Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği…

Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği…

Buse Tosun Romanya’da Tarih Yazdı!…

Buse Tosun Romanya’da Tarih Yazdı!…

“Giresunlu Takımına Sahip Çıksın”…

“Giresunlu Takımına Sahip Çıksın”…

Türkiye Şampiyonasına Katılacaklar…

Türkiye Şampiyonasına Katılacaklar…

Prof. Dr. Hayrettin Cebeci Vefat Etti…

Prof. Dr. Hayrettin Cebeci Vefat Etti…

Unutma!Çocuktan Gelin Olmaz…
 • NurKILIÇ
  • Nur KILIÇ
  • nur.kilic@goreleden.com
  • 7 Kasım 2018 - 23:36:07
 • 11

Türk Ceza Kanunu’na göre on beş yaşını doldurmamış kimseler çocuk gelin/damat sayılmaktadırlar. Uluslararası edebiyat ta ise bu yaş on sekiz olarak kabul edilmektedir.
Evlilik müessesesinde yaş olgusu çok önemlidir. İdeal evlilik yaşının uluslararasına göre on sekiz olarak kabul edilmesinin elbette ki sebepleri var. Biyolojik ve psikolojik olarak insanların çocukluk, ergenlik ve yetişkin dediğimiz dönemleri var. “Yetişkin benlik” durumuna biz 20 yaşından itibaren ulaşmaya başlıyoruz. Evlilikte “yetişkin ben” durumunda yapılan bir durum olduğuna göre, o zaman şunu söyleyebiliriz; “20’li yaşlardan sonra, yani yetişkin ben durumuna geldiğimiz süreçten sonra yapılan evlilikler daha sağlıklıdır.” İnsanların gelişim evreleri biyolojik ve psikolojik olarak şöyledir; ilk çocukluk yaşı 2-6, son çocukluk yaşı 6-11 ve ergenlik dönemi ise 13-20 yaşları arasındadır. Ki bu sayılar çevreye, beslenme şekline, kişinin psikolojik durumuna vb sebeplere göre değişiklik göstermektedir.
Daha gelişimini tam anlamı ile tamamlamamış bir birey ile yetişkin bir bireyin evlilik yapması, gelişimini tamamlamayan tarafı psikolojik, fiziksel ve ruhsal olarak oldukça olumsuz etkileyecektir.
Ve maalesef ülkemiz de çocuk gelin sorunu ilk sıralarda yer alıyor. Az gelişmiş ülkelerdeki yoksul aileler, hanelerinin yoksulluğunu azaltmak için; arkadaşlarıyla oyun oynayacak yaşlardaki kız çocuklarını, babası hatta dedesi yaştaki adamlarla evlendirmektedirler. Pek çok kez, bu çocuklar, yaşlı adamların ikinci eşi veya üçüncü eşi olmaktadırlar. On’lu yaşlardaki bu kız çocukları, doğum yapmakta, ev işleri yapmakta ve hatta koca baskılarına maruz kalmaktadırlar. Bu çocuklardan bazıları, tüm bunlara dayanamayarak intihar etmektedirler. Ülkemiz gelişmekte olan bir ülke iddiasında, ancak, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ve ülkemizin pek çok bölgesinde, on’lu yaşlardaki kızlarımız, bin veya iki bin dolar karşılığında, 40’lı, 50’li ve 60’lı yaşlardaki erkeklerle evlendirilmektedirler.
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada çocuk gelinlere en yüksek oranda rastlanan ülkeler sıralamasında, ilk sıraları Batı-Doğu-Orta Afrika ülkeleri ile Güney Asya ülkeleri alıyor. Türkiye ise Avrupa ülkeleri olarak değerlendirilen ülkeler arasında erken evlilik oranı yüzde 17 olan Gürcistan’ın ardından yüzde 14 oranıyla ikinci sırada görülüyor.
Medyada istatistikler havada uçuşuyor. Çocuk gelinlerin gerçek sayısı bilinmiyor. Polisin verilerine göre Türkiye’de;
* Her üç evlilikten biri çocuk evliliği.* Evlendirilen kız çocukların üçte birden fazlası kuma.* Her yıl üç yüz bin evlilik yapılıyor, bunun yüz bini çocuk evliliği.* Evlilik yaşı kız çocuklarda 12’ye kadar düşüyor.* Çocuk evliliklerinde Türkiye dünyada ilk onun içinde.
Ülkemiz de çocuk yaşta evlendirilen kızlarımızla ilgili pek çok haber duymaktayız. Bunlardan bir kaçı;
Diyarbakır’da 23 yaşındaki S.A. ile beraber yaşamaya zorlanan 16 yaşındaki Zehra Çelik intihar etti.2 Ocak 2013
Gaziantep’in Nizip ilçesinde dayısı tarafından 17 bin lira karşılığında kendisinden 20 yaş büyük bir adamla evlendirilmek istenen 17 yaşındaki kız çocuk kaçarak polise sığındı. Kız çocuğun dayısı ve evlendirilmek üzere olduğu adamla ilgili soruşturma başlatıldı.10 Ocak 2013
Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde beşik kertmeleriyle evlendirilmek istenen 14 ve 15 yaşındaki iki kız çocukla, berdelle evlendirilmek istenen 15 yaşındaki kız çocuk devlet korumasına alındı. 16 Ocak 2013
Adana’da 15 yaşındaki iki kız çocuğun berdel usulü birbirlerinin ağabeyleriyle evlendirildikleri ortaya çıktı, çocuklar korumaya alındı.27 Şubat 2013
Mersin’de 15 yaşında amcasının oğluyla evlendirilen Gülistan, 3.5 aylık hamileyken eşi tarafından öldürüldü. 4 Mayıs 2014 ve buna benzer daha nice çocuk gelinler yazmakla bitmiyor sadece bir kaçı bunlar kıymayın çocuklarınıza…

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 8 7 1 0 22
2 . GÖRELESPOR 8 5 3 0 18
3 . Iğdır Esspor 8 4 2 2 14
4 . Yakutiyespor 8 3 4 1 13
5 . 1926 Bulancakspor 8 4 0 4 12
6 . T.Doğanspor 8 3 2 3 11
7 . Arhavispor 8 3 2 3 11
8 . Araklı 1961 8 3 1 4 10
9 . Haçkaspor 8 2 3 3 9
10 . Serhat Ardahan 8 2 2 4 8
11 . K.Belediyespor 8 2 1 5 7
12 . Bayburt Bld. 8 2 1 5 7
13 . Çayelispor 8 1 4 3 7
14 . S.Gençlerbirliği 8 2 0 6 6
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz