Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
erol dede
Yaşam Haber Girişi: 16.06.2022 - 22:41, Güncelleme: 16.06.2022 - 22:41

Önlerinde Engel Olmayalım… Engellilere Engel Sizsiniz!...

 

Önlerinde Engel Olmayalım… Engellilere Engel Sizsiniz!...

Görele’de Engelliler sadece fiziksel değil, aynı zamanda ön yargı bariyerlerini de aşmaya çalışıyor. Yukarıdaki fotoğraf buna sadece bir örnek. Öncelikle bu fotoğrafı bizlere ulaştıran Ünal Arslan’’a teşekkür ederiz.
Farkında mıyız? Bedensel engellilerin iş yaşamına girebilmelerini bırakın, hayata katılabilmeleri, sokağa çıkabilmeleri için yapılanlar hala çok yetersiz. Hepsinin ihtiyacı birbirinden farklı; yürüme engeli olanlar, işitme engeli olanlar, karanlıkta yaşam mücadelesi veren görme engeli olanlar. Fiziksel ve psikolojik türlü zorluklarla mücadele eden bu insanların önünde engel olmayalım. Siz okuyucularımıza daha önce köşe yazımda paylaşmış olduğum “Engellilere Engel Sizsiniz” yazımı tekrar paylaşmak istedim.  Buradan yetkilere soruyorum” Buraya engelli veya yaşlı vatandaşların kullanması yasak mı…    Engellilere Engel Sizsiniz !.. . Her yıl olduğu gibi tüm Türkiye’de olduğu gibi Görele’de de engelliler haftası dolaysıyla bazı etkenlikler yapılır, gerek sosyal medya üzerinden gerek yapılan konuşmalarda birçok süslü püslü çiçekli böcekli sözler söylenir. Herkes, engellilerin farkında olduklarını onların önündeki engelleri kaldırmak içinde gayret gösterdiklerini, gösterilmesi gerektiğini güzel ve süslü cümleler ile dile getiriyor. O kadar duygu yüklü paylaşımlar ve açıklamalar yapılıyor ki sanırsınız ki sözler parfüm kazanına batırılıp çıkarılmış gibi… “Sevgi her engeli aşar” ile başlanır konuşmalar ve benzer sözlerle devam eder… “Sevgi engel tanımaz” “Sevgi varsa engel yok” “En büyük engel sevgisizliktir” “Sevgi ile engelsiz yarınlara hep birlikte” “Hayatı paylaşmak için engel yok” şeklinde art arda sıralanır… Kapanışı ise açılışta yaptıkları gibi süslü püslü bir şekilde “Tohum toprağa, engelli topluma emanettir.” ile “Her insan bir engelli adayıdır” sözleriyle noktalarlar… Engelliler günü ve haftasında… Daha sonra bu sözler unutulur ve Engelliler kaderlerine terk edilir. Engelliler günü biz engellilerin sağlıklı insanlara bize karşı neyi yanlış yaptıklarını öğrettiğimiz gün aslında ! Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri ortadan kaldırmak aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur. Sadece o gün değil 365 günün engellilere yönelik farkındalık günü olması gerekiyor. Engellilik, yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendirmektedir. Her alanda engelli bireylerimizin ve ailelerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak için, onları anlamak için her gün birlikte çalışalım, hayatı paylaşmak için hiçbir ENGEL YOKTUR!... Gelelim biz engelli bireylerin Görele’de yaşadıkları zorluklara; Görme engelliler için yapılan Sarı Bantların üzerlerine tezgâh kurar ve üstünü kapatırız, engelli bireyler için yapılan rampaların önlerine araçlarımızı park ederiz. Engelli bireylerin bankalara, dükkanlara ulaşamamasını sağlarız. Onlardan köşe bucak kaçarız, Aslında bu örnekleri çoğaltırdım ama yazı uzamasın… Sadece engelli değil, engelsiz insanlar için bir büyük bir hayat risk.Kısacası Engel SizSiniz...Sadece engel olmayın başka da bir şey istemiyoruz. Serdar Kara
Görele’de Engelliler sadece fiziksel değil, aynı zamanda ön yargı bariyerlerini de aşmaya çalışıyor. Yukarıdaki fotoğraf buna sadece bir örnek. Öncelikle bu fotoğrafı bizlere ulaştıran Ünal Arslan’’a teşekkür ederiz.

Farkında mıyız?

Bedensel engellilerin iş yaşamına girebilmelerini bırakın, hayata katılabilmeleri, sokağa çıkabilmeleri için yapılanlar hala çok yetersiz.

Hepsinin ihtiyacı birbirinden farklı; yürüme engeli olanlar, işitme engeli olanlar, karanlıkta yaşam mücadelesi veren görme engeli olanlar.

Fiziksel ve psikolojik türlü zorluklarla mücadele eden bu insanların önünde engel olmayalım.

Siz okuyucularımıza daha önce köşe yazımda paylaşmış olduğum “Engellilere Engel Sizsiniz” yazımı tekrar paylaşmak istedim.  Buradan yetkilere soruyorum” Buraya engelli veya yaşlı vatandaşların kullanması yasak mı…

   Engellilere Engel Sizsiniz !..

. Her yıl olduğu gibi tüm Türkiye’de olduğu gibi Görele’de de engelliler haftası dolaysıyla bazı etkenlikler yapılır, gerek sosyal medya üzerinden gerek yapılan konuşmalarda birçok süslü püslü çiçekli böcekli sözler söylenir. Herkes, engellilerin farkında olduklarını onların önündeki engelleri kaldırmak içinde gayret gösterdiklerini, gösterilmesi gerektiğini güzel ve süslü cümleler ile dile getiriyor. O kadar duygu yüklü paylaşımlar ve açıklamalar yapılıyor ki sanırsınız ki sözler parfüm kazanına batırılıp çıkarılmış gibi… “Sevgi her engeli aşar” ile başlanır konuşmalar ve benzer sözlerle devam eder… “Sevgi engel tanımaz” “Sevgi varsa engel yok” “En büyük engel sevgisizliktir” “Sevgi ile engelsiz yarınlara hep birlikte” “Hayatı paylaşmak için engel yok” şeklinde art arda sıralanır… Kapanışı ise açılışta yaptıkları gibi süslü püslü bir şekilde “Tohum toprağa, engelli topluma emanettir.” ile “Her insan bir engelli adayıdır” sözleriyle noktalarlar… Engelliler günü ve haftasında… Daha sonra bu sözler unutulur ve Engelliler kaderlerine terk edilir. Engelliler günü biz engellilerin sağlıklı insanlara bize karşı neyi yanlış yaptıklarını öğrettiğimiz gün aslında ! Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri ortadan kaldırmak aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur. Sadece o gün değil 365 günün engellilere yönelik farkındalık günü olması gerekiyor. Engellilik, yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendirmektedir. Her alanda engelli bireylerimizin ve ailelerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak için, onları anlamak için her gün birlikte çalışalım, hayatı paylaşmak için hiçbir ENGEL YOKTUR!... Gelelim biz engelli bireylerin Görele’de yaşadıkları zorluklara; Görme engelliler için yapılan Sarı Bantların üzerlerine tezgâh kurar ve üstünü kapatırız, engelli bireyler için yapılan rampaların önlerine araçlarımızı park ederiz. Engelli bireylerin bankalara, dükkanlara ulaşamamasını sağlarız. Onlardan köşe bucak kaçarız, Aslında bu örnekleri çoğaltırdım ama yazı uzamasın… Sadece engelli değil, engelsiz insanlar için bir büyük bir hayat risk.Kısacası Engel SizSiniz...Sadece engel olmayın başka da bir şey istemiyoruz. Serdar Kara

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve goreleden.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Mustafa Arslan - Emekli Öğretmen
(16.06.2022 23:45 - #368)
Emeğinize, yüreğinize sağlık.. Her konuda destekliyorum.. "Engelliye engel olmayalım..!" Selamlar olsun.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve goreleden.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.