Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Karadeniz’de Fındığa Alternatif Kestane…

Karadeniz’de Fındığa Alternatif Kestane…

Türker”Şenlikoğlu Bildiğiniz Gibi”…

Türker”Şenlikoğlu Bildiğiniz Gibi”…

Kalp Hastalığı Olanlar Soğuklara Dikkat!…

Kalp Hastalığı Olanlar Soğuklara Dikkat!…

Geçmeyen Öksürüğünüz Varsa ve Nefesiniz Daralıyorsa Dikkat!…

Geçmeyen Öksürüğünüz Varsa ve Nefesiniz Daralıyorsa Dikkat!…

Karınca Kalesine Bayrak Dikildi…

Karınca Kalesine Bayrak Dikildi…

Zeybek’ten Şok “Fındık” İddiası…
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 20 Ekim 2018 - 21:59:06
  •  8
Zeybek’ten Şok “Fındık” İddiası…

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Demek ki dış odaklı şirketle AK Partili siyasilerin ilişkileri ortaya çıkacağından korktukları için öneriyi kabul etmediler” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, TBMM’de fındığın sorunlarını araştırmak üzere kurulacak komisyonun reddedilmesiyle alakalı açıklamalarda bulundu. Zeybek, Karadeniz Bölgesi’ndeki fındığın büyük bir bölümünü satın alan İtalyan şirket ile AK Partili siyasetçilerin iş birliği içerisinde olduğunu iddia etti.

Zeybek, fındığın sorunlarıyla ilgili TBMM’ye araştırma önergesi verdiklerini ifade ederek, “Türkiye’deki fındık fiyatlarının üretim kapasitesini, pazarın ve pazarın içerisinde hangi şirketlerin var olduğunu, bu şirketlerin hangi ülke menşeili olduğunu araştırmak için önerge verdik. Bu sene ürün kapasitesinin azlığı da söz konusu, bu tespitleri mevcut hükümet yaptırmaya çalışıyor ama orada bir manipüle yapıyor. Sanki üretim kapasitesi yüksek diyor. Ama kapasiteyi oluştururken ülkede ihracat gerçekleştirirken Türkiye’nin bünyesindeki şirketler mi yapıyor yoksa uluslararası çıkar çevrelerinin şirket çeteleri mi var? Türkiye’deki araştırmalarımızda şunu gördük, dışarıdan gelen İtalyan şirketinin Türkiye’de fındık pazarlama üzerinde etkin rol oynadığını, AK Partili siyasetçilerin bu şirketle iş birliği içerisinde olduğunu biliyoruz. Bunu resmileştirmek ve daha detaylandırmak için meclis araştırması istedik. Dün oylamada başta CHP olmak üzere MHP, İYİ Parti, HDP bu konunun araştırılması için destek verdi” diye konuştu.

NASIL RET OYU VERİRSİNİZ?

“Ne yazıktır ki Karadeniz’de yüzde 60-70 arasında oy alan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin milletvekillerinin hepsi bu konuların araştırılmaması için hayır oyu verdi” diyen Zeybek, “Diğer bölge milletvekillerinin bu konuda ret oyu vermelerini anlarım da, hangi partiden olursa olsun Karadeniz milletvekili olup da ret vermesini anlayamıyorum. Yörenizdeki bu olayı birebir yaşarken buna nasıl ret verirsiniz? Demek ki dış odaklı şirketle AK Partili siyasilerin ilişkileri ortaya çıkacağından korktukları için öneriyi kabul etmediler. Tekelci sermayenin oligarşik yapısı Karadeniz’deki fındığı bu hale getirdi. Yine de diyoruz ki önergeyi siz getirin biz kabul edelim, yeter ki araştırılsın bu konu. Karadeniz’deki fındık üreticisi kazanırsa milletimiz kazanır” ifadelerini kullandı. ORDU OLAY

  • Etiketler
  • Yorumla

 

 ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz ?

BÖLGESEL AMATÖR LİG GRUP 3
O G B M P
1 . Kelkit Hürriyet 9 8 1 0 25
2 . GÖRELESPOR 9 6 3 0 21
3 . T.Doğanspor 9 4 2 3 14
4 . Iğdır Esspor 9 4 2 3 14
5 . Yakutiyespor 9 3 5 1 14
6 . 1926 Bulancakspor 9 4 1 4 13
7 . Haçkaspor 9 3 3 3 12
8 . Arhavispor 9 3 3 3 12
9 . Araklı 1961 9 3 2 4 11
10 . K.Belediyespor 9 2 2 5 8
11 . Çayelispor 9 1 5 3 8
12 . Serhat Ardahan 9 2 2 5 8
13 . Bayburt Bld. 9 2 1 6 7
14 . S.Gençlerbirliği 9 2 0 7 6
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz