Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ağlatma Bizi Çocuk…

Ağlatma Bizi Çocuk…

Karadeniz’in Yaşanabilir Tek Adası Onların Da Dikkatini Çekti…

Karadeniz’in Yaşanabilir Tek Adası Onların Da Dikkatini Çekti…

Düşler Vadisi İle Gururlandık…

Düşler Vadisi İle Gururlandık…

Galibiyetle Dönün…

Galibiyetle Dönün…

Öncü, Görevine Başladı…

Öncü, Görevine Başladı…

Vatan ve Vatan Hainliği Üzerine…
 • HüseyinÇAKICI
  • Hüseyin ÇAKICI
  • huseyin.cakici@goreleden.com
  • 13 Ekim 2018 - 21:44:19
 • 17

Bu günlerde bir vatan hainliği lafıdır gidiyor. Ekonomik kıriz var diyenler vatan haini. ABD li bir şirketten neden yardım alıyoruz diyenler, sözüm ona siyasi iktidarın yaptıklarını eleştirenler vatan haini ilan ediliyorlar.
Kim vatan hainidir, kim vatan haini değildir irdelemek gerekir. Vatan hainliğini anlayabilmek için önce vatanı tanımlamak gerekir. Vatan’ı bilmeden hainin ya da vatanseverin kim olduğunu bilmek mümkün değidir. Vatan neresidir? Hangi topraklara vatan denilir. Vatan tutmanın bedeli nedir. Vatan; Öncelikle yaşadığımız, barındığımız, ekip biçerek karınlarımızı, doyurduğumuz, çocuklarımızı yetiştirdiğimiz, bizden sonra yaşamaları için çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız sınırlarını atalarımızın kanla, terle çizdiği topraklarlarımızdır. Binlerce yıllık mücadelenin sonunda kazanılan bu topraklar kutsal topraklardır. Hamurunda şehit kanları, tarladaki çiftçinin bizlere süt et temin eden çobanın, fabrikada emek üretene işçinin, emekçilerimizin terleri vardır. Hala da şehit kanları ile sulanmaktadır.
Birine vatan haini demek için çok düşünmek gerekir. Çünkü dünün vatan hainleri bu günün kahramanları, bu günün kahramanları da yarının vatan hainleri olabilirler. İkisi de görecelidir. Asıl olan bu toprakları aş ekmek kavgasında üreten, hepimizin karınlarını doyuran insanların tavırlarıdır. Bu toprakları bir hiç uğruna başka toplumlara peşkeş çekmek, toprak altı ve toprak üstü değerleri başka toplumların hizmetine sunup asıl sahiplerini ikinci sınıf vatandaş konumuna getirmek vatan hainliğidir. Bu topraklarda gözü olan yabancılarla iş birliği yamak, kişisel çıkarları için toprakların işgal ve istilasına göz yummak ve istilacılara yardım etmek vatan hainliğidir. Yasalarca da ağır ceza ile cezalandırılırlar. Bu toprakların asıl sahipleri vatanlarını satanları, düşmanları hiç bir zaman af etmediler etmezlerde.
Vatan hainliğini bu çerçevede değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.
Güçlü, gönençli, laik ve demokrat, kendine yeten, hukukuk un üstün olduğu özgürce yaşayabileceğimiz bir vatan dileklerimle saygılar sunuyorum. 13.Ekim. 2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni.

 • Etiketler
 • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . GÖRELESPOR 4 3 1 0 10
2 . Kelkit Hürriyet 4 3 1 0 10
3 . Iğdır Esesspor 4 3 0 1 9
4 . Arhavispor 4 3 0 1 9
5 . Tonya Doğanspor 4 2 1 1 7
6 . Araklı 1961 4 2 0 2 6
7 . Bulancak 1926 4 2 0 2 6
8 . S.Gençlerbirliği 4 2 0 2 6
9 . Yakutiyespor 4 1 2 1 5
10 . Bayburt Bld. 4 1 1 2 4
11 . Çayelispor 4 0 2 2 4
12 . Haçkaspor 4 0 2 2 2
13 . Kendirli Bld. 4 0 1 3 1
14 . Serhat Ardahan 4 0 0 4 0
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz