Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Giresun Barosu’ndan Çocuk Haklarına Vurgu…

Giresun Barosu’ndan Çocuk Haklarına Vurgu…

Eski Beşiktaşlı Gökhan Keskin’in Babası Vefat Etti…

Eski Beşiktaşlı Gökhan Keskin’in Babası Vefat Etti…

Kaymakam Ermiş’ten Ortopedik Engelli Öğrenciye Ziyaret…

Kaymakam Ermiş’ten Ortopedik Engelli Öğrenciye Ziyaret…

Giresun Üniversitesi, Giresun Değerlerini Unutmadı…

Giresun Üniversitesi, Giresun Değerlerini Unutmadı…

Hareketsiz Yaşam Felç Riskini Genç Yaşlara İndirdi…

Hareketsiz Yaşam Felç Riskini Genç Yaşlara İndirdi…

Üretim Olmayan Yerde İthalat Artar…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 18 Ağustos 2018 - 17:19:56
  •  26
Üretim Olmayan Yerde İthalat Artar…

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “bazı tarım ürünlerinin ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanması üreticiyi bitirecektir” dedi.

Tığlı, “Ekonomik krizin hızla tırmandığı ve yine ‘teğet’ geçmediği ülkemizde 15 Ağustos 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan ‘Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar’a göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hiçbir gümrük vergisi ödemeden 750 bin ton buğday ve mahlut, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirinç ithalatı için tarife kontenjanı açılmasının zamanı yanlıştır. 4 milyon hektarlık tarım alanının yok olduğu Türkiye’de her yıl ortalama 4 milyon ton buğday ithal ediyor. Üretim olmayınca ithal ürünlere yönelmek her ne kadar kaçınılmaz gibi görünse de çiftçinin mahsulünü kaldırmaya başladığı bu günlerde, böyle bir karar almak, zamanlama açısından fiyatları baskılamaktan başka bir şey değildir. Gümrük vergisinin sıfırlanması kısa vadede fiyatları düşürmek gibi algılansa da orta ve uzun vadede üreten çiftçiyi ve yerli üretimi riske atmaktır. Son 16 yıllık dönemde iyice küçülen tarım alanlarında yeterli üretim yapılmıyor. Üretim durmuş ve bitme noktasında. Dolayısıyla, çiftçi son günlerde yükselen döviz karşısında iyice çaresiz kalmış ve borcunu ödeyemez hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

ARTAN DÖVİZ ÇİFTÇİYİ VURDU

CHP’li Tığlı, “15 Ağustos 2017 tarihinde 3.50 kuruş seviyelerinde olan 1 Amerikan doları, bu yılın 15 Ağustos’un da 6.45 seviyelerinde, dizginlenmeye çalışılmaktadır. 2018 yılı sonunda ne olacağını, ne kadar daha yükseleceğini kestirebilmek güç. Son 1 yıl içinde meydana gelen bu devalüasyon karşısında üretici ekemez, ektiğini biçemez, biçtiğini toplayamaz ve topladığını satamaz hale gelmiştir. İktidarın iktisat politikaları üreticiden yana değil, üreticinin ürettiği ürünü yok pahasına alan baronlardan yana olmuştur. Üretimin az olduğu ülkemizde üretim maliyet girdilerinin döviz cinsinden ele alınması, üretimin bitmesindeki en büyük nedendir. Kendini güvence altında hissetmeyen üretici, maalesef nasıl üreteceğini bilemez ve pazara çıktığında nasıl satacağını planlayamaz hale gelmiştir” dedi.

FINDIK FİYATLARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?

Tığlı, Dünyanın fındık üretim merkezi olan Türkiye’de; Doğu Karadeniz’de rekoltede her yıl istikrarlı bir düşüşün söz konusu olduğunu ve dünyanın en kaliteli fındığı olan Giresun Kalite Fındık’ın artık istenilen seviyede üretilmediğini, üretilenin de kalitesinde ciddi bir düşüş olduğunu vurguladı.

Tığlı, “Batı illerinde taban arazilerde daha az maliyetle üretim yapan çiftçi, ürettiği fındık yanında dönüm başı aldığı alan bazlı destekle de üretimine devam ediyor. Oysa Karadeniz coğrafyasında, eğimli arazilerde bölünerek iyice küçülmüş, yaşlı ve verimden düşmüş parseller de yüksek maliyetlerle üretim yapılmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla burada acil can suyuna ihtiyacı olan fındık üreticisi, Doğu Karadeniz üreticisidir. Fındık alım fiyatlarının açıklanmaması, Kurban Bayramı öncesi küçük üreticiyi elindeki ürününü satma telaşına düşürmüştür. Hükümet, fındık taban fiyatını açıklamakta geç kalmıştır ve ne kadar gecikirse vatandaş o kadar zarar edecek ve elindeki ürünü, piyasa aktörlerinin belirlediği fiyatlardan yok pahasına satmak zorunda kalacaktır. Devletin bir an önce taban fiyatını açıklaması ve üreticinin ürününü güvenle verebileceği kendi kurumu olan FİSKOBİRLİK eliyle alım yapmaya başlaması gerekir” diye konuştu.

FINDIK FİYATLARI 18 TL AÇIKLANSA BİLE AZDIR

Necati Tığlı, “Giresun’da ve diğer illerde üretilen fındığın hangi koşullarda üretildiğini çok iyi bildiklerini ve fındık alım fiyatlarının neden en az 18 TL olması gerektiğini şöyle açıkladı:

>> Üretim maliyetlerinin çok yüksek olduğunu bildiğimiz için, fındık taban fiyatı 18 TL olsun dedik.

>> Rekolte gerçekleri yansıtmadığı için fındık taban fiyatı 18 TL olsun dedik.

>> Enflasyon tahminlerinin yüzde 18’lere çıktığı, asgari ücretin 1603 TL, açlık sınırının 1.715 TL ve yoksulluk sınırının 5.584 TL olduğu için, fındık taban fiyatı 18 TL olsun dedik.

>> Türk Lirasının Amerikan Doları ve diğer dünya para birimleri karşısında değer kaybettiği için, fındık taban fiyatı 18 TL olsun dedik.

>> Dünyanın en kaliteli fındığı hak ettiği değere yaklaşsın diye, fındık taban fiyatı 18 TL olsun dedik.

>> Devlet fındığa hak ettiği değeri verirse, bugün fındık piyasasını ellerinde tutanlar fiyatları manipüle edemesin diye fındık taban fiyatı 18 TL olsun dedik.

> Bu saydıklarım ilk akla gelenler, Fındık’ta ki taban fiyat bir an önce açıklanmalıdır. Ve bu taban Fiyat’ta en az 18 TL olmalıdır

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 9 8 1 0 25
2 . GÖRELESPOR 9 6 3 0 21
3 . T.Doğanspor 9 4 2 3 14
4 . Iğdır Esspor 9 4 2 3 14
5 . Yakutiyespor 9 3 5 1 14
6 . 1926 Bulancakspor 9 4 1 4 13
7 . Haçkaspor 9 3 3 3 12
8 . Arhavispor 9 3 3 3 12
9 . Araklı 1961 9 3 2 4 11
10 . K.Belediyespor 9 2 2 5 8
11 . Çayelispor 9 1 5 3 8
12 . Serhat Ardahan 9 2 2 5 8
13 . Bayburt Bld. 9 2 1 6 7
14 . S.Gençlerbirliği 9 2 0 7 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz