Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Tek Tek Açıkladı Ama Borçları Açıklayamadı!…

Tek Tek Açıkladı Ama Borçları Açıklayamadı!…

Kaybetmek Kolay Kazanmak Zor…

Kaybetmek Kolay Kazanmak Zor…

Mavi Göl’de Sonbahar Güzelliği…

Mavi Göl’de Sonbahar Güzelliği…

Derneğin Yeni Başkanı Sanatçı Karaçam Oldu…

Derneğin Yeni Başkanı Sanatçı Karaçam Oldu…

Emniyet Drone İle Havadan Trafiği Denetliyor…

Emniyet Drone İle Havadan Trafiği Denetliyor…

KEMENÇEMİ KAYIP ETTİM ! .HÜKÜMSÜZDÜR…
 • SerdarKARA
  • Serdar KARA
  • serdar.kara@goreleden.com
  • 1 Ağustos 2018 - 15:58:35
 • 118

Hemen hemen her gün gazetelerde “Kayıp İlanı “ ya da “Zayi İlanı” görmek mümkün. Bende bu hafta sizlere bir kayıp ilanı vermek istiyorum. Şimdi diyeceksiniz bunun yeri burası mı? Haklısınız ama, bakın geçtiğimiz Temmuz ayı içersin de Görele’de 3 gün süren Uluslar arası Görele Kemençe ve Horon Günleri festivali düzenlendi. Aslında ben bu festivali düzenleyenlere teşekkür etmek istiyorum. Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Görele’de 3 gün süren festivalde Görele halkına Kemençenin tarihi hakkında ne anlatıldı? Bu konuda bizi bilgilendirecek kimse yok mu? İlçemiz de…

Şimdi bu yazıyı okuyanlar belki kızacak ama neden Kemençenin tarihi hakkında yıllardır bu konuda kitap yazmış olan, araştırmalar yapan Seyfullah Çiçek, Hayrettin Günay ve Özcan Temel gibi isimlerden bilgi alınmıyor. Kemençe festivali denince neden sadece horon halkalarının kurulması akla geliyor? Bir başka merak edilen konu ise Giresun ve Görele’nin yetiştirdiği bir çok değer varken neden festivallerde Trabzonlu sanatçılara yer veriliyor? Acaba Trabzon da yapılan festivallerde kaç tane Göreleli sanatçımız yer alııyor?

Kemençenin başkenti Görele..Hadi canım sende..

Aptal aldatan yağmuru gibi, sadece sözden ibaret olan iddia bu o kadar. Görele Kemençenin başkenti olsa, çarşı içinde sıra sıra kemençe atölyeleri olur. Bir birinden maharetli kemençe ustaları olur.Var mı? Yok. Her nasıl oluyorsa, Görele kemençenin başkenti ilan ediliyor..Hadi ya.. Sen daha, kemençe sanatçılarına sahip çıkamıyorsun.. Ne ölüp gidenin mezarları ziyaret ediliyor, ne yaşadıkları evler restore edilip müze haline getiriliyor. Nede çok şükür hala sağ ve hayatta olanlara sahip çıkılıyor. Sonra da Görele Kemençenin başkenti ilan ediliyor..Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu..

Valla Göreleli yutar mı bilmem ama, bu konu, bir Göreleli olarak beni rahatsız ediyor. Görele “Kemençe”nin ve “horonun” başkenti olduğu iddiasını sürdürüyorsa ki, öyle zaten.. O halde, “ Çok şükür, bu seneyi de atlattık” düşüncesinden kurtulmalıdır. Kemençe ve horon adı altında yapılan festival, amacı dışına çıkarılarak yozlaştırılmamalı, geçmişten geleceğe taşınan bir kültür yok edilmemelidir. Edilirse, bunun vebali ağır olur.

Zaten festivalin formatı zamanında yanlış programlanmış.. Kemençe ve Horon Festivali değil Görele Festivali olmuş…3 gün horondan öteye gidemeyen bir festival, ilave format ve program ile yeniden düzenlenmediği takdirde bir gün tamamı ile yok olup gidecektir.

Zaten gidiş o yöne doğrudur. İddia ediyorum, ben bunu görüyorum. Yapılan festival zoraki festivaldir. “Bu sene yapılmadı” denmesin diye yapılan bir festivaldir.. Yörenin sanatçılarına değer verilmediği sürece, bir cevher gibi işlenmeyi bekleyen yetenekli Göreleli sanatçı adaylarına fırsat tanınmadığı sürece bu festivalin ömrü gülün ömründen öteye gitmez..

Gidemez…

Çok yakın bir gelecekte Görele’de nasıl kemençe yapan usta bulamayacaksanız, kemençeyi dışarıdan getirip Görele’de satacaksanız,

Bizden de size, bravo demek düşer..

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz