Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Vali’den Gaziler Günü Mesajı…

Vali’den Gaziler Günü Mesajı…

Başkan Aksu’dan 19 Eylül Mesajı…

Başkan Aksu’dan 19 Eylül Mesajı…

Erener’den “Gaziler Günü” Mesajı…

Erener’den “Gaziler Günü” Mesajı…

Hemşerimiz Kurt’tan Kaymakam Ermiş’e Milli Forma…

Hemşerimiz Kurt’tan Kaymakam Ermiş’e Milli Forma…

Uluslararası Çocuk Merkezi Uzmanları Giresun’da…

Uluslararası Çocuk Merkezi Uzmanları Giresun’da…

Tığlı:Engelli Vatandaşlardan Almış Olduğunuz Her Bir Oyun Hakkını Neden Vermiyorsunuz?
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 12 Eylül 2018 - 14:19:48
  •  24
Tığlı:Engelli Vatandaşlardan Almış Olduğunuz Her Bir Oyun Hakkını Neden Vermiyorsunuz?

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’dan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı’na 2015 yılı seçim beyannamesine göre engelli vatandaşlarımızın hayat kalitesini arttırmak için verdiğiniz vaatleri neden yerine getirmediniz? diye sordu.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan 2017 Dünya Engelli Raporu’na göre dünyada 1 milyarın üzerinde engelli insanın olduğu belirtilmiştir. 2017 yılı sonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde 5 milyon civarında insanımızın en az bir engeli olduğu belirtilmiştir.

Engelli vatandaşlardan almış olduğunuz her bir oyun hakkını neden vermiyorsunuz?

Tığlı, “Hayatın her alanında yaşam zorluğu çeken engelli vatandaşlarımız, evlerinin dışında sosyal ve kültürel alanlardan faydalanmak için başkalarından yardım almaya mahkûm hale getirilmişlerdir. Gerek kaldırımlarda, gerek toplu ulaşım araçlarında, gerekse üst geçitlerde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmalar çözüm odaklı olmamıştır” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “doğduğu ve yaşadığı şehir olan Giresun’da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yaya alt ve üst geçitlerinin engelli vatandaşlarımızın kullanıma uygun olmadığını söylerken Engelli vatandaşlarımıza ülke bütçesinden yaptığınız maddi yardımları mı yoksa onların engellerini ortadan kaldıracak imar düzenlemelerini ve çalışmalarını mı daha faydalı buluyorsunuz? ” diye sordu.

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a şu soruları sordu:

– Karadeniz sahil yolu, Giresun geçişinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kaç adet yaya alt ve üst geçidi bulunmaktadır? Bu geçitler neden engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun değildir?

– Bu geçitlerin her hangi birinde engelli asansörü ya da engelli rampası var mıdır? Varsa asansörler ve engelli rampalar, engelli vatandaşların başka birinden destek almadan kullanabileceği şekilde mi düzenlenmiştir? Kendi başlarına kullanacakları şekilde düzenlenmemişse bunun gerekçeleri nelerdir?

– Giresun genelinde engelli vatandaşların kullanacağı şekilde olmayan hangi alt ve üst geçitler, engelli vatandaşların kullanımına uygun hale gelsin diye düzenleme ve onarım çalışmaları kapsamına alınmıştır?

– Engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun bir şekilde düzenlenemeyecek ya da onarılamayacak olan ve kent estetiğini bozan geçitler ne zaman kaldırılacaktır?

– Karadeniz Sahil Yolu’nu aşarak, güvenli bir şekilde engelli vatandaşlarımızın sahile ulaşması için Giresun Belediyesi ile yapılan çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Yoksa neden bugüne kadar ortak bir çalışma yapılmamıştır?

– Karadeniz Sahi Yolu güzergâhında bulunan ve karayolları genel müdürlüğü tarafından yapılan üst geçitler, neden Giresun Belediyesi’ne devredilmemiştir? Devredilmeyen bu üst geçitlerden kaynaklı yaşanan problemler nedeniyle, Giresun Belediyesi hedef haline mi getirilmek istenmektedir?

– AKP’nin 2015 yılı seçim beyannamesine göre engelli vatandaşlarımızın hayat kalitesini arttırmak için verdiğiniz vaatleri neden yerine getirmediniz? Engelli vatandaşlardan almış olduğunuz her bir oyun hakkını neden vermiyorsunuz?

– Engelli vatandaşlarımızın toplumla kaynaşmasını sağlamak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla yapılan çevre düzenlemesi, yaya yolu, asansör ve benzeri altyapı çalışmaları nelerdir? Ve bu çalışmalar için ne kadar bütçe kullanılmıştır?

– Engelli vatandaşlarımıza ülke bütçesinden yaptığınız maddi yardımları mı yoksa onların engellerini ortadan kaldıracak imar düzenlemelerini ve çalışmalarını mı daha faydalı buluyorsunuz?

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Fatsa Belediye 26 20 5 1 65
2 . Ünye 1957 26 15 6 5 51
3 . Yeni Amasya 26 14 8 4 50
4 . Ladik Bld. 26 14 7 5 49
5 . Çarşambaspor 26 13 6 7 45
6 . Sarkışla Bld 26 12 8 6 44
7 . Atakum Bld. 26 12 7 7 43
8 . 1926 Bulancak 26 7 11 8 32
9 . Turhalspor 26 10 2 14 32
10 . Sinopspor 26 6 8 12 26
11 . GÖRELESPOR 26 6 6 14 24
12 . Sivas Demir 26 4 4 18 16
13 . Ç.Eti Gençlik 26 4 3 19 15
14 . Orduspor 26 2 5 19 -1
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz