Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Giresun Üniversitesi’ne 2 Ödül Birden…

Giresun Üniversitesi’ne 2 Ödül Birden…

Araplar’ın Karadeniz’de Yeni Rotası Giresun ve Ordu…

Araplar’ın Karadeniz’de Yeni Rotası Giresun ve Ordu…

Bayraktar:Su Tasarrufu Yapmak Zorundayız!…

Bayraktar:Su Tasarrufu Yapmak Zorundayız!…

Eynesil İçin Ayrıştırmadan Bütün Partilere Kuçak Açtık…

Eynesil İçin Ayrıştırmadan Bütün Partilere Kuçak Açtık…

Bayraklarınızı Hazır Edin, Görele’nin Sultanları Geliyor….

Bayraklarınızı Hazır Edin, Görele’nin Sultanları Geliyor….

Kozluca“Engelsiz Yaşamak Herkesin Hakkı”…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 6 Kasım 2018 - 20:59:50
  •  20
Kozluca“Engelsiz Yaşamak Herkesin Hakkı”…

Engelli vatandaşların ve ailelerinin sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü için Giresun’da özel bir çalışma yürüten CHP Engelli Komisyonu Üyeleri, hazırladıkları raporu kamuoyu ile paylaştı. Komisyon Başkanı Ayça Kozluca, “Engelsiz yaşamak herkesin hakkı” diyerek, yediden yetmişe herkese toplumsal bir mesaj yolladı.

CHP Giresun Engelliler Komisyonu Başkanı Ayça Kozluca, il genelinde engellilerin sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü noktasında bir rapor hazırladıklarını söyledi.

Kozluca, yaptığı açıklamada, engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için herkese önemli görevler düştüğüne dikkat çekerek, “Ailelerin en önemli sorunlarını eğitim ve toplumsal duyarsızlık olarak ikiye ayırabiliriz. Eğitimde zihinsel ağır engelli bireyler için en acil ihtiyaçlarından bir tanesi orta ve ağır iş okulunun sadece Giresun merkezde olmasından dolayı özellikle ilçelerde ikamet eden çocuklarımız için taşımalı sistemin çocuklarda aşırı yorgunluğa sebep olması nedeniyle ilçelerde bu özel çocuklarımız için sınıf ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Ağır engelli iş okullarından mezun olan çocuklarımızın tekrar evlerine kapanmasından kaynaklanan eğitimde ve fiziksel gerilemeye yol açan problemin ortadan kalkması için 4. kademe sınıf açılması gerekiyor” dedi.

“RANDEVU SİSTEMİNDEN KAYNAKLANAN SORUN VAR”

“Her yıl yenilenen raporlarda hastanelere getirilen randevu sisteminin işleyişinden kaynaklanan sorunlar var” diyen Kozluca, şöyle devam etti:

“Randevuların çok geç tarihe verilmesi ve randevuların raporların bitiş tarihinden önce verilmemesinden dolayı çocukların eğitimine ara verilmesi, çocukların tedavilerinin yarım kalmasına yol açıyor. Bu sorunu da hep birlikte ortadan kaldırmamız gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye temininde birçok bürokratik engelle karşılaşması ve üst geçitlerin engelli vatandaşlara yönelik yapılmamış olması büyük bir eksiklik.”

“TOPLUMSAL DUYARSIZLIK VE FARKINDA OLAMAMA”

Kozluca, engelli çocukların ve vatandaşların bez ve diğer kişisel bakım ihtiyaçlarında zorlandığını tespit ettiklerini kaydederek, “Engelli bireye sahip olan ailelere yapılan yardım sosyal devlet anlayışında bir haktır. En önemli sorunlardan bir tanesi de toplumsal duyarsızlık ve farkında olamamadır. Bunu daha çok aileler kaynaştırma sınıflarında okuyan çocuklarda yaşıyorlar ve fiziksel engeli olan vatandaşlarımızın en fazla karşılaştığı sorun insanların duyarsızlığından dolayı kaldırımlarda rahat yürüyememesidir. Engellilerimiz ve aileleri bu engellerin ortadan kalkmasını istiyor. Engelsiz yaşamak onların da hakkı. Bu konuda herkesi elini taşın altına koymaya, yetkililerimizi de göreve davet ediyoruz” ifadesinde bulundu.

 

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 
BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 22 15 5 1 53
2 . GÖRELESPOR 22 14 7 1 49
3 . Haçkaspor 22 12 3 7 39
4 . Araklı 1961 22 11 4 7 37
5 . T.Doğanspor 22 10 7 4 37
6 . Yakutiyespor 22 9 7 6 35
7 . Arhavispor 22 9 5 8 32
8 . 1926 Bulancakspor 22 9 2 11 29
9 . Çayelispor 22 7 7 8 28
10 . K.Belediyespor 22 7 5 10 26
11 . Iğdır Esspor 22 9 2 11 26
12 . Bayburt Bld. 22 4 4 14 17
13 . Serhat Ardahan 22 3 4 15 13
14 . S.Gençlerbirliği 22 2 2 18 8
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz