Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Giresun İtfayesi Köyleri Susuz Bırakmıyor!…

Giresun İtfayesi Köyleri Susuz Bırakmıyor!…

Başkan Aksu’nun Bayram Mesaisi…

Başkan Aksu’nun Bayram Mesaisi…

Giresun’da Bayramlaşma Seyid Vakkas Camisi’nde Yapıldı…

Giresun’da Bayramlaşma Seyid Vakkas Camisi’nde Yapıldı…

Köpek ve 11 Yavrusuna Hayvansever Sahip Çıktı…

Köpek ve 11 Yavrusuna Hayvansever Sahip Çıktı…

Kurban Bayramı’nız Kutlu Olsun…

Kurban Bayramı’nız Kutlu Olsun…

Sosyal Medya ve Yanlızlık…
 • SerdarKARA
  • Serdar KARA
  • serdar.kara@goreleden.com
  • 13 Ağustos 2018 - 01:52:24
 • 44

Çağımızın şüphesi en büyük buluşlarından biri internet desek abartmış olmayız. Kısa surede Hayatımızın her alnında vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Vazgeçilmez bir ihtiyaçtır, çünkü neredeyse tüm iş ve işleyişler bir şekilde internet üzerinden yürütülmektedir. Hayatımızın bu kadar içine girmiş ve geniş yer bulmuş internetin özel hayatımıza girmesi de çok uzun sürmedi. Kısa sürede sosyal medya ve benzeri ağlarla iş hayatımızın dışında özel hayatımızda da vazgeçilmez bir yer edindi.

Ama gelin görün ki bizlerin sosyal medya alışkınlığı bizlerden bazı duyguları aldı bence…

Bakın mesela hemen hemen her yaştan herkeste akıllı telefonlar var. Bu telefonlarımız sayesinde günün her saati bol bol paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu paylaşımlar tıpkı gazetecilikte bir haber yazarken bir terim vardı 5 N B K gibi… Ne, Nerede, Nasıl, Ne zaman, Neden ve Kim gibi… Ama sosyal paylaşımlarımıza bakıyorum da bunlara Kimlerle nereydik, neler yapıyorduk, neler yiyoruz gibi soruları da ekleyebiliriz aslında…

Elbette tüm buluşlar gibi bu gelişmelerin hayatımıza sağladığı yararlar, sunduğu olanaklar tartışılmaz; iletişimi hızlı ve kolay hale getirmesi, dünyayı elimizin altına getirmesi gibi yüzlerce getirisi vardır. Ama bunun yanında internet ve özellikle sosyal medya ağlarının olumsuz etkileri ve zararları da gün geçtikçe daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Mesela akıllı telefonlar çıktı, ailemizle ve dostlarımız ile bir ortamda bir araya geldiniz de sohbet etme olanağı bulabiliyor muyuz? Birde bunlara son günler de sosyal medyadan düğün davetiyeleri eklendi ki sormayın gitsin… Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün aslında ama ben sizlere geçtiğimiz günlerde okuduğum bir makaleden kısaca bahsetmek istiyorum.

Anne ve baba olarak, çocuğumuzun eğitimine dahi girmiş olan interneti yasaklayarak sorunlarımıza çözüm getiremeyeceğimiz gerçeğini de kabul etmek gerekir.

Bu teknolojiyi inkâr edemeyeceğimi, haytamızdan çıkaramayacağımıza göre kullanmayı iyi kurgulamak, ayarlamak ve dengeyi sağlamak, çocuğumuz ve toplumumuz için sağlıklı bir iletişim kurmanın yollarını öğrenmemiz en sağlıklı yol olacaktır.

Günümüzde sosyal medyanın çocuklar üzerindeki en büyük tehdidi sosyalleşmeyi engellemesi, gerçek ilişkilerden uzaklaşması ve bunların getirdiği olumsuzluklar olarak sıralayabiliriz.

Nedir bu olumsuzluklar:

Gerçek ilişkilerden ve iletişimden uzaklaşmak, yalnızlaşmak

Gerçek ilişkilerdeki tehlikeleri görememe (sanal medyada herkes olmak istediği, görünmek istediği gibi gözükmekte, davranmakta) gerçek ilişkilerde beden dili, jest ve mimiklerle bunlar daha iyi fark edilmektedir.

Normalde tanımadığı bir kişi ile konuşmasını, iletişim kurmasını sakıncalı gördüğümüz çocukların sosyal medyada bu tehlikeye, tehdide çok açıktır.

Çocuklar da mahremiyet olgusu tam olarak gelişmediği için özel bilgileri kolaylıkla paylaşabilir, bu çocuklarınızı ve sizi açık hedef haline getirebilir

Aileler ne yapmalı

Öncelikle aileler çocuklarıyla birebir zaman geçirmeli, ilgilenmeli. Çocuklarla sevgi ve güvene dayalı bir ilişki kurmalıyız, Bir anne veya baba akşam bilgisayar başında oturarak, zaman harcayarak çocuğunu kontrol edemez, olumlu beklenti içinde olamaz. O nedenle çocuğumuza zaman ayırmalı ve iletişimi hiçbir biçimde koparmamalıyız. Çocukların sosyal medya ve internet oyunları yerine, sosyal açıdan gelişimini destekleyecek etkinliklere yönlendirilmeleri daha uygun olacaktır.

Aileler çocuğun internet başında neler yaptığını neler paylaştığını bilmiyor. Ama çocukları bu konuda dikkatli olmaları, mahremiyet ve özel hayat konusunda eğitebilirler

Sosyal medyayı özel, gizli olmaktan çıkarmak ve neler paylaştığını bilebilmek amacıyla sosyal medyayı onunla birlikte keşfetmek doğru kullanmayı öğrenmesi açısından önemli ve yol gösterici olacaktır. Böylece o dünyayı çocuğumuzun bizimle paylaşmasına imkan sağlamış oluruz.

Tanımadığı kişilerle internet üzerinden görüşmesinin sakıncalarını çocuğumuza anlatmalı, özel ve mahrem bilgileri paylaşması konusunda bilgilendirmeliyiz.

Sağlığını koruyabilmesi için telefon, bilgisayar, TV gibi elektronik cihazların zarar ve sınırlamaları hakkında çocuğumuzu bilgilendirmeliyiz. (Görme, işitme sorunları, iskelet sorunları, radyasyon riski, daha az hareketten elastikiyetinin kaybolması gibi)

Çocuklar üzerinde alışkanlık yaratan internet ve özelikle sosyal medya kullanımı konusunda çocuklarımızı kendilerini frenlemekte zorlanır ve sınır koymaz. Hoşun gitmese de, tepki gösterse de interneti dengeli bir biçimde kullanması gerektiğini çocuğumuza açıklamalıyız ve sınırları koymalıyız.

Çocuğumuzu yaşına ve gelişimine uygun aile etkinlikleriyle, oyun, aile içi sohbet saatleri ya da beraber oynanan oyunlarla desteklemeliyiz.

Çocuğun kullandığı bilgisayar ortak kullanılan alanda olmalı bu çocuğun paylaştıklarını kontrol etmemeli sağlamanın yanında aile içinde özel ve gizli bir paylaşımın olmayacağını öğrenmesini sağlaması açışından da önelidir.

Adli psikologlar olarak çocukların yaptıkları davranışlarda önemsediğimiz en önemli kriterlerden biri bir çocuğun yaptığı davranışın sorumluluğunu alabilecek, sonuçlarını algılayabilecek durumda olup olmadığıdır.

Bir çocuğun yaptığı davranışların sorumluluğunu alabileceği, sonuçlarını irdeleyebileceği, algılayabileceği yaş dönemi; ancak ergenlik bitimine denk gelen 18 yaş civarıdır, bu dönem çocuk ve ergenlerin kendini koruyabilecek, savunabilecek yetenekte olmadığı, tehlikeleri göremeyeceği bir dönemdir.

Çocukların kendilerine özel olarak sosyal medya kullanabileceği yaş ancak ergenlik sonrasıdır.

Daha önceki dönemlerde çocukların kendilerine özel, anne ve babadan gizli sosyal medya kullanıcısı olmaları birçok tehlike ve sakıncayı berberinde getirmektedir.

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Fatsa Belediye 26 20 5 1 65
2 . Ünye 1957 26 15 6 5 51
3 . Yeni Amasya 26 14 8 4 50
4 . Ladik Bld. 26 14 7 5 49
5 . Çarşambaspor 26 13 6 7 45
6 . Sarkışla Bld 26 12 8 6 44
7 . Atakum Bld. 26 12 7 7 43
8 . 1926 Bulancak 26 7 11 8 32
9 . Turhalspor 26 10 2 14 32
10 . Sinopspor 26 6 8 12 26
11 . GÖRELESPOR 26 6 6 14 24
12 . Sivas Demir 26 4 4 18 16
13 . Ç.Eti Gençlik 26 4 3 19 15
14 . Orduspor 26 2 5 19 -1
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz