Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karadeniz’de Fındığa Alternatif Kestane…

Karadeniz’de Fındığa Alternatif Kestane…

Türker”Şenlikoğlu Bildiğiniz Gibi”…

Türker”Şenlikoğlu Bildiğiniz Gibi”…

Kalp Hastalığı Olanlar Soğuklara Dikkat!…

Kalp Hastalığı Olanlar Soğuklara Dikkat!…

Geçmeyen Öksürüğünüz Varsa ve Nefesiniz Daralıyorsa Dikkat!…

Geçmeyen Öksürüğünüz Varsa ve Nefesiniz Daralıyorsa Dikkat!…

Karınca Kalesine Bayrak Dikildi…

Karınca Kalesine Bayrak Dikildi…

Kozluca“Engelsiz Yaşamak Herkesin Hakkı”…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 6 Kasım 2018 - 20:59:50
  •  16
Kozluca“Engelsiz Yaşamak Herkesin Hakkı”…

Engelli vatandaşların ve ailelerinin sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü için Giresun’da özel bir çalışma yürüten CHP Engelli Komisyonu Üyeleri, hazırladıkları raporu kamuoyu ile paylaştı. Komisyon Başkanı Ayça Kozluca, “Engelsiz yaşamak herkesin hakkı” diyerek, yediden yetmişe herkese toplumsal bir mesaj yolladı.

CHP Giresun Engelliler Komisyonu Başkanı Ayça Kozluca, il genelinde engellilerin sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü noktasında bir rapor hazırladıklarını söyledi.

Kozluca, yaptığı açıklamada, engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için herkese önemli görevler düştüğüne dikkat çekerek, “Ailelerin en önemli sorunlarını eğitim ve toplumsal duyarsızlık olarak ikiye ayırabiliriz. Eğitimde zihinsel ağır engelli bireyler için en acil ihtiyaçlarından bir tanesi orta ve ağır iş okulunun sadece Giresun merkezde olmasından dolayı özellikle ilçelerde ikamet eden çocuklarımız için taşımalı sistemin çocuklarda aşırı yorgunluğa sebep olması nedeniyle ilçelerde bu özel çocuklarımız için sınıf ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Ağır engelli iş okullarından mezun olan çocuklarımızın tekrar evlerine kapanmasından kaynaklanan eğitimde ve fiziksel gerilemeye yol açan problemin ortadan kalkması için 4. kademe sınıf açılması gerekiyor” dedi.

“RANDEVU SİSTEMİNDEN KAYNAKLANAN SORUN VAR”

“Her yıl yenilenen raporlarda hastanelere getirilen randevu sisteminin işleyişinden kaynaklanan sorunlar var” diyen Kozluca, şöyle devam etti:

“Randevuların çok geç tarihe verilmesi ve randevuların raporların bitiş tarihinden önce verilmemesinden dolayı çocukların eğitimine ara verilmesi, çocukların tedavilerinin yarım kalmasına yol açıyor. Bu sorunu da hep birlikte ortadan kaldırmamız gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye temininde birçok bürokratik engelle karşılaşması ve üst geçitlerin engelli vatandaşlara yönelik yapılmamış olması büyük bir eksiklik.”

“TOPLUMSAL DUYARSIZLIK VE FARKINDA OLAMAMA”

Kozluca, engelli çocukların ve vatandaşların bez ve diğer kişisel bakım ihtiyaçlarında zorlandığını tespit ettiklerini kaydederek, “Engelli bireye sahip olan ailelere yapılan yardım sosyal devlet anlayışında bir haktır. En önemli sorunlardan bir tanesi de toplumsal duyarsızlık ve farkında olamamadır. Bunu daha çok aileler kaynaştırma sınıflarında okuyan çocuklarda yaşıyorlar ve fiziksel engeli olan vatandaşlarımızın en fazla karşılaştığı sorun insanların duyarsızlığından dolayı kaldırımlarda rahat yürüyememesidir. Engellilerimiz ve aileleri bu engellerin ortadan kalkmasını istiyor. Engelsiz yaşamak onların da hakkı. Bu konuda herkesi elini taşın altına koymaya, yetkililerimizi de göreve davet ediyoruz” ifadesinde bulundu.

 

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 9 8 1 0 25
2 . GÖRELESPOR 9 6 3 0 21
3 . T.Doğanspor 9 4 2 3 14
4 . Iğdır Esspor 9 4 2 3 14
5 . Yakutiyespor 9 3 5 1 14
6 . 1926 Bulancakspor 9 4 1 4 13
7 . Haçkaspor 9 3 3 3 12
8 . Arhavispor 9 3 3 3 12
9 . Araklı 1961 9 3 2 4 11
10 . K.Belediyespor 9 2 2 5 8
11 . Çayelispor 9 1 5 3 8
12 . Serhat Ardahan 9 2 2 5 8
13 . Bayburt Bld. 9 2 1 6 7
14 . S.Gençlerbirliği 9 2 0 7 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz