Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Giresun Barosu’ndan Çocuk Haklarına Vurgu…

Giresun Barosu’ndan Çocuk Haklarına Vurgu…

Eski Beşiktaşlı Gökhan Keskin’in Babası Vefat Etti…

Eski Beşiktaşlı Gökhan Keskin’in Babası Vefat Etti…

Kaymakam Ermiş’ten Ortopedik Engelli Öğrenciye Ziyaret…

Kaymakam Ermiş’ten Ortopedik Engelli Öğrenciye Ziyaret…

Giresun Üniversitesi, Giresun Değerlerini Unutmadı…

Giresun Üniversitesi, Giresun Değerlerini Unutmadı…

Hareketsiz Yaşam Felç Riskini Genç Yaşlara İndirdi…

Hareketsiz Yaşam Felç Riskini Genç Yaşlara İndirdi…

Tığlı’dan Bakana Fındık Sorusu…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 25 Temmuz 2018 - 22:49:28
  •  56
Tığlı’dan Bakana Fındık Sorusu…

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, fındığın sorunları ve rekoltesiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Tığlı, önergesinde, “Ülkemizde ABD, İtalya, İspanya, Fransa, İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Çin’den daha çok fındık üretildiği halde AKP’nin yanlış ve yanlı tarım politikaları nedeniyle hak ettiği değeri bir türlü bulamamıştır” dedi.

Karadeniz’e kıyı olan yaklaşık bütün illerde fındığın yetiştirildiğini aktaran Tığlı, önergesinde şunları dile getirdi:

“Dünyada üretilen fındığın yaklaşık yüzde 70’i ülkemizde üretilmektedir. Ülke ekonomisine verdiği katkı ile önemli tarımsal ürün olan fındık, başta Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin, Samsun, Gümüşhane, Sinop, Kastamonu, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Kocaeli, Bolu, Tokat olmak üzere hemen hemen Karadeniz’e kıyısı olan her ilde yetiştirilmektedir.

Rekoltenin tespit edilmesinde kimlerin sorumlu olduğunu ve hasat zamanından önce fındık rekoltesi üzerine yapılan manipülasyon içerikli açıklamalar ve bu açıklamalara bağlı arz talep dengesini belirleyen fiyat politikalarının tek amacı, üreticinin elindeki fındığı ucuza kapatmaktan başka bir şey değildir. Fındık üzerine oynanan bu oyunlar üreticinin menfaatine değil de fındık alımlarını tekelleştirenlerin menfaatlerini ön plana çıkartmaktadır.”

Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde rekolteyi öne çıkararak şunları sordu:

Fındık rekolte tespit çalışmalarının komisyonlarca yürütülmesi ve ardından Bakanlığınızca duyurulmasının, rekolteye yönelik farklı tahminlerin yapılmasının ve piyasada fiyat dalgalanmasının önüne geçilmesine yönelik bir karar olduğu defalarca vurgulanmıştır.

Buna ilişkin olarak; 2018 fındık rekoltesine ilişkin olarak Bakanlığınız tarafından yapılan çalışmalar nelerdir? Rekolte tespit komisyonlarından bakanlığınıza ulaştırılmış veriler dışında, kimi kurum ve kuruluşlar tarafından basın yayın organları kanalıyla rekolte tahmini paylaşımını doğru buluyor musunuz? 2018 hasat dönemi ülkemizdeki fındık rekoltesi ne kadardır?

Mayıs 2018 tarihinde İspanya’da yapılan Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde (INC) Türkiye için belirlenen 2018 yılı rekolte verileri doğru mudur? Bu veriler ile diğer kuruluşların tahmini verileri arasındaki farkı neye bağlıyorsunuz?

Fındık fiyatlarının düşük olması için rekoltenin yüksek gösterildiği haberleri basında yer almaktadır. Bakanlık tarafından yapılan araştırmalara göre rekolteyi yüksek gösteren kurum ve kuruluşlar var mıdır? Varsa bunlar hangi kurum ve kuruluşlardır? Fındık fiyatlarının manipüle edilmesinin önüne geçmek ve üreticiden yana olmak için ne gibi yaptırımlarınız olacak?

İktidarın uyguladığı ekonomi politikaları nedeniyle artan döviz karşısında maliyetlerde her geçen gün yükselmektedir. Döviz artışından üreticiyi korumak için aldığınız önlemler var mıdır? Varsa bu önlemler nelerdir?

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 9 8 1 0 25
2 . GÖRELESPOR 9 6 3 0 21
3 . T.Doğanspor 9 4 2 3 14
4 . Iğdır Esspor 9 4 2 3 14
5 . Yakutiyespor 9 3 5 1 14
6 . 1926 Bulancakspor 9 4 1 4 13
7 . Haçkaspor 9 3 3 3 12
8 . Arhavispor 9 3 3 3 12
9 . Araklı 1961 9 3 2 4 11
10 . K.Belediyespor 9 2 2 5 8
11 . Çayelispor 9 1 5 3 8
12 . Serhat Ardahan 9 2 2 5 8
13 . Bayburt Bld. 9 2 1 6 7
14 . S.Gençlerbirliği 9 2 0 7 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz