Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karan”Üreticiyi Tüccara Muhtaç Etmeeyin”…

Karan”Üreticiyi Tüccara Muhtaç Etmeeyin”…

Temsilcimiz Görelespor Telafi Edecek…

Temsilcimiz Görelespor Telafi Edecek…

Sağlıkla İlgili Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Yasalaştı!…

Sağlıkla İlgili Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Yasalaştı!…

CHP’nin Mücadelesi Sonuç Verdi, AKP Geri Adım Attı…

CHP’nin Mücadelesi Sonuç Verdi, AKP Geri Adım Attı…

ATATÜRK’ün Fedailerinden Muhafızı Ömer Kudu…

ATATÜRK’ün Fedailerinden Muhafızı Ömer Kudu…

Karan’dan Ucuz Fiyat İddiası…
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 27 Haziran 2018 - 21:44:47
  •  181
Karan’dan Ucuz Fiyat İddiası…

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni sezon öncesi tekelci firma tarafından serbest piyasada 10 liranın altında bir fiyat oluşturulmaya çalışıldığını iddia ederek, bu duruma asla müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Karan yaptığı açıklamada yeni fındık sezonu, fiyat noktasında algı oluşturularak, üreticinin alın terini düşük fiyata kapatabilmek için düğmeye basıldığını savundu.

Fındık tarımı yapılan illerde 2018 yılı tahmini fındık rekoltesinin tespiti için çalışmaların sürdüğünü belirten Karan, ilk tespitlere göre bu yıl rekoltenin geçen yıla oranla düşük olduğunun gözlemlediğini, bunu bilen tekelci zihniyetinde şimdiden harekete geçtiğini ileri sürdü. Tekelci firmanın yeni mahsul fındık alım fiyatını 9, 9.5 lira olarak belirlendiği ve fındık manavlarına bu konuda talimat verildiği yönünde duyumlar aldıklarını ileri süren Karan, dalın ucundaki ürüne şimdiden fiyat biçerek hesap yapanların, hesabının tutmayacağını, üreticinin de bir hesabı olduğuna işaret etti.

“TMO YENİ SEZON ÖNCESİ ELİNİ ÇABUK TUTMALI”

Nurittin Karan, fındıkta oluşan tekele karşı, üreticinin tek tutar dalının devlet olduğunu belirterek, “Tekelci firma piyasayı manipüle ederek, piyasada bir fiyat oluşturmadan, Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alım kampanyası ve fındık taban fiyatını bir an önce belirleyerek kamuoyu ile paylaşmalıdır. 1 Temmuz itibariyle TMO elindeki eski fındıkları 13.25 liradan satışa sunacağını göz önünde bulunduracak olursak, yeni sezonda alım fiyatı bu rakamın altında olmamalıdır. 13.25 liranın üzerinde açıklanacak olan bir fiyat hem üreticinin yüzünü güldürecek hem de, tekelcilerin oyununu bozacaktır. Kazanan fındık üreticisi ve Türkiye olacaktır. Ayrıca TMO’nun fındık alım kampanyasına bu sezon Fiskobirlik de dahil edilmelidir. Fındık sektöründe bir denge unsuru olan Fiskobirlik’in alım kampanyasına dahil edilmesi ve bir yerinde olması TMO’nun gücüne güç katacaktır” dedi.

“FINDIK ÜRETİCİSİ YENİ HÜKÜMET SİSTEMİNDEN UMUTLU”

Karan açıklamasında, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ülke adına hayırlı olmasını da dileyerek, fındık üreticisi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulacak olan yeni hükümet sisteminden umutlu olduklarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük oranda destek veren fındık üreticisinin bu karşılığını göreceğini savundu.

Karan, 27. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Giresun’u temsil edecek olan Cemal Öztürk, Kadir Aydın, Sabri Öztürk ve Necati Tığlı’yı da ise tebrik ederek, başarılar diledi.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 8 7 1 0 22
2 . GÖRELESPOR 8 5 3 0 18
3 . Iğdır Esspor 8 4 2 2 14
4 . Yakutiyespor 8 3 4 1 13
5 . 1926 Bulancakspor 8 4 0 4 12
6 . T.Doğanspor 8 3 2 3 11
7 . Arhavispor 8 3 2 3 11
8 . Araklı 1961 8 3 1 4 10
9 . Haçkaspor 8 2 3 3 9
10 . Serhat Ardahan 8 2 2 4 8
11 . K.Belediyespor 8 2 1 5 7
12 . Bayburt Bld. 8 2 1 5 7
13 . Çayelispor 8 1 4 3 7
14 . S.Gençlerbirliği 8 2 0 6 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz