Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
erol dede
Siyaset Haber Girişi: 09.06.2022 - 01:32, Güncelleme: 09.06.2022 - 01:32

DEVLET BAHÇELİ’DEN OSMAN AĞA İÇİN KANUN TEKLİFİ!...

 

DEVLET BAHÇELİ’DEN OSMAN AĞA İÇİN KANUN TEKLİFİ!...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyan, Giresunlu Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
Teklifin gerekçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının komutanı Topal Osman Ağa’nın, 27 Mart 1923 tarihinde Ankara’da aniden ortadan kaybolan Milletvekili Ali Şükrü Bey’in ölümünden sorumlu tutulduğu ve 1 Nisan 1923 gecesi Çankaya’da Papazın Bağı mevkisinde öldürülerek taprağa verildiği belirtildi. Daha sonra TBMM’nin 2 Nisan 1923 tarihli ve 370 sayılı kararıyla Topal Osman Ağa’nın naaşının gömüldüğü yerden çıkarılıp Meclis kapısı önünde asılarak teşhir edildiği ifade edildi. Gerekçede, devlet ve millet uğruna fedakarca bir mücadele ortaya koyan Topal Osman Ağa’nın Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine emsalsiz katkılar sunduğu vurgulanarak, şöyle denildi: * “Giresun’un bu yiğit evladının, Gazi Meclisin varlığı ve Milli Mücadelenin zafere ulaşması için sergilemiş olduğu büyük fedakarlık, tarih huzurunda apaçık ortadayken ve vicdanlarda sonsuza dek yaşayacak bir hakikat olarak durmaktayken, ispat vesikaları bağımsız bir mahkeme huzurunda değerlendirilmeksizin katil olarak ilan edilmesi hakkaniyete, gerçeklere ve yüreklerinde Topal Osman Ağa sevgisini yaşatan millet evlatlarının vicdani kanaatlerine uygun değildir. * Elbette ki, bir mahkeme kararı yerine asla geçmeyecek olan Meclis kararı gerçekleri değiştirecek bir vesika hükmünde olmamakla birlikte, Milli Mücadelenin yiğit kahramanı ve Türk milletinin fedakar evladı Topal Osman Ağa’nın itibarı üzerine gölge düşüren bir tarihi vesika olarak arşivlerde durmaktadır. * Kaldı ki; ömrünü varlığına vakfettiği Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen emirle, kabri Giresun Kalesi’nde bulunan Anıt Mezara taşınmak suretiyle, kendisine duyulan muhabbet ve itibarına duyulan özen kurucu irade tarafından bizzat ilan edilmiştir. * Türk istiklali ve ikbali için kısa ömrüne asırları aşan fedakarlıklar nakşeden Türk evladı Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iadesi ve hakkındaki Meclis kararının işbu kanunla kaldırılması, ömrünü adadığı bağımsızlık sevdasının tecellisi olan Gazi Meclis’in asli görevi, tarihi yükümlülüğü ve tarihe olan vicdan borcunun bir gereğidir. * Bu nedenle; bu kanun teklifinin kabulüyle, Türk milletinin vicdanında itibarını hiçbir zaman yitirmemiş olan Topal Osman Ağa’nın; hukuken itibarının sağlanması ve hakkında mevcut bulunan ve hakikatle örtüşmeyen Meclis Kararının da kaldırılması amaçlanmıştır.” (DHA)
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyan, Giresunlu Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklifin gerekçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının komutanı Topal Osman Ağa’nın, 27 Mart 1923 tarihinde Ankara’da aniden ortadan kaybolan Milletvekili Ali Şükrü Bey’in ölümünden sorumlu tutulduğu ve 1 Nisan 1923 gecesi Çankaya’da Papazın Bağı mevkisinde öldürülerek taprağa verildiği belirtildi.

Daha sonra TBMM’nin 2 Nisan 1923 tarihli ve 370 sayılı kararıyla Topal Osman Ağa’nın naaşının gömüldüğü yerden çıkarılıp Meclis kapısı önünde asılarak teşhir edildiği ifade edildi.

Gerekçede, devlet ve millet uğruna fedakarca bir mücadele ortaya koyan Topal Osman Ağa’nın Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine emsalsiz katkılar sunduğu vurgulanarak, şöyle denildi:

* “Giresun’un bu yiğit evladının, Gazi Meclisin varlığı ve Milli Mücadelenin zafere ulaşması için sergilemiş olduğu büyük fedakarlık, tarih huzurunda apaçık ortadayken ve vicdanlarda sonsuza dek yaşayacak bir hakikat olarak durmaktayken, ispat vesikaları bağımsız bir mahkeme huzurunda değerlendirilmeksizin katil olarak ilan edilmesi hakkaniyete, gerçeklere ve yüreklerinde Topal Osman Ağa sevgisini yaşatan millet evlatlarının vicdani kanaatlerine uygun değildir.

* Elbette ki, bir mahkeme kararı yerine asla geçmeyecek olan Meclis kararı gerçekleri değiştirecek bir vesika hükmünde olmamakla birlikte, Milli Mücadelenin yiğit kahramanı ve Türk milletinin fedakar evladı Topal Osman Ağa’nın itibarı üzerine gölge düşüren bir tarihi vesika olarak arşivlerde durmaktadır.

* Kaldı ki; ömrünü varlığına vakfettiği Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen emirle, kabri Giresun Kalesi’nde bulunan Anıt Mezara taşınmak suretiyle, kendisine duyulan muhabbet ve itibarına duyulan özen kurucu irade tarafından bizzat ilan edilmiştir.

* Türk istiklali ve ikbali için kısa ömrüne asırları aşan fedakarlıklar nakşeden Türk evladı Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iadesi ve hakkındaki Meclis kararının işbu kanunla kaldırılması, ömrünü adadığı bağımsızlık sevdasının tecellisi olan Gazi Meclis’in asli görevi, tarihi yükümlülüğü ve tarihe olan vicdan borcunun bir gereğidir.

* Bu nedenle; bu kanun teklifinin kabulüyle, Türk milletinin vicdanında itibarını hiçbir zaman yitirmemiş olan Topal Osman Ağa’nın; hukuken itibarının sağlanması ve hakkında mevcut bulunan ve hakikatle örtüşmeyen Meclis Kararının da kaldırılması amaçlanmıştır.” (DHA)

Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı '16.2012 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Giresunlu Topal Osman Ağa' itibarının hukuken iade edilmesine ilişkin kanun teklifimizve teklifir ve gerekçesi ekte arz edilmiştir. Sondakika Arz olunur. 08.06.2022 DEVLET BAHÇELİ OsmaniyeMilletvekili Milletvekili' görseli olabilir

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve goreleden.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.