Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
erol dede
Yaşam Haber Girişi: 31.05.2022 - 15:52, Güncelleme: 31.05.2022 - 15:53

JEORADAR SİSTEMİ ÇALIŞMAYI KOLAŞTIRIYOR, MÜDAHALEYİ HIZLANDIRIYOR

 

JEORADAR SİSTEMİ ÇALIŞMAYI KOLAŞTIRIYOR, MÜDAHALEYİ HIZLANDIRIYOR

Giresun Belediyesi’nin 2 yıl önce uygulamaya koyduğu jeoradar sistemiyle birlikte yer altının röntgeni çekilerek, yer altında bulunan hatların tespiti yapılıyor.
Belediyenin kendi cihazıyla birlikte yapılan jeoradar uygulaması ile yer altında bulunan kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu hatları ile diğer kurumların hatlarının (elektrik, doğalgaz, telekom) tespiti yapılırken, kayıp rögar ve kayıp vanalara da ulaşılıyor. Uygulamayla birlikte tüm hatların konumları, çapları, cinsi ve uzunlukları belirlenerek, şehrin mevcut altyapısı artık daha kontrollü hale geliyor. Boruların güzergâhı noktasal olarak tespit edilerek, yapılacak bir çalışmaya büyük kolaylık getiriliyor ve müdahaleyi hızlandırıyor. Bu kapsamda; jeoradar ekipleri tarafından 2021 yılında 66, 2022 yılında ise 26 kez su kanal ekipleri ile hat tespit çalışmaları yapıldı. Toplamda 108 kez su kanal ekipleri ile hat tespit çalışması yapılırken, ilçelerde ise ise; 1 Bulancak, 1 Keşap, 1 Tirebolu, 2 Görele, 5 Dereli olmak üzere 10 kez ve Çavuşlu Beldesi’nde de 1 kez hat tespit çalışması gerçekleştirildi. Toplamda 44.889 su borusu ölçümü, 13.737 metre telekom hattı ölçümü, 6.975 metre doğalgaz borusu ölçümü, 16.156 metre kanal borusu ölçümü ve 15.750 metre elektrik hattı ölçümü yapıldı. Su, kanal, telekom, doğalgaz, elektrik hatlarında toplamda 97.507 metre hat sayısallaştırılması yapılarak veriler bilgisayar ortamında haritalandırıldı. 472 rögar kapağı, 254 telekom bağlantı kapağı, 98 su vanası ile 46 doğalgaz vanasının verileri sisteme işlendi. Su-kanal-telekom-doğalgaz olarak toplamında 870 kapak-vana verisi ve Giresun Belediyesi’ne ait 614 aydınlatma direği verisi sisteme işlenerek haritalandırıldı. 100 adet kayıp rögar kapağı – vana verisi haritalandırıldı. Su, kanal ve telekom hatlarında toplamda 97.500 metre boru ve hat belirlenerek haritalandırılıp sisteme işlendi. Ayrıca, belediyenin aydınlatma sisteminde görünen veya görünmeyen envanteri de sisteme kaydedildi. Bu da arıza durumunda ekiplerin işini kolaylaştıracak ve müdahaleyi hızlandıracak.
Giresun Belediyesi’nin 2 yıl önce uygulamaya koyduğu jeoradar sistemiyle birlikte yer altının röntgeni çekilerek, yer altında bulunan hatların tespiti yapılıyor.

Belediyenin kendi cihazıyla birlikte yapılan jeoradar uygulaması ile yer altında bulunan kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu hatları ile diğer kurumların hatlarının (elektrik, doğalgaz, telekom) tespiti yapılırken, kayıp rögar ve kayıp vanalara da ulaşılıyor. Uygulamayla birlikte tüm hatların konumları, çapları, cinsi ve uzunlukları belirlenerek, şehrin mevcut altyapısı artık daha kontrollü hale geliyor. Boruların güzergâhı noktasal olarak tespit edilerek, yapılacak bir çalışmaya büyük kolaylık getiriliyor ve müdahaleyi hızlandırıyor.

Bu kapsamda; jeoradar ekipleri tarafından 2021 yılında 66, 2022 yılında ise 26 kez su kanal ekipleri ile hat tespit çalışmaları yapıldı.

Toplamda 108 kez su kanal ekipleri ile hat tespit çalışması yapılırken, ilçelerde ise ise; 1 Bulancak, 1 Keşap, 1 Tirebolu, 2 Görele, 5 Dereli olmak üzere 10 kez ve Çavuşlu Beldesi’nde de 1 kez hat tespit çalışması gerçekleştirildi.

Toplamda 44.889 su borusu ölçümü, 13.737 metre telekom hattı ölçümü, 6.975 metre doğalgaz borusu ölçümü, 16.156 metre kanal borusu ölçümü ve 15.750 metre elektrik hattı ölçümü yapıldı.

Su, kanal, telekom, doğalgaz, elektrik hatlarında toplamda 97.507 metre hat sayısallaştırılması yapılarak veriler bilgisayar ortamında haritalandırıldı.

472 rögar kapağı, 254 telekom bağlantı kapağı, 98 su vanası ile 46 doğalgaz vanasının verileri sisteme işlendi.

Su-kanal-telekom-doğalgaz olarak toplamında 870 kapak-vana verisi ve Giresun Belediyesi’ne ait 614 aydınlatma direği verisi sisteme işlenerek haritalandırıldı.

100 adet kayıp rögar kapağı – vana verisi haritalandırıldı. Su, kanal ve telekom hatlarında toplamda 97.500 metre boru ve hat belirlenerek haritalandırılıp sisteme işlendi.

Ayrıca, belediyenin aydınlatma sisteminde görünen veya görünmeyen envanteri de sisteme kaydedildi. Bu da arıza durumunda ekiplerin işini kolaylaştıracak ve müdahaleyi hızlandıracak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve goreleden.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.