Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karan”Üreticiyi Tüccara Muhtaç Etmeeyin”…

Karan”Üreticiyi Tüccara Muhtaç Etmeeyin”…

Temsilcimiz Görelespor Telafi Edecek…

Temsilcimiz Görelespor Telafi Edecek…

Sağlıkla İlgili Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Yasalaştı!…

Sağlıkla İlgili Milyonları İlgilendiren Kanun Teklifi Yasalaştı!…

CHP’nin Mücadelesi Sonuç Verdi, AKP Geri Adım Attı…

CHP’nin Mücadelesi Sonuç Verdi, AKP Geri Adım Attı…

ATATÜRK’ün Fedailerinden Muhafızı Ömer Kudu…

ATATÜRK’ün Fedailerinden Muhafızı Ömer Kudu…

Şahin: “Çiftçilerimiz Hasada Hazırlıklı Olsun”…
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 17 Temmuz 2018 - 21:16:22
  •  72
Şahin: “Çiftçilerimiz Hasada Hazırlıklı Olsun”…

Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin, “2018 yılı ürünü gerekli soğuklanma ihtiyacını karşılayamadığı için küresel ısınmaya bağlı olarak iklim değişiklikleri göz önünde bulundurulduğunda fındık meyvesi erken olgunlaşma sürecine girmiştir. Diğer yıllara nazaran fındığın 7 -10 gün arası erken toplanmasını öngörüyoruz. Çiftçilerimizin hazırlıklı olması ve bahçelerinin temizliğini biran önce yapmaları gerekmektedir” dedi.

Şahin, üreticilerin bir yıllık emeğinin karşılığını hasat zamanı alacaklarını ifade ederek fındığın tam olgunlaşmadan toplanmaması gerektiğini belirtti.

“Zurufların iyice sararıp kızarması gerekmektedir. Fındık tanelerinin zuruf içerisinde oynamaya başlaması gerekmektedir. Sert meyve kabuğunun büyük oranda kızarması ve içinin kendine has sertlik ve tadını alması gerekmektedir. Sağlam ve dolgun meyveleri taşıyan dalların sallandığı zaman mevcut meyvelerin çoğunun daldan dökülmesi fındığın hasat olgunluğuna ulaştığını gösterir” diyen Abdullah Şahin, açıklamasında üreticilere şu önerilerde bulundu:

“Fındık hasat olgunluğuna gelmeden toplanırsa, kalite ve verim kaybı yaşanır. İçini tam doldurmamış ve gerekli sertliğe, tada ulaşmamış fındık, fiyat açısından kayıp yaşatır. İhracat durumunda da tercih edilmeyecektir.

Harman yerine getirilen fındıklar, zuruflu bir şekilde uzun süre bekletilirse ve de çevre nemi fazla olursa bozulma hızlanacağından, ayrıca uzun süre depolanabilmesi içinde mümkün olduğu kadar kısa sürede zuruftan ayrılması gerekir. Daha sonra tırmık ile harman alanına 10-15 santimetre kalınlıkta bir tabaka halinde serilir. Güneşli havalarda tahta kürek veya tırmık ile her gün karıştırılarak 3-5 gün kurutulur. Belli bir miktar kuruyan bu fındıklar patoz denilen fındık ayıklama makinesine verilmek suretiyle zuruflarından ayrılırlar.

Ayıklanan bu fındıklar toprak harmanlarda bez, beton harmanlarda ise bez kullanılmadan 2-4 santimetre kalınlıkta serilirler. Güneşli havalarda her gün 2-3 defa tırmık ile karıştırılarak kurumaları sağlanır. Tırmık dikkatli kullanılmalı ve fındığın kabuğu kırılmamalıdır. Ayakla karıştırma yapılmamalıdır. Çünkü farkında olmadan fındığı kırıp aflatoksin oluşumuna sebep oluruz. Kalite kaybı yaşarız. Bu şekilde 3-4 gün kuruyan fındıklar vantilatörden geçirilmek suretiyle toz, toprak, zuruf parçalarından ve boşlarından ayrılır. Bu şekilde temizlenen fındıklar tekrar harman yerine serilerek içlerinde bulunan taş, toprak gibi sert ve yabancı cisimler alınır.

Depo olarak kullanılacak olan yer serin, kuru ve havalanabilir nitelikte olmalıdır. Bu şartlarda fındık en fazla 1 yıl özelliği bozulmadan muhafaza edilebilir. 1 yıldan daha uzun bir süre muhafaza için ısının 2-4.5 derecede ve nispi rutubetin yüzde 55-60 arasında olması gereklidir. Isının yükselmesi acılaşmaya, nispi nem oranının artması da küflenmeye yol açmaktadır. Depoya koyacağımız fındık jüt (kıl) çuvalda olmalıdır. Palet, kasa veya tahtaların üzerine konularak yerle teması kesilmeli, çuvalların alt kısmından da hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Bu sayede fındıkta nem istediğimiz düzeyde kalır ve muhafaza süresi uzar. Depolama şartlarında yapacağımız her türlü iyileştirme fındığın kalitesinin bozulmasına engel olur. Çiftçilerimize bol bereketli bir hasat sezonu dileriz.”

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 8 7 1 0 22
2 . GÖRELESPOR 8 5 3 0 18
3 . Iğdır Esspor 8 4 2 2 14
4 . Yakutiyespor 8 3 4 1 13
5 . 1926 Bulancakspor 8 4 0 4 12
6 . T.Doğanspor 8 3 2 3 11
7 . Arhavispor 8 3 2 3 11
8 . Araklı 1961 8 3 1 4 10
9 . Haçkaspor 8 2 3 3 9
10 . Serhat Ardahan 8 2 2 4 8
11 . K.Belediyespor 8 2 1 5 7
12 . Bayburt Bld. 8 2 1 5 7
13 . Çayelispor 8 1 4 3 7
14 . S.Gençlerbirliği 8 2 0 6 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz