimdi kış ortasında? Sizler Giresun milletvekili misiniz, yoksa Ankara milletvekili misiniz? Zaten üreticinin sorunlarının çözülmesine yönelik önergeyi de alkış sevinç tufanıyla reddettiniz!

Olmayan fındığa fiyat mı açıklanır? Bu yaptığınız üretici ile dalga geçmek ve göz boyamak değildir de nedir? Giresun’un en önemli geçim kaynağı olan fındığın sorunları ile ilgilenmeyeceksiniz de ne yapacaksınız ki? siz de biliyorsunuz ki tüccar fındığı üreticiden 11 ve 12 liraya aldı, şimdi TMO’ya 14.5 liradan satacak. yine tüccar kazanacak.

ÇÖZÜMÜN ADRESİ FİSKOBİRLİK’TİR

Yapılması gereken şey; bir an önce üretici kuruluşu olan Fiskobirlik’in aktif hale getirilmesidir. Fiskobirlik’in güçlendirilerek üreticinin tüm fındığını emeğinin karşılığını ödeyerek alması sağlanmalıdır. Bunu da seçim dönemlerinde üreticiden oy isterken üreticiye verdiği vaadleri unutmaması gereken milletvekilleridir. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreden çıkarılıp, üreticinin öz kuruluşu olan Fiskobirlik göz boyayıcı günü birlik teşviklerle değil, fındık piyasasının lokomotif lideri olarak devreye sokulmalıdır.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 9 8 1 0 25
2 . GÖRELESPOR 9 6 3 0 21
3 . T.Doğanspor 9 4 2 3 14
4 . Iğdır Esspor 9 4 2 3 14
5 . Yakutiyespor 9 3 5 1 14
6 . 1926 Bulancakspor 9 4 1 4 13
7 . Haçkaspor 9 3 3 3 12
8 . Arhavispor 9 3 3 3 12
9 . Araklı 1961 9 3 2 4 11
10 . K.Belediyespor 9 2 2 5 8
11 . Çayelispor 9 1 5 3 8
12 . Serhat Ardahan 9 2 2 5 8
13 . Bayburt Bld. 9 2 1 6 7
14 . S.Gençlerbirliği 9 2 0 7 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz