Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karadeniz’de PKK’ya Büyük Darbe…

Karadeniz’de PKK’ya Büyük Darbe…

AK Parti Giresun İl Başkanlığından Öğrencilere Aşure İkramı…

AK Parti Giresun İl Başkanlığından Öğrencilere Aşure İkramı…

İş-Kur Kuraları Adil Yapılmıyor…

İş-Kur Kuraları Adil Yapılmıyor…

Nafiye Kudu Vefat Etti…

Nafiye Kudu Vefat Etti…

Süslü Kadınlar Giresun’da Farkındalık İçin Pedal Çevirdi…

Süslü Kadınlar Giresun’da Farkındalık İçin Pedal Çevirdi…

Lozan’da Çanakkale Mezarlıklar Sorunu…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 28 Mayıs 2018 - 02:58:51
 • 70

Sabah bilgisayarı açtığımda bir paylaşımla irkildim. Adının önünde prof olan biri Gelibolu Yarımadasının Lozan Antlaşmasının 129. Maddesine atıfla İngiltere ye verildiğini açıklamaya çalışıyordu. Belleğimde şimşekler çaktı. Hem Lozan’ın hem Sevr’in mezarlık yerleri ile ilgili maddelerini karşılaştırarak tekrar araştırdım.
Sevgili dostlar okumayan arşatırmayan bir toplum olduğumuz için yarıbuçuk bilgi ile donatılmış, tarih biliminin objektifliğinden nasibini almamış kişiler salt Cumhuriyeti karalamak için yanlış eksik ve yanlı bilgilerle toplumu yanlış ve yanlı bilgilendirmek istiyorlar. Hele bu bilgilerin seçim arifesinde ortaya atılması zaman olarak çok manidardır. Kaldıki tarihi olaylar geçtiği coğrafya ve olayın geçtiği yılların somut koşulları içinde yarumlanıp değerlendirilir.
Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşında Almanların yanında savaşa girdi. İngilterenin başını çektiği itilaf Devletleri Çanakkale’de yenilmesine rağmen Almanların yenilgiyi kabul etmesinden sonra Osmanlı Devleti
Çanakkale de yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldı. Osmanlı Devleti tamamiyle teslimiyet özelliği taşıyan ve Anadolu’da Türk Ulusu’nun varlığını kabul etmeyen önce 30. Ekim. 1918 de Mondros Ateşkes Antlaşmasını sonra da 10 Ağustos 1920 de Sevr Antlaşmasını imzaladı. Sevr antlaşması sadece Osmanlı Devletine son vermiyor, Anadoludaki bin yıllık Türk varlığını da sonlandırıyordu. Bu oldu bittiye Anadolu Halkı Atatürk ün önderliğinde Kurtuluş savaşı vererek, Anadolu topraklarının atalarının kendilerine miras bıraktığı ve bundan sonra da çocuklarına miras bırakacakları kutsallıkta topraklar olduğunu kanıtladı. Bu zaferi de Uluslararası ortamda LOZAN Barış antlaşması ile taçlandırarak dünya devletlerine kabul ettirdi. Bu toprakların Türk Ulusunun vatanı olduğunu kanıtlayan Lozan a karşı Osmanlı kafası Sevr yanlıları değişik zamanlarda topluma yanlış bilgi vererek eleştirme ve saldırma cesaretini kendilerinde görüyorlar.
Lozan Antlaşmasının 129. Maddesi ve bu maddeleri takip eden maddeler Çanakkale savaşında ölen İngiliz, Fransız ve İtalyan askerlerine mezarlık yeri tahsis etme üzerinedir. Bu İnsani bir uygulamadır. Kaldıki bizim geleneklerimizde ve İslam kurallarında cenaze ve mezar kimin olursa olsun saygı duyma vardır.
Lozan da her madde kabul edilirken çok önemli tartışmalar olmuştur. Mezarlık tahsisi işlerinde de aynı tartışmalar yaşanmıştır. İngiliz delegesi Lord Curzon İngiltere karaliçesi Victoria nın Napolyon’un son altı yılını geçirdiği Saint Helene adasını Fransızlara verdiğini örnekle anlatmıştır. Suriye topraklarındaki SÜLEYMAN ŞAH mezarının olduğu topraklar Suriye sınırlarında olmasına rağmen Türk Cumhuriyetinin toprağı olarak tescil edilmiştir. Lozan daki 129. madde ile İngiltere, Fransa ve ingiltere Gelibolu’da ölen askenleri için mezar yaptırmışlardır. Bu toprakların bütün denetimleri Türkiye cumhuriyetinindir. Mezar bekçileri birer kişi ile sınırlandırılmıştır. Tahsis edilen bu topraklarda hiç bir ticare faaliyet, hatta sahilinde iskele dahi yapılması kabul edilmemiştir. Hatta ziyaretçi sayısı 150 yi geçince de bir hafta önceden izin almak zorunludur. Hiç bir koşulda silahla bu mezarlıkları ziyarete girilemez. Bu mezarlıkların bütün denetimi Türkiye Cumhuriyetine aittir.
Bu arada Sevr Antlaşmasının mezarlıklar ile ilgili 218. maddesinden de bahsetmek gerekir. 218. made aynen şöyle yazmaktadır. Osmanlı Hükümeti, İngiliz, Fransız ve İtalyan hükümetlerinin savaşta ölen askerlerinin mezarlıkları olan arazileri ve abide ve mazarlıklara giden yolları itilaf devletlerine koşulsuz terk edeceklerdir. Bu madde görüşüldükten altı ay içinde de bu arazileri ilgili devletlere teslim edileceği karar altına alınmıştı. Osmanlı Devleti Sevr antlaşmasında büyük toprak parçasını İtilaf Devletlerine verdiği gibi Geliboludaki mezar yerlerini de kesin olarak ilgili devletlere teslim etmişlerdir. Gelibolu topraklarının düşmana verilmesi SEVR Antlaşmasının sonucudur LOZAN’ın değil. Bu talihsiz açıklamayı yapan yetkili Lozan ı Sevr ile karıştırmıştır sanırım.
LOZAN ı imzalayan yetkililer Sevri yırtarak tarihin tozlu raflarına bir daha çıkarılmamak üzere bırakmışlardır. Lozan’daki ise tüm devletlerin karşılıklı yabancı topraklarda ölen askerleri için yaptırdıkları mezarlar bir insanlık kararıdır. Süleyman Şah ve Napolyon mezarları gibi. Burada eleştirilmesi gereken asıl olay savaş bahane edilerek Suriye sınırı içindeTürkiye Cumhuriyeti toprağındaki atamız Süleyman Şah ın mezarının oradan taşınmasıdır. 2. Dünya Savaşında Avrupa da taş üstünde taş kalmadı, ancak Napolyonun mezarının taşınması kimsenin aklına bile gelmedi.
Bu eleştiri Lozan a karşı olan Osmanlı ve Sevr yanlılarının kendi arka beyinlerinden çıkardıkları tahammülsüzlük düşüncesinin sonucudur.
Akıl ve bilimin egemen olduğu Tarih Biliminin aydınlatıcı ışığı içinde tam demokratik bir Türkiye dileği lie saygılar sunuyorum. 27.05.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Görelespor 1 1 0 0 3
2 . Iğdır Es Spor 1 1 0 0 3
3 . Arhavispor 1 1 0 0 3
4 . Sarıkamış G.B. 1 1 0 0 3
5 . Çayelispor 1 0 1 0 1
6 . Kendirli Bld. 1 0 1 0 1
7 . Haçka Spor 1 0 1 0 1
8 . Kelkit Hürriyet 1 0 1 0 1
9 . Tonya Doğanspor 1 0 1 0 1
10 . Yakutiyespor 1 0 1 0 1
11 . 1926 Bulancak 1 0 0 1 0
12 . Araklı 1961 1 0 0 1 0
13 . Bayburt BS 1 0 0 1 0
14 . Serhat Ardahan 1 0 0 1 0
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz