Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Eynesil Belediyespor, Deplasmanda Yeniyolspor İle Karşılaşacak…

Eynesil Belediyespor, Deplasmanda Yeniyolspor İle Karşılaşacak…

İşsizlik Rakamları Açıklandı…

İşsizlik Rakamları Açıklandı…

Yürüyen Adam Çavuşlu’dan Geçti…

Yürüyen Adam Çavuşlu’dan Geçti…

Giresun Göçüyor!…

Giresun Göçüyor!…

Milletvekili Tığlı, Yayla Evlerini Sordu…

Milletvekili Tığlı, Yayla Evlerini Sordu…

Milyonların Atatürk’te Birleşmesi Gerçeği ve Atatürk Dönemi Kazanımları…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 11 Kasım 2018 - 00:46:53
 • 11

Bu gün 10 Kasım. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ün ölümünün 80. yıldönümü. Milyonlarca insan Atatürk’ü anmak için Anıtkabir’i ve meydanları doldular. Bazı kesimin bütün ahlaksız politikalarına rağmen gittikçe artan bir çoğunlukla toplumun her kesiminde Atatürk sevgisi yoğun bir şekilde artmaktadır. Bu sevginin kaynağı nedir. Son günlerde bütün kazanımları elinden alınmış, tarımı çökmüş, yoksulluğa mahkum edilmiş, modern çağda evlatları görevde donarak ölen, nedeni bilinmeyen bir patlama ile onlarca çocuğunu şehit veren, ekonomik sıkıntı içinde bunalan toplumun Atatürk e sığınma içgüdüsümüdür. Laik Cumhuriyetin kazanımlarının sudan bahanelerle siyasi iktidar tarafından elden çıkarılmasına tepki midir. Başında milli ibaresi olan bir gazetenin On kasımla ilgili hiç bir manşet atmaması, gereği yokken basit bir konunun cuma hutbesinde dile getirildiği halde Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk e hutbede hiç yer verilmemesimidir. Atatürk e karşı, gerici, çağ dışı, içinde hıyanet kokan uygulamaya karşı toplumun büyük bir kesiminin Atatürk e sahip çıkma duygusunun dışa vurumumudur.
Bu kapsamda 1923 ile 1938 yılları arasında bizzat Atatürk ün yönlendirmesi ve takibi ile kurulan işletme, kurum ve fabrikalarla zamanımız siyasi iktidarının sattığı fabrikaları karşılaştırmak istedim. Atatürk e olan bu sevgi selinin altında yatan asıl nedenin yoksulluğa mahkum edilen toplumun siyasi iktidar ve onun yandaşlarına olan tepkisdir. Bu düşünce doğrultusunda ülkenin en yoksul olduğu dönemle Atatürk ve arkadaşlarının ülkemize kazandırdığı yatırımların listesini sizlere sunmak istedim.
ATATÜRK’ÜN DÖNEMİNDE KURULAN FABRİKALAR VE KURUMLARIN LİSTESİ:
Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetinin 15 yılık kuruluş aşamasında çok sayıda fabrika, kurum ve kuruluşlarla ülkemizin kalkınmasının sağlam temeller üzerine oturmasını sağlamıştır. Türk toplumu Osmanlı döneminde Sanayide, Ekonomide, Sağlıkta, Eğitimde, Ulaşım ve savunmada medeni ülkelerin çok gerisinde kalmıştı. Toplumun %96 sı okuma yazma bilmiyordu. Kısa sayılabilecek 15 yıl içinde planlı hızlı, toplumdan yana bir kalkınma hayata geçirilmiştir.
– 6 Nisan 1920 de (ANADOLU AJANSI) milli Mücadeleyi tüm dünyaya duyurmak için kuruldu. (Zamanımızda ANKA ajansı kapanmak zorunda kaldı.)
– 19 Nisan 1923 te Şeker Fabrikaları kuruldu.
-26 Ağustos 1924 te Ticare ve Sanayideki kalkınmaya katkısı olması amacıyla İŞ BANKASI kuruldu.
– 1924 te Ankara Fişek Fabrikası ve Gölcük Tersanesi kuruldu.
-19 Nisan 1924 te Osmanlı İmparatorluğu devrinde kurulan FESANE YÜNLÜ DOKUMA, BEYKOZ DERİ VE KUNDURA ile İPEK VE YÜNLÜ DOKUMA FABRİKALARI devir alınarak işletmesinin sağlanması için SANAYİİ MAADİN BANKASI kuruldu.
– 5 Mayıs 1925 te Atatürk ün çabası ile ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ kuruldu.
– 1925 yılında Atatürk ün onayı ile Silah Cephane üreten ŞAKİR ZÜMRE fabrikası ve ADANA MEHSUCAT( Dokuma) fabrikası özel sektör eliyle kurulmuştur. Aynı yıl ESKİŞEHİR HAVA TAMİRHANESİ kurulmuştur.
-1926 yılında çıkarılan bir yasa ile PETROL ARAMA ve İŞLETME hakkı devlete verilmiştir.
– 1926 yılında ALPULLU ŞEKER FABRİKASI, UŞAK ŞEKER FABRİKASI, KAYSERİ UÇAK FABRİKASI kurulmuştur. İstanbulda İnşaat demiri yapan ilk HADDEHANE, Bakarköy ÇİMENTO FABRİKASI ve TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ kuruldu.
– 1927 yılında KIRIKKALE MÜHİMMAT FABRİKASI, BÜNYAN DOKUMA FABRİKASI, ESKİŞEHİR KİREMİT FABRİKASI, BURSA DOKUMACILIK FABRİKALARI kuruldu.
Aynı yıl KÖY ÖĞRETMEN OKULLARI kurulmaya başlandı. TÜRK TELSİZ TELEFON A.Ş kuruldu.
– 1927 yılında ANKARA,KAYSERİ- SAMSUN, AMASYA,HAVZA tren hatları yapımına başlandı.
– 27 Haziran 1928 yılında Halk sağlığını kontrol altına almak, salgın hastalıklarla mücadele edebilmek için HIFZISSIHHA müessesi kuruldu.
– 1928 yılında ANADOLU DEMİRYOLU ŞİRKETİ yabancılardan satın alındı.
-1929 yılında MERSİN,ANADOLU, BAĞDAT- MERSİN, TARSUS demiryolları yabancılardan satın alındı.
– 1929 yılında HAYDARPAŞA LİMANI yabancılardan satın alındı.
-15 Nisan 1931 yılında Atatürkün direktifi ile TÜRK TARİH KURUMU kuruldu.
-12.Temmuz 1932 yılında yine Atatürk ün talimatıyla TÜRK DİL KURUMU kuruldu.
-1933 yılında SÜMERBANK kuruldu.
-20. Mayıs 1933 yılında DEVLET HAVA YOLLARI, PETROL ARAMA İŞLETME İDARESİ, ALTIN ARAMA İŞLETME İDARESİ kuruldu.
-1934 yılında ESKİŞEHİR ŞEKER FABRİKASI, TURHAL ŞEKER FABRİKASI, KONYA EREĞLİ BEZ FABRİKASI, BURSA SÜT FABRİKASI, İZMİT PAŞABAHÇE ŞİŞE VE CAM FABRİKASI, ZONGULDAK ANDROSİT FABRİKASI, ZONGULDAK KÖMÜR YIKAMA FABRİKASI, KEÇİBORLU KÜKÜRT FABRİKASI, ISPARTA GÜLYAĞI FABRİKASI, ANKARA- KONYA – ESKİŞEHİR- SİVAS BUUĞDAY SİLOLARI, KAYSERİ BEZ FABRİKASI kuruldu.
-2 Haziran 1935 yılında ETİBANK ve M.T.A ENSTİTÜSÜ kuruldu. İSTANBUL RIHTIM ŞİRKETİ yabancılardan satın alındı.
-1935 yılında NAZİLLİ BASMA, BURSA MERİNOS, GEMLİK SUNNİ İPEKFABRİKALARI kuruldu.
– 1936 yılından itibaren MADENLERİN millileştirilmesi politikası hayata geçirildi.
– 1936 yılında ANKARA ÇUBUK BARAJI, ZONGULDAK TAŞ KÖMÜRÜ FABRİKASI, NURİ DEMİRAĞ UÇAK FABRİKASI, MALATYA SİGARA FABRİKASI, MALATYA İPLİK FABRİKASI, BİTLİS SİGARA FABRİKASI, ELAZIĞ ŞARK KROMLARI İŞLETMELERİ kuruldu.
– 1936 yılında İZMİR HAVAGAZI ŞİRKETİ, İSTANBUL TELEFON ŞİRKETİ yabancılardan satın alındı.
– 1937 yılında MALATYA BEZ FABRİKASI, İZMİT KAĞIT VE KARTON FABRİKASI, KARABÜK DEMİRÇELİK FABRİKALARI kuruldu. KOZLU KÖMÜR İŞLETMELERİ yabancılardan satın alındı. DİYARBAKIR- CİZRE demir yolu yapıldı. TRAKYA- İSTANBUL DEMİR YOLU yabancılardan satın alındı. URFA CEYLANPINAR DEVLET ÜRETME ÇİFTLİĞİ kuruldu.
– 1938 yılında DİVRİĞİ DEMİR OCAKLARI, SİVAS ÇİMENTO FABRİKASI kuruldu.
Bunlara ilaveten ZİRAAT OKULLARI, YÜKSEK ZİRAAT ENSTİTÜSÜ, TÜRK KUŞU, İZMİR ULUSLARARASI FUARI, SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI, MERKEZ BANKASI, HALK EVLERİ, DEVLET İSTATİSTİK ENSTİTÜSÜ, DEMİR YOLLARI VE LİMANLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, ÇOCUK ESİRGEME KURUMU, ….gibi çok sayıda kurum ve kuruluşlar onbeş yıl gibi kısa zamanda kurularak ülkeye kazandırıldı.
1. DÜNYA SAVAŞI nın getirdiği ekonomik çöküntü ve dünyanın tümünü etkileyen 1929 Ekonomik bunalımına rağmen savaştan çıkmış yoksul bir devletin bu kalkınma hamlesi Dünya Ekonomistlerince mucize olarak değerlendirilmektedir. LOZAN da Osmanlı Devletinin alıp ödeyemediği borçların da taksite bağlanılarak ödenmeye başlannması da dikkate alındığında ne kadar büyük bir başarının yakalandığı anlaşılmaktadır. Osmanlının borçlarını 1954 yılında bu yoksul Cumhuriyet bitirmiştir.
Her akşam televizyonlarda ülke insanının gözünü boyama açıklaması yapan siyasi iktidar da bu kanzanımların tümünü sizlerin gözünün önünde satmış ülkeyi ot ithal edecek duruma düşürmüştür. Aslında küçük bir katkı ile ihtiyacı karşılayabilecek durumda olan Atatürk Hava Alanının yerine kuzey ormanlarını yok etme pahasına yeni bir hava alanı yaparak israfı doruklara çıkarmıştır. Yap işlet devret modeli ile yaptıkları köpüler “Deli Dumrul köprüsüne ” dönüşmüş hiç üzerinden geçmeyenler bile köprülere vergi ödemek durumunda kalmıştır. Atatürk döneminde kurulan bütün fabrikalar yok pahasına elden çıkarılmıştır. Şehir hastahanelerinin durumları da köprülerden farklı değildir. Atatük döneminde yabancıların elinden alınıp millileştirilen önemli kurumlar tekrar yabancılara satılarak peşkeş çekilmiştir. 10 Kasımlarda, 29 Ekim, 23 Nisanlarda milyonlarca insanın Atatürke saygı duymasındaki sır iste bu kalkınma hamlesine rağmen miras yedi gibi var olar değerleri satıp kendilerine ranta dönüştüren siyasi iktidara bir tepkinin sonucudur. Asıl yapılması gerkeken şey bu bilinç birikiminin siyasi ortamda değerlendirilmesidir. 10 kasım gibi bir gün öncesi Cuma namazında hutbede Atatürk e yer vermeyen Diyyanet işleri başkanının Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı tescillenmiş birini ziyaret etmesi oldukca düşündürücü ve manidardır. Şimdi takip edilmesi gereken uygulama siyasi otoritenin bu durumda nasıl tavır göstereceğidir. Atatürk ve Cumhuriyetten yana tavır göstereceğini sanmak kanımca hayaldir. Bu ortamda toplumun çimentosu olan toplumun her kesimini bir arada tutan Mustafa Kemal Atatürk ve Laik Cumhuriyetin kazanımnlarına sıkı sıkı sahip çıkıp bu duşünce etrafında birleşmek gerekir.
Emeğin yüce değer kabul edildiği, demokrasinin ve bilimin egemen olduğu çağdaş bir Türkiye dileği ile saygılar sunuyorum. 10. Kasım.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 8 7 1 0 22
2 . GÖRELESPOR 8 5 3 0 18
3 . Iğdır Esspor 8 4 2 2 14
4 . Yakutiyespor 8 3 4 1 13
5 . 1926 Bulancakspor 8 4 0 4 12
6 . T.Doğanspor 8 3 2 3 11
7 . Arhavispor 8 3 2 3 11
8 . Araklı 1961 8 3 1 4 10
9 . Haçkaspor 8 2 3 3 9
10 . Serhat Ardahan 8 2 2 4 8
11 . K.Belediyespor 8 2 1 5 7
12 . Bayburt Bld. 8 2 1 5 7
13 . Çayelispor 8 1 4 3 7
14 . S.Gençlerbirliği 8 2 0 6 6
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz