Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Tirebolulu Melza’nın, Yeni Klibi Büyüledi!…

Tirebolulu Melza’nın, Yeni Klibi Büyüledi!…

Eynesil Belediyespor, İlk  Maçında Berabere Kaldı…

Eynesil Belediyespor, İlk Maçında Berabere Kaldı…

Temsilcimiz Görelespor, Zirveye Bir Adım Daha Yaklaştı!…

Temsilcimiz Görelespor, Zirveye Bir Adım Daha Yaklaştı!…

İmamoğlu’ndan Dural ve Görele’ye Selam….

İmamoğlu’ndan Dural ve Görele’ye Selam….

Fındık Üreticisine Kar Şoku…

Fındık Üreticisine Kar Şoku…

Üreticilere “Fındık Yeşil Kokarcası” İle Mücadele Uyarısı…
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 1 Temmuz 2018 - 23:20:41
  •  107
Üreticilere “Fındık Yeşil Kokarcası” İle Mücadele Uyarısı…

Fındık Araştırma Enstitüsü yetkilileri, üreticilere kalite ve verim için “fındık yeşil kokarcası” ile mücadele uyarısında bulundu. Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar,  fındık üreticilerinin külleme, fındık kurdu, mayıs böceği, dalkıran gibi zararlı ve hastalıkları iyi tanımaları ve gerekli durumlarda mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.Hem verimi hem de kaliteyi azaltan fındık yeşil kokarcasına karşı mücadelenin genellikle gözardı edildiğini vurgulayan Akar, bunun da nedeninin zararının pek fazla bilinmemesi olduğunu belirtti. Akar, fındık yeşil kokarcasının 11-15 milimetre boylarında genellikle yeşil renkte, bazen kahve ya da yeşilimsi kahve renkte olduğunu aktararak, erginlerinin mart sonu-nisan başında fındık yapraklarının altına açık yeşil renkte yumurtalarını bıraktıklarını ifade etti.

Temmuzdan itibaren bu zararlının, iç doldurmakta olan fındık meyvelerinden beslendiğine işaret eden Akar, bunun sonucunda da karakaramuk olarak bilinen zarar, şekilsiz ve buruşuk iç oluşumu ve en önemlisi de lekeli içler görülmesine yol açtığını söyledi. Akar, sarıkaramuk, karakaramuk ve boş meyvenin verimi doğrudan azalttığı için kolay göze çarptığını dile getirerek, “Ancak geç dönemde oluşan lekeli iç zararı harmanda anlaşılamaz. Lekeli iç zararı çoğunlukla fındığın fabrikalarda işlenmesinden sonra fark edilir ki bu da üründe fire miktarının artmasına sebep olur.” diye konuştu.Lekeli iç zararına sahip fındıklarda acılaşma, iç çürük oluşabildiğini ve ürünün raf ömrünün kısaldığını belirten Akar, Türk fındığının kalitesini düşüren bu zararlıya karşı yeterli kültürel önlemler alınması ve gerekli olduğu durumlarda kimyasal mücadele uygulanması gerektiğini vurguladı.Akar, ilk ilaçlama zamanının geçmiş olmasına rağmen özellikle lekeli iç zararının oluşumunun hala önlenebileceğinin altını çizerek, ilaçlamaya ilişkin şu önerilerde bulundu:

“Temmuz ayının ilk haftasında bahçede yapılacak gözlemlerde ocak başına ortalama 1 nimf bulunması durumunda ikinci bir ilaçlamaya ihtiyaç duyulur. İkinci ilaçlama ile hem nimfler hem de yeni dönem erginler hedef alınır. Bu ilaçlama lekeli iç zararını azaltmak açısından önemlidir. Bu ilaçlamada dikkat edilmesi gereken nokta ise hasada az bir süre kaldığı için seçilecek bitki koruma ürününün etiketinde yer alan ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süredir. Bu süreye dikkat edilmesi kalıntı riski açısından büyük önem taşımakta olup, ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken 7 ila 14 günlük sürede bitki koruma ürünleri tercih edilmelidir.” Türkiye’ye büyük miktarlarda döviz girdisi sağlayan fındığın kalitesinin ihracattaki öneminin hiçbir zaman gözardı edilmeyeceğine dikkati çeken Akar, “Bu nedenle de üreticilerimize, bahçelerinde fındık yeşil kokarcası olup olmadığını tespit ederek bir an evvel kimyasal mücadele yapmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 
BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 23 15 6 1 54
2 . GÖRELESPOR 23 15 7 1 52
3 . Haçkaspor 23 13 3 7 42
4 . Araklı 1961 23 11 5 7 38
5 . T.Doğanspor 23 10 8 4 38
6 . Yakutiyespor 23 9 7 7 35
7 . Arhavispor 23 10 5 8 35
8 . 1926 Bulancakspor 23 9 3 11 29
9 . Çayelispor 23 7 8 8 29
10 . Iğdır Esspor 23 10 2 11 29
11 . K.Belediyespor 23 7 5 11 26
12 . Bayburt Bld. 23 4 4 15 17
13 . Serhat Ardahan 23 3 5 15 13
14 . S.Gençlerbirliği 23 2 2 19 8
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz