Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
erol dede
Ekonomi Haber Girişi: 13.08.2021 - 16:27, Güncelleme: 13.08.2021 - 16:31

Giresun kalite fındığın değeri 50 kuruş mu?

 

Giresun kalite fındığın değeri 50 kuruş mu?

Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, dünyanın en kaliteli fındığı olan Giresun kalite yağlı fındığa verilen 50 kuruş farka tepki gösterdi
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2021 yılı fındık taban fiyatı kadar, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım zamanı ve kriterlerinin de son derece önemli olduğunu kaydetti. Karan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Giresun kalite yağlı fındık için 27 lira, levent kalite için ise 26.5 lira taban fiyatın girdi maliyetleri karşısında beklentileri karşılamasa da, olumlu bulduklarını ifade etti. Karan, dünyanın en kaliteli fındığı olan Giresun kalite yağlı fındığa verilen 50 kuruş farka ise tepki gösterdi. Giresun yağlı fındığın kilogramına fındık fiyatı 10 lira olduğunda 50 kuruş, 20 lira olduğunda 50 kuruş, bu senede 50 kuruş fark verildiğini hatırlatan Karan, “Giresun kalite fındık değerli ve dünyada tek ise farkı 50 kuruştan fazla olmalıdır. Dünyada yıllık üretim miktarı 80 bin ton civarında olan ve sadece Giresun’da üretilen fındığımıza artık gerçek değerinde bir fark istiyoruz” ifadelerini kullandı. Destekleme ödemeliyle birlikte bir kilogram fındığın 30 lirayı bulacağına dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticilerin üretimden gelen güçlerini iyi kullanmaları halinde, serbest piyasada bu sezon fındık fiyatlarının TMO’nun alım fiyatı seviyesinde seyredeceği, hatta üzerine dahi çıkabileceğini kaydetti. Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatını açıkladığı bir noktada TMO’nun bir an önce alım tarihlerini ve kriterlerini açıklamasını gerektiğinin altını çizdi. Üretimin en fazla yapıldığı sahil ve orta kol olarak tabir edilen kesimlerde hasadının hızla devem ettiğine ve fındığın harmanda olduğuna vurgu yapan Karan, “Sayın Cumhurbaşkanımız devletin bir kez daha fındık üreticisinin yanında olduğu gösterdi ve taban fiyatını açıkladı. Şimdi sıra, açıklanan taban fiyat üzerinde devlet adına müdahil alım yapacak olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nde. TMO geçen yıl ofise talep olmadığı için oluşan rehaveti üzerinden atarak, bir an önce bölge bölge, il il, ilçe ilçe alım tarih ve kriterlerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ürününü TMO’ya kaç liradan satacağını bilen üretici, hangi tarihte teslim edebileceğini de bilmelidir. TMO’nun alıma geç başlaması veya ağırdan alması, pusuda bekleyen fındık baronların ekmeğine yağ sürmekten öteye gitmez. Bir kez daha altını çizerek söyleyecek olursak, sayın cumhurbaşkanımız fındık taban fiyatını açıkladığı yerde, TMO alım kampanyasına hazırdır diye düşünüyoruz” dedi.
Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, dünyanın en kaliteli fındığı olan Giresun kalite yağlı fındığa verilen 50 kuruş farka tepki gösterdi
ecem ticaret

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2021 yılı fındık taban fiyatı kadar, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım zamanı ve kriterlerinin de son derece önemli olduğunu kaydetti. Karan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Giresun kalite yağlı fındık için 27 lira, levent kalite için ise 26.5 lira taban fiyatın girdi maliyetleri karşısında beklentileri karşılamasa da, olumlu bulduklarını ifade etti.

Karan, dünyanın en kaliteli fındığı olan Giresun kalite yağlı fındığa verilen 50 kuruş farka ise tepki gösterdi. Giresun yağlı fındığın kilogramına fındık fiyatı 10 lira olduğunda 50 kuruş, 20 lira olduğunda 50 kuruş, bu senede 50 kuruş fark verildiğini hatırlatan Karan, “Giresun kalite fındık değerli ve dünyada tek ise farkı 50 kuruştan fazla olmalıdır. Dünyada yıllık üretim miktarı 80 bin ton civarında olan ve sadece Giresun’da üretilen fındığımıza artık gerçek değerinde bir fark istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Destekleme ödemeliyle birlikte bir kilogram fındığın 30 lirayı bulacağına dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticilerin üretimden gelen güçlerini iyi kullanmaları halinde, serbest piyasada bu sezon fındık fiyatlarının TMO’nun alım fiyatı seviyesinde seyredeceği, hatta üzerine dahi çıkabileceğini kaydetti.

Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatını açıkladığı bir noktada TMO’nun bir an önce alım tarihlerini ve kriterlerini açıklamasını gerektiğinin altını çizdi. Üretimin en fazla yapıldığı sahil ve orta kol olarak tabir edilen kesimlerde hasadının hızla devem ettiğine ve fındığın harmanda olduğuna vurgu yapan Karan, “Sayın Cumhurbaşkanımız devletin bir kez daha fındık üreticisinin yanında olduğu gösterdi ve taban fiyatını açıkladı. Şimdi sıra, açıklanan taban fiyat üzerinde devlet adına müdahil alım yapacak olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nde. TMO geçen yıl ofise talep olmadığı için oluşan rehaveti üzerinden atarak, bir an önce bölge bölge, il il, ilçe ilçe alım tarih ve kriterlerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ürününü TMO’ya kaç liradan satacağını bilen üretici, hangi tarihte teslim edebileceğini de bilmelidir. TMO’nun alıma geç başlaması veya ağırdan alması, pusuda bekleyen fındık baronların ekmeğine yağ sürmekten öteye gitmez. Bir kez daha altını çizerek söyleyecek olursak, sayın cumhurbaşkanımız fındık taban fiyatını açıkladığı yerde, TMO alım kampanyasına hazırdır diye düşünüyoruz” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve goreleden.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.