Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Giresunspor’u Kaosa Sürükleyenler Derslerini Alacaklar”…

“Giresunspor’u Kaosa Sürükleyenler Derslerini Alacaklar”…

Balıkhane İhtiyaç Sahibi Kadınlara Ekmek Kapısı Oldu…

Balıkhane İhtiyaç Sahibi Kadınlara Ekmek Kapısı Oldu…

TAŞ VE ORCUN SOKAK’TA ASFALT ÇALIŞMASI

TAŞ VE ORCUN SOKAK’TA ASFALT ÇALIŞMASI

Deriden Eşya Yapan Kadınlar Aile Bütçesine Katkı Sağlıyor…

Deriden Eşya Yapan Kadınlar Aile Bütçesine Katkı Sağlıyor…

Okullarda Yeni Dönem – 81 il Valiliğine Talimat Gönderildi…

Okullarda Yeni Dönem – 81 il Valiliğine Talimat Gönderildi…

Karadeniz’in Toprak Haritası Çıkarılmalı…
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 29 Ağustos 2018 - 10:31:59
  •  48
Karadeniz’in Toprak Haritası Çıkarılmalı…

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Aşkın, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin toprak yapısının sığ ve ince olduğunu belirterek, “Fındık bitkisi olmasa bölgenin toprak yapısı felaket olur. Fındık bitkisi Karadeniz Bölgesi için bir nimettir” dedi.
Karadeniz Bölgesi’nin toprak yapısının engebeli arazi yapısı sebebiyle sığ ve ince olduğunu, bu yapısı sebebiyle sel, taşkın, su baskını, heyelan ve erozyon gibi doğal afetlerin toprağı kolayca sürükleyebileceğini dile getiren Prof. Dr. Tayfun Aşkın, “İşte böyle bir yapı içerisinde fındık bitkisi Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin toprak yapısını tutabilmektedir. Ben bir bilim insanı olarak fındık bitkisini Karadeniz Bölgesi’nin kurtuluşu olarak görüyorum. Devlet, hükümet fındık ürününe para vermese dahi fındık bitkisini desteklemelidir” diye konuştu.
“FINDIK BİTKİSİ KARADENİZ’E SUNULAN BİR NİMETTİR”
Prof. Dr. Aşkın, şöyle devam etti: “Doğaya gözümüzün alabildiğince baktığımızda dağ, tepe ve düz arazilerin fındık bitkisiyle kaplı olduğunu görürüz. Sadece Ordu’da 200 bin hektarın üzerinde fındık coğrafyası vardır. İşte fındık bitkisini tarım ürünü gibi değil de bir orman bitkisi olarak düşündüğünüzde bile toprakları koruma yönünden büyük hizmet eden bir bitki olduğunu görürüz. Fındık bitkisi milli bir bitkidir. Fındık bitkisi bölgenin toprağına bir yerde koruyucu kalkan görevi yapıyor. Fındık bitkisi Allah’ın Karadeniz’e sunduğu bir nimettir.”
“BÖLGENİN TOPRAK HARİTALARI ÇIKARILMALIDIR”
Karadeniz Bölgesi’nin toprak haritalarının bir an önce çıkarılması gerektiğini de vurgulayan Aşkın, “Unutulmamalıdır ki, toprak sadece savaşta kaybedilmiyor, toprak erozyonla, sel ve doğal afetlerle de kaybedilebilir. O sebeple bölgemizin toprak haritalarının bir an önce çıkarılması gerekir. Bundan sonraki yapılanmalarda toprak yapısının çok iyi ortaya konulması zaruridir. Arazi kullanım planlamaları bir an önce yapılmalıdır. Ordu’nun toprak yapısı ve toprak haritası hiç vakit kaybedilmeden ortaya konulmalıdır. Bugün sorun yaşadığımız ABD’nin 50 eyaletinin hepsinin toprak haritaları bulunuyor” ifadelerini kullandı.
“EROZYON SİNSİCE İLERLİYOR”
Karadeniz Bölgesi’nde erozyon ve heyelanın sinsice ilerlediğine de dikkat çeken Prof. Dr. Aşkın, “Karadeniz Bölgesinin toprağı arazinin topografyasından, engebeli yapısından dolayı çok daha kıymetlidir. En küçük bir yağışta topraklar erozyon vasıtasıyla akıyor. Bu sinsice cereyan eden bir olay karşısında devletimiz, hükümetimiz, valiliklerimiz ve STK’lar bilimsel yöntemlerle toprak haritasını bir an önce ortaya koymalıdırlar. Toprak yaşayan varlıktır. İnsan nasıl yaşıyorsa toprakta organik maddesiyle, içermiş olduğu ile su ile yaşayan varlıktır. Dünyanın en büyük havuzu ve su toplama yapısı aslında topraktır. Bizim ilimizde toprak suyu tutamadığı ve saklayamadığı için ani sellerle karşılaşıyoruz. Aslında toprağı koruduğumuzda bu durum asgari seviyeye inecektir” şeklinde konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 12 10 2 0 32
2 . GÖRELESPOR 12 8 4 0 28
3 . Haçkaspor 12 6 3 3 21
4 . 1926 Bulancakspor 12 6 1 5 19
5 . T.Doğanspor 12 5 4 3 19
6 . Arhavispor 12 5 3 4 18
7 . Yakutiyespor 12 4 5 3 17
8 . Iğdır Esspor 12 5 2 5 17
9 . Araklı 1961 12 4 3 5 15
10 . K.Belediyespor 12 3 3 6 12
11 . Çayelispor 12 2 5 5 11
12 . Serhat Ardahan 12 3 2 7 11
13 . Bayburt Bld. 12 2 1 8 7
14 . S.Gençlerbirliği 12 2 0 9 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz