Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
İYİ Parti Milletvekili Ağıralioğlu, Çavuşlu’yu Ziyaret Etti…

İYİ Parti Milletvekili Ağıralioğlu, Çavuşlu’yu Ziyaret Etti…

Bilgi Yarışması’nda Eynesil’i Temsil Edecekler…

Bilgi Yarışması’nda Eynesil’i Temsil Edecekler…

“Rabia Naz Vatan’ın Faillerinin Bulunmasını İstiyoruz”…

“Rabia Naz Vatan’ın Faillerinin Bulunmasını İstiyoruz”…

Eynesil Belediyespor, Play-Off’un İlk Maçına Çıkıyor…

Eynesil Belediyespor, Play-Off’un İlk Maçına Çıkıyor…

Kılıçdaroğlu: Hep Beraber, Huzur İçinde Yaşayacağız …

Kılıçdaroğlu: Hep Beraber, Huzur İçinde Yaşayacağız …

STK’lar Sınıfta Kalmışken (Uğur Bilgi)…
 • MisafirKalem
  • Misafir Kalem
  • misafir.kalem@goreleden.com
  • 23 Ekim 2018 - 06:34:39
 • 17

Her şeyden önce STK kavramı toplumlar adına çok ciddi önemi olan teşekküllerdir.Tabi amacına uygun işlevleri oluyorsa ve olursa. Uzun yıllar önce özellikle İstanbul’da bir elin parmakları kadar olamayan dernek kimliği ile faaliyet gösteren birliktelikler.Süreç içerisinde metropolün her ilçesinde artmaya ,ilçe ve hatta köy-köy ve nerede ise mahallelere kadar dernekler kurulmaya başlandı. Ne yazık ki bir çoğu tabela derneği olmaktan da öte gidemedi. Çünkü dernekcilik hatırı sayılır bir misyon ve donanım gerektiren bir çatıdır.

Bizler dernekciliği yılda bir kez yapılan dernek gecelerinden ibaret olarak düşündük öncelikle. Hepimizin tabelalalarında yazan ” Sosyal-Kültürel-yardımlaşma ” gibi unsurların çok uzağında kaldık. Elbette kendi ölçeklerinde müsbet faaliyet gösterenlerimizde olmadı değil.Ama kefeye konulduğunda biz bu konuda sınıfta kaldık ve kalan zaman içinde de sınıf atlama hakkı ile güçlü STK ve STK’lara sahip olabilme umudumda kalmadı açıkcası..

Giresun adına gerçek ve faideli bir STK için olmazsa olmaz temel değerler vardır ve esas olanda bunların önceliğidir. Nedir bunlar ? bir kaç örnekle açmak gerekirse en başta öncelik hakiki bir Giresun sevgisidir. Kimse gücenmesin ama bu duyguda insan sayımız çok çok az.Çünkü bu STK teşekkülerinin içinde bizim sevgilerimize baskın çıkan başka öncelikler var. Bununla ilgili çok kişi çıkıp sayfalar dolusu şeylerde yazabilir,bir dolu örneklere boğabilir beni ve asla inkarda etmem yok saymam yapılanları ama ben bir Giresun’lu olarak ne arzu ettiğimi ne istediğimi gayet iyi biliyor ve sonuç olarak baktığımda “Olmadı ! ” diyorum.

Örneğin, bunca dernek ve gurbetci oranı olarak ilk beş içinde olduğumuz İstanbul’da neden birlik içinde tek bir vucut olamıyoruz Giresun ekseninde ? Ben arzu ederim ki bir örnek gerekecekse,siyasi olarak neden bir güç değiliz ? Bunun tek bir cevabı var dernekler ve bu derneklerin çatısı üyelerine ve hemşehrilerine ulaşamıyor,hakim değil. Yani ” biz bu dönem bu arkadaşımızı gerek vekil,gerek encümen hatta belediye başkanı adayları olarak seçtik gereğini yapalım ! ” deyip neden o kişiler etrafında toplanamıyoruz ? Bununda çok cevabı var hali ile ama ben GİRESUN önceliği diyorum neden olmuyor ?

Demek ki bir yerlerde yanlışlar var ! ikinci bir konu STK adına yola çıkanlarımız kültür kavramını kaale dahi almıyorlar.Varsa siyaset yoksa siyaset…Yahu arkadaşlar STK’lar partilerin arka bahçesi değil,esasında siyasete yön veren kuruluşlardır. Ne yazık ki bu anlamda da çoklarının az-çok hesapları var.Olsun olmasın da demiyoruz ama öncelikleri göz ardı etmemek gerekmez mi ?

Evet kültür dedik,kitlelere her Giresunlunun evine ulaşmanın tek yolu Giresun kültürüne sahip çıkmaktan,bu kültürü her şeyi ile yaşamaktan yaşatmaktan geçer. Biz daha bir asır oluyor OSMAN AĞA meselesini çözemedik. Bu konu çözülmeden de Giresun’un iki yakası bir araya gelir mi sanıyorsunuz ? Daha memleketin unutulmuş köşelerinde kabri bile bilinmeyen yüzlerce Giresun’lu şehidimiz var…Giresun öyle sıradan bir memleket değil arkadaşlar tarihi ile kültürü ile kimselere nasip olmayacak kıymetlere sahip.

Bir memleket için çok önemli olan müzik konusuna değinelim:Giresun müziği kaldı mı acaba ? TRT gibi kurumlarda onca repertuvara girmiş eserlerimiz var,avamı bıraktım müzik yapanlar bile bilmiyor okumuyor,okuyamıyooooorrr..! Dört duvar arasına sıkışmış popilist gürültüler düğün,dernek heryerde aldı başını gidiyor ve mantar gibi müzik yapanlar türüyor. Peki neden ulusal anlamda ses getiren bir isim çıkartamıyoruz ? eksik ne sizce ? işte bunlar hep STK eşiğinden geçen kavramlar. Ne yazık ki dünyayı,ülkeyi geçtik kendi memleketimizin cahili olduk. Yıllardır etkinliklerimizde hemen hemen aynı simalar ve aynı türde müzikler vede özden çoook uzak…

İstanbul’u ölçü alırsak eğer bizler büyük şehir belediyede güçlü isimlerle temsil edilemiyorsak eğer nufus olarak önde olduğumuz ilçelerde yıllardır belediye başkanları çıkartamıyorsak ( Beykoz mesela ) parlementoya STK gücü ile 4-5 vekil sokamıyorsak şapkayı önümüze koyup samimiyetle eni-konu düşünmemiz gerek.

STK’lar kendi halkına ulaşamıyor demiştik.Cevap olarak her yıl yaptığımız feshane geleneği ve o muhteşem kalabalık akla gelebilir.Ama o gelenlere hakim değiliz ki ? o gelenlere bir şey veremiyoruz ki ! vur patlasın çal oynasın yalnızca.. Yada yapıyoruzda yaptıklarımızı anlatamıyoruz.

Hülasa kendi adıma STK olarak eksiklerimiz olduğunu düşünüyorum fazlası ile. Dahası biz Giresun’umuzu iyi tanımıyoruz,anlamıyoruz,idrak edemiyoruz.Çünkü Giresun olanca ihtişamı ile bizi parlatacak yegane unsurdur.

Hep aklıma takılır Antep,Urfa,Maraş gibi illerimiz adlarının önüne haklı olarak ünvan aldı.Oysa asla küçümsemiyorum ancak bu illerde bölgesel kahramanlıklar gösterildi Allah sonsuz razı olsun onlardan. Giresun’un suçu ne peki ? hiç bir payeyi hak etmedi mi ?

İşgal dahi görmeden iki gönüllü alayla cephe cephe binlerce gönüllü evladını kabri dahi unutulan Anadolu topraklarında şehit vereceksin ve gık dahi çıkaramayacaksın ! Allah aşkına bu kimseyi rahatsız etmiyor mu ? içi sızlamıyor yanmıyor mu ? Üniversitemizde,stadyumumuzda vb neden OSMAN AĞA adını kullanamıyoruz ? o güzelim heykelini Giresun merkezde dikecek yer bulamıyor Tamdereye yasak savar gibi ancak dikebiliysoruz ! Nedir bunun izahatı ? var mı bir açıklaması ? var mı bir yiğit çıkıp bu konuda ” budur ! yoksa Giresun’un gücünü görürsünüz ! ” diyecek. İsyan et,baş kaldır demiyorum sakın ha ! çık kendini meşru davanı savun yalnızca.

STK’lar önce bunu çözsün sonra bakın nasıl halkın gönlünde taht kurup emellerine ulaşıyorlar…

Saygılarımla….

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 
BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 22 15 5 1 53
2 . GÖRELESPOR 22 14 7 1 49
3 . Haçkaspor 22 12 3 7 39
4 . Araklı 1961 22 11 4 7 37
5 . T.Doğanspor 22 10 7 4 37
6 . Yakutiyespor 22 9 7 6 35
7 . Arhavispor 22 9 5 8 32
8 . 1926 Bulancakspor 22 9 2 11 29
9 . Çayelispor 22 7 7 8 28
10 . K.Belediyespor 22 7 5 10 26
11 . Iğdır Esspor 22 9 2 11 26
12 . Bayburt Bld. 22 4 4 14 17
13 . Serhat Ardahan 22 3 4 15 13
14 . S.Gençlerbirliği 22 2 2 18 8
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz