Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ağlatma Bizi Çocuk…

Ağlatma Bizi Çocuk…

Karadeniz’in Yaşanabilir Tek Adası Onların Da Dikkatini Çekti…

Karadeniz’in Yaşanabilir Tek Adası Onların Da Dikkatini Çekti…

Düşler Vadisi İle Gururlandık…

Düşler Vadisi İle Gururlandık…

Galibiyetle Dönün…

Galibiyetle Dönün…

Öncü, Görevine Başladı…

Öncü, Görevine Başladı…

Tarihi Yapılara TKDK Desteği…
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 6 Ekim 2018 - 00:03:46
  •  15
Tarihi Yapılara TKDK Desteği…

Tarihi ve kültürel değere sahip tescilli yapılar, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu desteğiyle restore edilip işletmeye dönüştürülebilecek. Kültür varlığı olarak tescil edilmiş tarihi yapıların TKDK desteklerinde yatırım konusu olabilmesi için, İl Koordinatörlüğü’nde konu uzmanlarının katılımı ile bir toplantı düzenlendi.

TKDK Giresun Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, destekleme süreciyle ilgili TKDK Toplantı Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, il genelinde tarihi değere sahip olan unutulmaya yüz tutmuş yapıların cazibe merkezi olarak değerlendirilebilmesi için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Desteklemedeki amacın hem girişimcilere öncülük etmek hem de tarihi yapıların restore edilerek tekrar ayağa kaldırılmasını sağlamak olduğunu belirten Kurşun, “Ancak bazı yapılar, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni gibi evrak eksikliğinden dolayı kurumumuz hibe destekleri kapsamına alınamıyordu. İmar affı ile birlikte söz konusu eksikliklerin giderilmesi imkanı oluşmuştur.” diye konuştu.

Kurşun, gerekli şartları sağlayan yapıların TKDK projeleri kapsamında değerlendirilebileceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu yapıların işletmeye dönüştürülebilmesi için öncelikle restore edilerek ayağa kaldırılması sağlanmalıdır. Bunun için öncelikle tarihi yapıların rölöve-restitüsyon-restorasyon projelerinin hazırlanması ve bu projelerin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanması gerekmektedir. Restorasyon işleri çerçevesinde yapılacak harcamaların yüzde 55’i TKDK hibelerinden karşılanabilir.”

Zeytinlik semti, Giresun Kalesi, Keşap Yolağzı ve Yağlıdere Vadisi gibi tarihi ve kültürel değere sahip lokasyonlara işaret eden Kurşun, “Tescilli yapılara sahip olan ya da bu türdeki yapıları 10 yıllığına kiralayan yatırımcılar, gerekli koşulları sağlamaları halinde TKDK hibe desteklerinden faydalanabilirler.” ifadesini kullandı.

Kurşun, Giresun’un Tirebolu ilçesindeki restorasyon çalışmalarını da içeren “Tripolis Konağı” adlı turizm projesinin sözleşme aşamasına geldiğini vurgulayarak, “Bu yatırım, konuyla ilgili önemli bir başlangıç olmuştur. Yeni yatırımlara öncülük edebilmek için kurumumuzla iletişime geçen herkese gerekli yönlendirmeleri yapmaktan mutluluk duyacağız.” diye konuştu. Kurşun, kurumun 12 bin avroya kadar olan projelendirme desteğinin, bu tip yatırımlarda çok önemli katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya, Giresun Üniversitesi Görele Güzel Sanatlar Fakültesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Gazanfer İltar, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Giresun Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Aladağ ve Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği (GİRTAB) Müdürü Tamer Uzuner de katıldı.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz