Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Tarhan: ‘Türkiye’de Yapılan Bir Çalışma Var’…

Tarhan: ‘Türkiye’de Yapılan Bir Çalışma Var’…

Erkek Hentbol Milli Takımı Görele’de…

Erkek Hentbol Milli Takımı Görele’de…

Şap Aşılama Kampanyası Başladı…

Şap Aşılama Kampanyası Başladı…

Sait Taş”Önemli Olan İlk Maçlardır”…

Sait Taş”Önemli Olan İlk Maçlardır”…

Fındıkta Piyasa Şartları Bozuldu…

Fındıkta Piyasa Şartları Bozuldu…

Yılmaz: “Üretici Ve Fındık Ortada Kaldı”…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 4 Eylül 2018 - 21:12:50
  •  55
Yılmaz: “Üretici Ve Fındık Ortada Kaldı”…

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, fındığın sorunlarının çözümü için ‘Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ oluşturulması gerektiğine işaret ederek ülkenin gerçek gündeminin de her geçen gün artan geçim sıkıntısı olduğunu belirtti.

Yılmaz, İl Genel Meclisi Eylül toplantısında söz alarak gündem dışı bir konuşma yaptı. Son iki ayda Giresun ve ülkenin gündeminin yaşanan geçim sıkıntısı olduğunu ifade eden Yılmaz, “Gerçek gündem halkımızın iliklerine kadar hissettiği, Türkiye’nin çatırdayan ekonomisi, yüzde 50’ye yaklaşan devalüasyon, çıldıran döviz kurları, tüm bunlara paralel zam furyası, daha da artan geçim sıkıntısıydı” dedi.

Diğer bir gündemin pazara inen ancak fiyatı belli olmayan fındık olduğuna değinen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Fındığımız adı serbest ama kendisi monopol olan piyasada, yani iç alıcısı, dış satıcısı, dış alıcısı da tek olan bir piyasada 2 dolar civarında satılmaktadır. AKP iktidarı da, bu aralar adını yani tabelasını değiştirmekle meşgul olan eski adı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, yeni adı Tarım ve Orman Bakanı ile birlikte bazı milletvekilleri de bu yoğun emek sömürüsünü yani ortalama 3 dolardan 2 dolara düşen fındık fiyatlarını hükümetin izlemeye devam edeceğini söylemekteler. Bu yeni kurulan partili cumhurbaşkanlığı sisteminin genelde ekonomiye, özelde fındığımıza hayırlar getirmediği ortadadır. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planından Tarım ve Hayvancılık adına özelde fındık adına sadece tabela değişikliği çıktı. Bakanlığın adından hayvancılık çıkarılarak 30 yıl önceki Özal’ın modeline geri dönüldü. Sürekli tabela değiştirmekle, ne hayvancılığın, ne tarımın, ne gıdanın, ne de özelinde fındığın sorunları çözülür.”

CHP’li Yılmaz, “16 yıllık AKP iktidarı özellikle engebeli arazisi itibarı ile fındık dışında alternatifi olmayan 1.standart bölge denilen Giresun-Ordu-Trabzon illerinin, yoğun olarak çalışan fındık üreticilerine başlıca şu kötülükleri yapmıştır” diyerek şunları sıraladı:

“En büyük üretici birliği olan Fiskobirlik’e sahip çıkmayarak üreticiyi ve fındığı ortada bırakmıştır. Fındık piyasasında oluşan tekelleşmenin karşısında, devletin üreticinin lehine alım müdahalesini zamanında ve yeterli fiyatta gerçekleştirmemiştir. En son, TMO eliyle geçen yıl aldığı fındığı sezon sonu ortalama 12,5 liradan satarak, bu yıl düşük rekolte karşısında dış alıcıların elini rahatlatmıştır.

İki kez Bakanlar Kurulu kararı ile fındık dikim alanlarını, Tokat ve Gümüşhane illerini katarak genişletmiştir. Söküm Kanunu olmasına rağmen, yüzde 6 eğimin altındaki, batı bölgesindeki yeni fındık dikimine göz yumulmuş, özellikle Orman ve Su İşleri Bakanlığı aracılığı ile fındık fidanı yetiştirilerek başlangıçta 200 bin fidan Zonguldak bölgesi orman köylülerine dağıtılmış, böylelikle fındığın merkezi taban arazide düşük maliyetli üretim nedeniyle Batı Karadeniz’e kaymıştır.

Fındık ve Hayvancılık Korelasyonu açısından baktığımızda; Terme, Çarşamba, Bafra ve Sakarya olmak üzere, Doğu Karadeniz illerinin sebze ve hayvancılığının kaba ve kesif yemini karşılayan ovalara fındığın dikilmesi, bizi sebzede ve hayvan yeminde nakliyesi çok pahalı olan, Mersin, Hatay, Adıyaman ve Urfa illerine mahkum etmiş, bu durum pahalı sebze nedeniyle cebimizi, pahalı yem nedeniyle de hayvancılığımızı vurmuştur.

Türkiye’nin bu iktidar dönemindeki yanlış Tarım ve Hayvancılık politikaları ile ‘pahalandığında ithal ederim’ diyerek üreticisini tehdit anlayışı, bugün bizi Uruguay, Romanya, Singapur, Bosna-Hersek, Sırbistan, Brezilya gibi ülkelerin vasıfsız hayvanlarına, yine pek çok ülkenin bakliyat ve gıdasına çok yüksek oranda bağımlı hale getirmiştir. Geçmişte hayvan hastalıkları, sığır vebası, şap, İBR, bugünlerde Antrax yani şarbonda bu ithalat politikalarının cabasıdır. Halk sağlığı da, hayvan sağlığı da tehdit altındadır.

Yasal olarak ‘Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ oluşturulmalıdır. Başta fındık olmak üzere özellikle büyük bölümü döviz karşılığı ihraç edilen ürünlerin fiyat belirlemesinde, ABD’nin badem için 1910 yılından beri uyguladığı Kaliforniya modeli Blue Diamond, Avustralya’nın üzüm için, Fransa’nın erik için uyguladığı fiyat sistemleri gibi ‘Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ oluşturularak, o yılki rekolteye göre, ürün pazara inmeden bir fiyat belirlenerek, bu fiyatın altında ürün ihracına izin verilmemelidir. Tüm tarımsal ürünler için bu model uygulanarak üreticinin korunup zarar görmemesi sağlanabilir. Tarımın sürdürülebilir olması, üreticinin ayakta kalması için pek çok ülkede uygulanan bu fiyat sisteminin zamanı çoktan geldi de geçiyor bile.”

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 4
O G B M P
1 . Fatsa Belediye 26 20 5 1 65
2 . Ünye 1957 26 15 6 5 51
3 . Yeni Amasya 26 14 8 4 50
4 . Ladik Bld. 26 14 7 5 49
5 . Çarşambaspor 26 13 6 7 45
6 . Sarkışla Bld 26 12 8 6 44
7 . Atakum Bld. 26 12 7 7 43
8 . 1926 Bulancak 26 7 11 8 32
9 . Turhalspor 26 10 2 14 32
10 . Sinopspor 26 6 8 12 26
11 . GÖRELESPOR 26 6 6 14 24
12 . Sivas Demir 26 4 4 18 16
13 . Ç.Eti Gençlik 26 4 3 19 15
14 . Orduspor 26 2 5 19 -1
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz