Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
erol dede
Haber Girişi: 05.10.2021 - 16:33, Güncelleme: 05.10.2021 - 16:33

CHP’den fındık üretimi ve korunması hakkında kanun teklifi!...

 

CHP’den fındık üretimi ve korunması hakkında kanun teklifi!...

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, hazırladığı “Fındık Üretimi ve Korunması Hakkında Kanun Teklifi”ni TBMM’ye sundu.
Türkiye’nin kalkınmasında tarımın gücünü ve bu güç içinde önemli bir payı olan Fındık’tan elde edilen ihracat gelirinin büyüklüğüne dikkat çeken CHP’li Necati Tığlı, ülkemiz Fındık ihracatından 2019 yılında 2 milyar 312 milyon dolar, 2020 yılında 2 milyar 11 milyon dolar ve 2021 yılının ilk 8 ayında yaklaşık 1 milyar 300 milyon dolar para kazanmıştır derken sözlerine, “Tarımsal bir ürün olan Fındık’tan daha fazla ihracat geliri etmek için hem üreticiyi hem de üretilen ürünü korumak adına böyle bir kanun teklifi gerekliydi. Bende hem bir vekili olarak hem de fındık üreten bir ailenin evladı olarak bu kanun teklifini hazırlama gereği duydum” açıklamasını ekledi. CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini üreten ülkemizde maalesef fındığa hak ettiği değerin yeterince verilmediğini ileri sürerken, sadece Piraziz ile Beşikdüzü arasındaki bölgede yetişen Giresun kalite fındık için bile başlı başına bir kanun hazırlanmalı ve endemik bir tür olarak koruma altına alınması gerektiğini” söyledi.  TBMM’ye sunulan Fındık Üretimi Hakkında Kanun Teklifin'de şu yenilikler yer alıyor:Rekolte Tahminleri 1-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacak,Çotanak bazlı fındık rekolte tahminleri, her yıl 1 Temmuz ile 15 Temmuz tarihleri arasında belirlenip açıklanacak.Fiyatlar 15-31 Temmuz tarihleri arasında açıklanacak.Fındık alım ve destekleme fiyatları her yıl 15 Temmuz ile 31 Temmuz tarihleri arasında, üretim maliyetleri ve TÜFE artış oranları dikkate alınarak belirlenecek ve açıklanacak.Açıklanan fiyatın 49 (dahil) randımana kadar olan fındık için geçerli olacağı ve ürününü TMO’ya ya da Fiskobirlik’e teslim eden her üreticiye 5 iş günü içinde parasının verilmesi.
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, hazırladığı “Fındık Üretimi ve Korunması Hakkında Kanun Teklifi”ni TBMM’ye sundu.
ecem ticaret

Türkiye’nin kalkınmasında tarımın gücünü ve bu güç içinde önemli bir payı olan Fındık’tan elde edilen ihracat gelirinin büyüklüğüne dikkat çeken CHP’li Necati Tığlı, ülkemiz Fındık ihracatından 2019 yılında 2 milyar 312 milyon dolar, 2020 yılında 2 milyar 11 milyon dolar ve 2021 yılının ilk 8 ayında yaklaşık 1 milyar 300 milyon dolar para kazanmıştır derken sözlerine, “Tarımsal bir ürün olan Fındık’tan daha fazla ihracat geliri etmek için hem üreticiyi hem de üretilen ürünü korumak adına böyle bir kanun teklifi gerekliydi. Bende hem bir vekili olarak hem de fındık üreten bir ailenin evladı olarak bu kanun teklifini hazırlama gereği duydum” açıklamasını ekledi.


CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini üreten ülkemizde maalesef fındığa hak ettiği değerin yeterince verilmediğini ileri sürerken, sadece Piraziz ile Beşikdüzü arasındaki bölgede yetişen Giresun kalite fındık için bile başlı başına bir kanun hazırlanmalı ve endemik bir tür olarak koruma altına alınması gerektiğini” söyledi.


 TBMM’ye sunulan Fındık Üretimi Hakkında Kanun Teklifin'de şu yenilikler yer alıyor:Rekolte Tahminleri 1-15 Temmuz tarihleri arasında yapılacak,Çotanak bazlı fındık rekolte tahminleri, her yıl 1 Temmuz ile 15 Temmuz tarihleri arasında belirlenip açıklanacak.Fiyatlar 15-31 Temmuz tarihleri arasında açıklanacak.Fındık alım ve destekleme fiyatları her yıl 15 Temmuz ile 31 Temmuz tarihleri arasında, üretim maliyetleri ve TÜFE artış oranları dikkate alınarak belirlenecek ve açıklanacak.Açıklanan fiyatın 49 (dahil) randımana kadar olan fındık için geçerli olacağı ve ürününü TMO’ya ya da Fiskobirlik’e teslim eden her üreticiye 5 iş günü içinde parasının verilmesi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve goreleden.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.