Tığlı: “Önemli Bir Görev Üstlendik”…

Tığlı: “Önemli Bir Görev Üstlendik”…

Hasan Turan’a Önemli Görev!…

Hasan Turan’a Önemli Görev!…

Merhum Nevzat Somuncu Göz Yaşları Arasında Uğurlandı…

Merhum Nevzat Somuncu Göz Yaşları Arasında Uğurlandı…

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat!…

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat!…

Fındık Fiyatları İçin Üreticiye Önemli Uyarı…

Fındık Fiyatları İçin Üreticiye Önemli Uyarı…

Ramazanda Kalp ve Tansiyon Hastalarına 5 Uyarı…
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 23 Mayıs 2018 - 05:33:30
  •  46
Ramazanda Kalp ve Tansiyon Hastalarına 5 Uyarı…

Ramazan ayının, yaz mevsiminin sıcak ve uzun günlerine denk gelmesi, kronik hastalıkları bulunan kişiler için oruç tutmayı sakıncalı hale getirebiliyor. Bu hastalıklara sahip bireylerin doktor önerisiyle hareket etmeleri önerilmektedir.

Gün içinde halsizlik ve yorgunluk şikayetlerine, tansiyon yükselmesi veya düşmesi gibi yeni problemler de eklenebildiğinden özellikle düzenli ilaç kullanan yüksek tansiyon ve kalp hastalarının, hangi durumda oruç tutabileceğinin ya da oruç tutmalarına engel teşkil eden hastalık boyutlarının iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gökmen Bellur, kalp ve hipertansiyon hastalarına özel ramazan önerilerinde bulundu.

1-DOKTORUNUZUN ÖNERİLERİYLE HAREKET EDİN

Yüksek tansiyon hastalarının bir bölümü düzenli ilaç kullanımına rağmen, ilaçlarının doktoru tarafından planlanması ile oruç tutabilir. Ancak bazı gruptaki hastaların ise oruç tutması sakıncalıdır. Sağlık açısından oruca engel bir durum olup olmadığına doktorla birlikte karar verilmelidir. Kan basıncının kontrol altında olması ve kullanılan ilaçlar oruç tutma konusunda belirleyici faktörlerdir. Bazı yüksek tansiyon hastaları günde bir ilaç kullanırken bazıları da beş farklı ilaca ihtiyaç duymaktadır. Oruç tutarken bu ilaçların bazıları düzenli kullanılamayacağından hasta açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir.

2-TANSİYON İLACINIZ İDRAR SÖKTÜRÜCÜ ÖZELLİKTEYSE BOL SIVI ALIN

İdrar söktürücü olarak gruplandırılan bazı ilaçlar, hastaların sık idrara çıkmasına neden olarak sıvı kaybını artırmakta ve bu da hastanın vücuttan su kaybı sürecini hızlandırmaktadır. Sıvı kaybının düzeyi, kullanılan idrar söktürücü ilacın dozu ile orantılıdır. Bu nedenle idrar söktürücü ilaç kullananlar, gün içerisinde vücuttaki sıvı açığını kapatmak için bol su tüketmelidir. İdrar söktürücü grupta yer almayan diğer ilaçların kullanımında bu durum söz konusu olmayabilir.

 

3-BÖBREK YETMEZLİĞİ VE KALP HASTASI OLANLARIN ORUÇ TUTMASI SAKINCALI

Oruç tutması önemli sağlık sorunlarına yol açabilecek bir diğer hasta grubu da böbrek yetmezliği olan yüksek tansiyon ve kalp hastalarıdır. Böbrek ve özellikle de ileri düzeyde kalp yetmezliği bulunan hastalar, beslenme ve sıvı alma düzenlerine çok dikkat etmelidir. Ramazanın sıcak ve uzun günlerde yaşanması, bu hastalar için oruç tutmayı sakıncalı hale getirmektedir. Ayrıca kalp yetmezliği olan hastalar aynı zamanda idrar söktürücü de kullanmaktadır ve bu durum, vücuttan sıvı ve elektrolit kaybına yol açar. Sıvı tüketimi bu hastalar için hayati önem taşımaktadır.

4-GÜN İÇERİSİNDE BELİRLİ ARALIKLARLA TANSİYON TAKİBİ YAPILMALI

İdrar söktürücü ilaç kullanmayan, yüksek tansiyonu uzun süredir kontrol altında olan ve başka bir ek hastalığı da bulunmayan kişiler, ramazanda bazı kurallara dikkat ettikleri sürece oruç tutabilir. Gün içinde belli aralıklarla tansiyon ölçümü yapılmalı, havanın çok sıcak olduğu öğle saatlerinde mümkünse dışarı çıkılmamalı, dışarda bulunulacaksa da hafif, terletmeyen pamuklu giysiler ile güneş koruyucu şapka kullanılmalı, sahur ve iftarda yeterli sıvı alımına dikkat edilmelidir. Yüksek tansiyonu henüz tam olarak kontrol altında olmayan, ayrıca başka ek hastalıları da olan hastaların ise oruç tutması sağlık açısından uygun değildir.

5-ÖZELLİKLE TANSİYON HASTALARI TUZA DİKKAT ETMELİ

Ramazan ayı boyunca da kalp ve yüksek tansiyon hastalarının beslenmeye özen göstermeleri gerekir. Türkiye’de yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle artan tuz tüketimi özellikle tansiyon hastası olanlar için büyük bir sorundur. Normal sağlıklı bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 4-5 gramdır. Ancak ülkemizde bu durum günlük 15 gramı aşmaktadır. Bu nedenle özellikle kalp ve tansiyon hastalarının az tuzlu beslenmeleri sağlanmalıdır.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Fatsa Belediye 26 20 5 1 65
2 . Ünye 1957 26 15 6 5 51
3 . Yeni Amasya 26 14 8 4 50
4 . Ladik Bld. 26 14 7 5 49
5 . Çarşambaspor 26 13 6 7 45
6 . Sarkışla Bld 26 12 8 6 44
7 . Atakum Bld. 26 12 7 7 43
8 . 1926 Bulancak 26 7 11 8 32
9 . Turhalspor 26 10 2 14 32
10 . Sinopspor 26 6 8 12 26
11 . GÖRELESPOR 26 6 6 14 24
12 . Sivas Demir 26 4 4 18 16
13 . Ç.Eti Gençlik 26 4 3 19 15
14 . Orduspor 26 2 5 19 -1
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz