Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Tek Tek Açıkladı Ama Borçları Açıklayamadı!…

Tek Tek Açıkladı Ama Borçları Açıklayamadı!…

Kaybetmek Kolay Kazanmak Zor…

Kaybetmek Kolay Kazanmak Zor…

Mavi Göl’de Sonbahar Güzelliği…

Mavi Göl’de Sonbahar Güzelliği…

Derneğin Yeni Başkanı Sanatçı Karaçam Oldu…

Derneğin Yeni Başkanı Sanatçı Karaçam Oldu…

Emniyet Drone İle Havadan Trafiği Denetliyor…

Emniyet Drone İle Havadan Trafiği Denetliyor…

Kılıçdaroğlu: “Fındık İthal Edersek…”
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 20 Haziran 2018 - 21:16:13
  •  76
Kılıçdaroğlu: “Fındık İthal Edersek…”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yakın bir zamanda eğer fındık ithal edersek hiç şaşırmayın. Söylemesi benden. Benim de görevim şudur: Ben üç hamle sonrasını görmek zorundayım. Türkiye üzerine oynanan oyunları ben görmek zorundayım ve bu oynanan oyunları halkıma anlatmak zorundayım.” dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’ya gelen Kılıçdaroğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi (OTSO) Meclis Salonu’nda muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Bu ülkenin geleceğinden sadece kendisinin değil herkesin sorumlu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla ayın 24’ünde sandığa gideceğiz ve oylarımızı kullanacağız. Ben sizden ‘Oyu şöyle ya da böyle kullanın’ diye özel bir ricada bulunmayacağım. Bulunacağım tek ricam şu: Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. Çünkü bu seçimler bildiğimiz klasik bir siyasi parti tercihi olmanın ötesindeki seçimlerdir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, tarımın, dünyanın bütün ülkelerinde stratejik bir sektör olduğuna işaret ederek, “Arabanız olmayabilir ama yemek yemek zorundasınız. Ayakkabınız olmayabilir ama yemek yemek zorundasınız. Buzdolabınız olmayabilir ama yemek yemek zorundasınız. Yani beslenmek zorundayız. O nedenle tarım dünyanın bütün ülkelerinde stratejik sektördür” dedi.

“Türkiye bugün ne oldu da buğday, arpa, yulaf, et, fasulye, mercimek ve canlı hayvan ithal ediyor?” sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yakın bir zamanda eğer fındık ithal edersek hiç şaşırmayın. Söylemesi benden. Benim de görevim şudur: Ben üç hamle sonrasını görmek zorundayım. Türkiye üzerine oynanan oyunları ben görmek zorundayım ve bu oynanan oyunları halkıma anlatmak zorundayım. Türkiye’nin tarımı üzerinde büyük bir oyun oynanıyor. Kim, egemen güçler oynuyor. Diyorlar ki bize tavsiye ediyorlar, ‘Türkiye tarımdan çıksın. Ne gerek var Türkiye tarımla uğraşıyor. Başka işlerle uğraşsın.’ Egemen güçlerde 81 milyonu kim doyuracak, bunun kavgası veriliyor. Biz kendi kendimizi doyuramadığımıza göre birileri bizi doyuracak. Bu kavga veriliyor. Geçmişin önemli kuruluşları büyük ölçüde devre dışı bırakıldı.”

“EGEMEN GÜÇLERE TESLİM OLAN BİR SİYASAL ANLAYIŞ VAR”

Kılıçdaroğlu, bir dönem FİSKOBİRLİK, ÇAYKUR ve Toprak Mahsulleri Ofisinin aktif olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bütün bunları düşündüğünüz zaman bu eski güçlü kurumlar neden gittikçe güçsüz hale getiriliyor? Çiftçinin eli ne zaman güçlü olur, ne zaman zayıf olur? Çiftçi ürettiği ürünü uzun süre tutamaz. Bunun bir raf ömrü var ama bir araba üretirsiniz satılmazsa depoda dursun. Ne olacak? 5 yıl da dursa hiçbir şey olmaz. Hatta bir süre daha durursa antika olur, daha pahalıya satarsınız ama buğday, çay, fındık üreticisi öyle değil. Belli bir zaman içerisinde malı sattı sattı, satamadıysa gitti. Maalesef 1930’larda kurulan ne kadar kurum varsa zayıflatıldı. Egemen güçlere teslim olan bir siyasal anlayış var. Yakında bu düzen, bu devran devam ederse bütün fındık üreticileri kendi bahçelerinde işçi konumuna gelecek.”

“FINDIK İÇİN YÜRÜYÜŞÜ YAPAN BİZ. MİTİNGİ YAPAN BİZ, SORUNU ÇÖZEN BİZ”

Kılıçdaroğlu, fındık konusunda en tutarlı politikaları güden, en çok dillendiren ve en sağlıklı çözümleri üreten tek partinin CHP olduğunu vurgulayarak, “Kimse bundan farklı düşünmesin. Bize oy verirsiniz, vermezsiniz, o ayrı bir şey. Fındık için yürüyüşü yapan biz. Mitingi yapan biz. Sorunu çözen biz. Getirip parlamentoda dillendiren biz. Hepsini yapıyoruz. Şimdi haklı olarak diyoruz ki mademki bu sorunu en iyi bilen biziz. Mademki çözen ve çözüm önerileri getiren biziz, mademki mitingini ve yürüyüşünü yapan biziz, artık sizler de elinizi vicdanınıza koyup bir tercihte bulunun.” ifadesini kullandı. (AA)

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz