Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Eynesil’de 30 Kursiyere Törenle Belgeleri Verildi…

Eynesil’de 30 Kursiyere Törenle Belgeleri Verildi…

Görele’de Köy ve Mahalle Muhtarları Aylık Toplantısı Yapıldı…

Görele’de Köy ve Mahalle Muhtarları Aylık Toplantısı Yapıldı…

Sivrioğulları 3.Geleneksel Piknik Şölenine Davetlisiniz…

Sivrioğulları 3.Geleneksel Piknik Şölenine Davetlisiniz…

SP’den Fiskobirlik Önerisi…

SP’den Fiskobirlik Önerisi…

Görele’de Aşure Dağıtımı…

Görele’de Aşure Dağıtımı…

Ramazan Bayramı Sevinçi…
 • SerdarKARA
  • Serdar KARA
  • serdar.kara@goreleden.com
  • 13 Haziran 2018 - 22:32:28
 • 104

Ne güzel demiş değil mi? Rahmetli Barış Manço “Bugün Bayram Erken Kalkın Çocuklar, Giyelim en güzel giysileri, Elimizde taze kir çiçekleri üzmeyelim bugün annemizi, Bu gün bayram çabuk olun çocuklar, Annemiz bugün bizi bekler, Bayramda hüzünlenir melekler, Gönül alır bu güzel çiçekler….

Öncelikle yazıma başlamadan Rahmetli Barış Manço’yu bir kez daha rahmetle anıyorum. Tüm İslam aleminin ve hemşerilerimin Ramazan Bayramını kutluyor, sağlık ve huzur dolu günler dilerim. Bayramlar, Kederin, küskünlüğün, dargınlığın ve hatta birkaç günlükte olsa ihanetin kol gezmediği güzel günlerdir.

Zaman nehri, yine önünde her ne varsa sürükleyip bir büyük boşluğa bıraktı. Vakit su gibi aktı, On Bir Ayın Sultanı Olan Mübarek Ramazanı uğurlayarak bayrama “Merhaba” dedik. Ramazan boyunca Rabbimize şükür ve taatte bulunduk. Ona iyi bir kul olmak için gecemizi gündüzümüze kattık. Nefislerimizi açlıkla terbiye ettik. Şimdi gönüllerimiz bayram coşkusuyla kıpır kıpır… Bayram sevinci ve coşkusu arife gününden başlar.

Bayramlar bizi coşturur ve heyecanlandırır. Bu durum büyüklerde de, küçüklerde de görülür. Hatta çocuklar bayramlarda daha çok mutlu olurlar. Çocukların bayram hazırlığı birkaç gün öncesinden başlar. Bayram günü giyecekleri elbiseleri ve ayakkabıları özenle hazırlarlar; karyolalarının altına koyarlar. O gece çocukların gözlerine sabaha kadar uyku girmez. Gün açar, sabah olur… Büyüklerinin ellerini öpen çocuklar bayramlık harçlıklarını ceplerine indirirler. Bayram günlerinde her evde tatlı bir telaş ve heyecan yaşanır.

Evler günler öncesinden yeniden temizlenir, silinir, süpürülür. Uzaktan ve yakından gelecek misafirler için tatlılar, börekler ve çörekler açılır; sarmalar sarılır, dolmalar doldurulur. Bayramlarda eş dost bir araya gelince anılar tazelenir. Sohbetler iyice koyulaşır. “Âh o eski bayramlar…” diye söze başlanılarak nostalji rüzgarları estirilir. Ortak dostlardan ahrete göçenler rahmetle yâd edilir. Bayramlar bize dinî ve millî duygularımızı, örf ve ananelerimizi hatırlatır; hatırlatmakla da kalmaz bunlar bizzat bayramlarda tatbik edilir.

Bu zaman dilimlerinde birlik ve beraberlik duygularının en güzel örnekleri sergilenir. Müslümanlar bu kutlu günlerde ümmet olduklarını, din kardeşi olduklarını hatırlarlar. Dargınlıklar unutulur, barış duyguları hayata hâkim olur. Sevenler bir araya gelir. Çocuklardan diğer zamanlarda uykudan kalkmayı bilmeyenler bile bayramlarda erkenden kalkarlar.

Çocuklar ev ev dolaşarak büyüklerle bayramlaşır, parası olan para, olmayan şeker verir kapıya kadar gelen çocuklara; çocuklar eli boş döndürülmez. Çocukların bilinçaltına yerleşen güzel bayramlar kolay kolay unutulmaz. Barış, sevgi, saygı, hoşgörü ve insanlığın zirvede olduğu günler arasında gösterilir. Ben asla eski bayramlar ve yeni bayramlar diye kıyaslamak istemem, ama eski gelenek ve göreneklerimiz şimdi kayboldu galiba… Gelin geçmiş bayramlarlarla şimdi bayramları şöyle bir kıyaslayalım ne dersiniz? Sözler başlayınca; Anılar, hatıralar ve maziye gömdüğümüz gelenek ve görenekler akla gelir. Şimdi hemen geriye yaslanıp ‘Nerede o eski bayramlar…” diye söze koyuluruz.

Mesela eski bayramlarda bayram namazı sonrasında çoluk çocuk yollara düşer, ev ev dolaşarak şeker, helva ve bayram parası toplardık. Ramazan ayı içersinde komşulara gidilir hep birlikte iftarlar yapılır, hoş sohbetler yapılırdı. Bayram öncesi evlerde toplanıp bayram için hazırlıklar yapılırdı

.Şimdi bakıyorum da eski adetlerimizin yerini sadece para almış.Kriz bayramı da etkilemiş görünüyor değil mi? Ulaşımın zor olduğu anlarda dahi büyüklere saygıyı, küçüklere ise sevgiyi aşılamanın mücadelesi verilirdi.Tebrik kartları yerini cep telefonuyla çekilen mesajlara bıraktı.‘Silah çıktı, mertlik bozuldu’ misali, cep telefonları birçok değerlerimizi alıp götürdü bizden.Eski bayramlarda kişiye özel kart seçer ve güzel cümlelerle süslerdik.Ya şimdi; Tek kalıp cümlelerle ‘dostlar bizi pazarda görsün’ misali cep telefonun tek tuşuna basmak yeterli oluyor.Aslında örnekleri çoğaltmamak elde değil ama biz sizi fazla sıkmamak açısından yazımıza son verir, hadi bu bayramda , bayram kartlarımız postaya verelim.

Sende katıl, katkı koy bu adete sende sahip çık Her ne kadar gözden uzak olan gönülden de ırak olur dense de bir mektup bir kart iki cümle birleştiriri bizleri göz olur görür gönül gözünden…

Dostluğu, sevgiyi ve geleceği… Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı… Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, mutluluklar dilerim.

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Görelespor 1 1 0 0 3
2 . Iğdır Es Spor 1 1 0 0 3
3 . Arhavispor 1 1 0 0 3
4 . Sarıkamış G.B. 1 1 0 0 3
5 . Çayelispor 1 0 1 0 1
6 . Kendirli Bld. 1 0 1 0 1
7 . Haçka Spor 1 0 1 0 1
8 . Kelkit Hürriyet 1 0 1 0 1
9 . Tonya Doğanspor 1 0 1 0 1
10 . Yakutiyespor 1 0 1 0 1
11 . 1926 Bulancak 1 0 0 1 0
12 . Araklı 1961 1 0 0 1 0
13 . Bayburt BS 1 0 0 1 0
14 . Serhat Ardahan 1 0 0 1 0
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz